USD33,03
EURO35,94
JPY0,216100
RUB0,387400
GBP42,62
EURO/USD1,08
BIST10.889,04
GR. ALTIN2.505,83
BTC64.187,25

İngiltere Fransa Arasındaki Jeolojik Bağ Nedir?

ingiltere-fransa
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Fransa arasında çok eski zamanlara dayanan gerek jeolojik gerek ise siyasi bağlantılar mevcuttur. İki ülke birbirinden çok farklı olsa da bazı noktalarda gerek mecazi gerek ise gerçek anlamda birleşmiş vaziyettedir.

Geçmişte, Britanya adasında bulunan İngiltere’nin iki kıta çarpışması ile meydana geldiği düşünülüyordu. Ama son zamanlarda öğrencilerin veya öğretim görevlilerin yaptığı araştırmalar ile bunun böyle olmadığı ortaya çıktı. İngiltere iki değil üç kıta çarpışması ile meydana gelmiştir. Bu sonradan çıkan bilgi ise sizlere İngiltere Fransa arasındaki bağı sunar.

İngiltere Fransa Haritası

Bilimsel çalışmalara bakıldığında kıtaların veya kara parçaların az da olsa hareket ettiği ve yer değiştirdikleri görülmüştür. Bu gibi küçük hareketler dünya üzerinde büyük etkilere sahip. Örneğin Everest Dağı oluşumunun bu hareketlenmeler sayesinde oluşumu ya da İngiltere’nin güneydeki topraklarının Fransa ile bağlantılı olması gibi.

İngiltere Fransa haritası de bir yorum yapmak gerekirse arada kalan denizi görebilirsiniz. Bu İngiltere ve Fransa arasındaki deniz İngiltere’nin güneybatısına doğru gidildikçe sizi Fransa’ya götürür. Aradaki deniz bağlantısı jeolojik bağın en büyük kaynağı olarak görülmekte.

ingiltere-fransa

İngiltere Fransa

Öncelerde Britanya adası için Laurentia ve Avalonia’nın çarpışması sonucu meydana geldiği düşünülüyordu. Yani araştırmalar bu yöndeydi. Ancak son zamanlarda Dr. Arjan H. Dijkstra yaptığı araştırmalar ile bu çarpışmada ve oluşumda Armorica adlı kıtanın da katkısı olduğunu gösterdi.

Armorica adlı bu küçük kıtanın ise Fransa’nın kuzeyini içine aldığı görülmektedir. Bu da İngiltere’nin sınırlarını genişletir ve Fransa ile jeolojik bir bağ kurar. Önceden İngiltere ve içerdiği diğer iki kıtanın sınırının Manş Denizi’nin altında olduğu sanılıyordu.

ingiltere-fransa

Manş Tüneli

Manş Tüneli iki ülke arasındaki jeolojik bağlantının somut bir gösteresidir. Bu tünel iki ülkenin ortak yapımıdır ve demir yolu tüneli olarak bulunur. Bu tünel fikri aslında Napolyon zamanında ortaya çıktı ve beğenildi. Ancak savaş yüzünden ertelendi.

ingiltere-fransa
ingiltere-fransa

Manş Tüneli yapımı için birçok kez başlama ve durdurma kararı vardı. Ayrıca;

  • Manş tüneli yapımı görevinde 14.000 kişinin bulunduğu
  • Milyonlarca tonluk taşın, çamur ve toprak atılımı için makinelerin devreye girdiği
  • Lazer ışını ile yönlendirildiği
  • Dover ile Calais’yi bağlayan tünelin açılışının ise 6 Mayıs 1994 yılında yapıldığı kayda geçmiştir.

Fransa İngiltere Arası Tünel Kaç Km?

İngiltere Fransa arasındaki tünel olan Manş Tüneli tam olarak 50.3 kilometredir. Tünelin bu kadar uzun olması iki ülkeyi de pek çok maddi zorluğa sokmuştur. İki ülke de bu Manş Tüneli için birçok bankaya borçlanmış veya birçok şirket ile hisse imzalamıştır.

ingiltere-fransa

Manş Tüneli Geçiş Ücreti 2022 Fiyatları

İngiltere Fransa arasında yapılan bu tren yolculuğu pek çok kişi tarafından sevilmekte. Bu tren 24 sat boyunca sürekli olarak sefer gerçekleştirmekte. Bu hem İngiliz hem de Fransızlar için çok büyük bir kültür ve seyahat fırsatı. Tünelin veya trenin biletlerini aşağıdan görebilirsiniz.

Manş Tüneli Ücreti

Manş tüneli için belirlenen fiyatlar hem İngiltere hem de Fransa açısından belirlenen ve kabul edilen fiyatlardır. Fiyatlar elbet gidiş, dönüş veya farklı araçlar ile geçiş halinde değişmektedir. Ama en çok tercih edilenin tren yolu olduğu kesin.

MotorsikletTek yön ücreti 20-30 sterlin
Evcil hayvanEkstra 30 sterlin
Rehber köpeklerÜcretsiz seyahat
Tek yön tren bileti149 sterlin
Gidiş dönüş bileti289 sterlin

İngiltere-Fransa Arasındaki Boğaz

İki ülke arasında bulunan boğaz Dover Boğazı’dır. Bu boğaz Manş Denizi’nin en dar yeri olarak bilinmektedir. İngiltere tarafında Dover şehri, diğer tarafında ise Calais şehri yer almaktadır. Bu boğaz İngilizler veya Fransızlar tarafından farklı adlandırılmış şekildedir. İki ülke bu adlandırmayı kendi ülkesine göre yapmıştır. Ama aslında aynı yerdir.

İngiltere Fransa Savaşı 1900

1900 savaşı yüz yıl savaşları olarak geçmektedir. Bu 1337’de başlayan taht kavgaları 116 yıl sürmüştür ve 1453’te sona ermiştir. Fransızlardan muhalefete zafer gelmiştir. Bu nedenle iki ülkede de pek çok duraksama meydana gelmiştir. Manş Tüneli’nin de bu kadar geç yapılmasının sebebi uzun süren savaşlardır.

İngiltere-Fransa Savaşı 1919

1916 yılında Fransa’da gerçekleşen, 1 milyon veya daha fazla zaiyatın kullanıldığı, 1.Dünya Savaşı için en şiddetli çarpışmalardan olan ve İngilizlerin ilk defa tanklı araç kullandığı savaştır. Bu savaşın sonucunda ise Rusya, Fransa, Almanya ve Avusturya 1 milyondan fazla asker kaybetmiştir. Fransa rahatlığa erişmiştir.

Ayrıca bu savaşta İttifak Devletlerinin büyük yenilgiler aldığı ve Adolf Hitler’in de bu savaşta onbaşı görevinde olduğu biliniyor. Ayrıca Adolf Hitler bu savaşta bacağından da yaralanmıştır. 1919 savaşının bir diğer adı Somme Meydan Muharebesi olarak bilinir.

ingiltere-fransa

Fransa’nın İngiltere ile Görüş Ayrılığı Hangi Antlaşma?

İngiltere Fransa savaşları çok uzun yıllar sürmüş ve çok kayıplar verilmiştir. Ayrıca bu iki ülkenin bu kadar savaşmasına rağmen jeolojik bağlantısı da ortaya çıkmıştır. İki ülkenin görüş ayrılı yaşadığı antlaşmadan ziyade ortada bir dostluk antlaşması mevcuttur. Bu antlaşma ise 1904 yılında imzalanmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İngiltere Fransa Arasındaki Jeolojik Bağ Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!