USD32,21
EURO34,92
JPY0,205900
RUB0,359900
GBP41,14
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.426,69
BTC68.557,37

7 Adımda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Neler?

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri, bu hastalığın kolay bir şekilde teşhis edilmesini sağlamaktadır. Böylece hastalığın tedavisine erken başlanmakta ve hastalar açısından süreç daha kolay olmaktadır. Peki, idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Bu sorunun yanıtı ve İYE olarak bilinen bu hastalıkla ilgili diğer detaylar yazının devamında.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), idrar yollarının bir kısmını etkileyen enfeksiyon türüdür. Kendi içerisinde farklı türleri bulunan İYE, etkilediği bölüme göre isimlendirilmektedir. Genel olarak ise alt üriner ve üst üriner sistem enfeksiyonları olarak kategorize edilmektedir. Bu kategorilere dair detaylar, aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Alt Üriner Sistem EnfeksiyonlarıÜretra olarak bilinen idrar borusu ve mesane olarak bilinen idrar kesesinde meydana gelmektedir. Çoğunlukla hafif semptomlarla karakterizdedir.
Üst Üriner Sistem EnfeksiyonlarıBöbrekleri etkileyen enfeksiyonlardır. Ciddi semptomlarla kendisini göstermektedir. Dolayısıyla tedavisinin son derece hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Enfeksiyonun türüne ve etkilediği bölgeye göre idrar yolu enfeksiyonu belirtileri değişmektedir. Dolayısıyla bu belirti ve semptomların değerlendirmesinin uzman doktor tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İYE farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı nedene bağlı olarak enfeksiyonun yeri ve şiddeti değişebilmektedir. Yaygın nedenler aşağıdaki gibidir:

  • Bakteriler
  • Virüsler
  • Mantarlar

Bir şekilde vücuda giren ve sonrasında idrar yollarına yerleşen mantarlar, bakteriler ve virüsler, enfeksiyona neden olmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Neler?

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri, hastalığın nedenlerine ve hastanın genel vücut direncine göre farklılık göstermektedir. Dolayısıyla buradaki nedenlerin her hastada görülmeyebileceğinin dikkate alınması gerekmektedir. Yaygın olarak görülen İYE belirtileri ve bunlara dair detaylar şu şekildedir:

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri

1 – Sık İdrara Çıkma

Sık idrara çıkma, en yaygın İYE belirtileri arasında yer almaktadır. Enfeksiyon olan kişi, normale göre çok daha sık bir şekilde tuvalete çıkma ihtiyacı hissetmektedir. Üstelik bu durum için herhangi bir neden yokken gerçekleşmektedir. Ancak her idrara çıkıldığında idrar miktarı az olmaktadır. Kısacası sık idrara çıkma, en sık görülen kadınlarda ve erkeklerde idrar yolu belirtileri arasındadır.

2 – İdrar Yaparken Yanma

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken yanma ve acı duyma ile karakterize bir hastalıktır. Bu acı ve yanma, enfeksiyonun idrar yoluna verdiği zarardan kaynaklanmaktadır. Ancak her hastada bu acı ve yanma, farklı şiddette olmaktadır.

3 – İdrarda Kan Olması

Hematüri olarak da isimlendirilen idrarda kan olması, yaygın bir diğer İYE belirtisi olarak dikkat çekmektedir. İdrar yolundaki dokuların enfeksiyondan dolayı tahriş olması, bu kanamanın temel nedeni olarak kabul edilmektedir.

İdrarda kan denildiğinde, idrar renginin değişeceği düşünülmektedir. Ancak bazı hastalarda kanın tespiti için ekstra tahlil gerekmektedir. Düşük seviyeli kanamalar, renk olarak kendisini belli etmeyebilir.

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri

4 – Kötü Kokulu İdrar

İdrarın kötü kokması ve bunun belirgin olarak hissedilmesi, idrar yolu enfeksiyonu belirtileri içerisindeki bir diğer husustur. Enfeksiyondan dolayı kokuda bu şekilde bir değişim yaşanmaktadır.

5 – Ağrı

İYE, alt karın bölgesinde veya sırtta ağrıya neden olabilmektedir. Ağrının şiddeti ve konumuna bağlı olarak enfeksiyonun mesaneyi veya böbrekleri etkileyip etkilemediği konusunda tahminler yapılabilmektedir.

6 – Ateş

Ateş, sık görülen bir İYE belirtisi olarak kabul edilmemektedir. Ancak bazı hastalarda görülebilmektedir. Görüldüğü hastalarda ise ateş çok yüksek olmamaktadır. Diğer belirtilere eşlik eden bir detay olarak kabul edilebilir.

7 – Halsizlik ve Yorgunluk

Enfeksiyon, vücut direncini kırar ve halsizliğe neden olabilir. Her hastada belirgin olarak görülmese de halsizlik ve yorgunluk da İYE belirtileri arasında bulunmaktadır.

Görüleceği üzere farklı İYE belirtileri bulunmaktadır. Ancak bunların tamamının her vakada görülmesi söz konusu değildir. Hastalığa neden olan virüs veya bakterinin türüne, hastalığın şiddetine ve enfeksiyonun olduğu bölgeye göre belirtiler farklılık göstermektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İYE tedavisi için genellikle antibiyotik kullanımı yöntemi tercih edilmektedir. Ancak hastanın yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna, enfeksiyonun tipine ve semptomların ciddiyetine göre tedavi değişebilmektedir. Örneğin; Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonu için belirtilen alternatif tıp yöntemleri dahi bulunmaktadır. Uzman doktor tarafından reçete edilen idrar yolu enfeksiyonu ilacı, doktorun talimatlarına göre kullanılır.

Tedavi için büyük oranda antibiyotik tercih edilmektedir. Ancak enfeksiyon tipine göre farklı türde antibiyotiklerin kullanımı gerekmektedir. Antibiyotiğe rağmen geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu için ise uzun süreli farklı tedavi yolları benimsenmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ile ilgili sık sorulan sorular ve bunların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – Ayakları Üşütmek İdrar Yolu Enfeksiyonu Yapar Mı?

İdrar yolu enfeksiyonu, bakteri ve virüslerden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla da ayakların üşütülmesine bağlı olarak bu hastalık ortaya çıkmamaktadır. Ancak ayakların üşütülmesi, hastalığın ilerlemesine ve belirtilerin artmasına neden olabilmektedir.

2 – Kekik İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir Mi?

Kekik, idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için bitkisel çözümler arasında yer almaktadır. Ancak doktor onayı olmadan kekik ya da farklı bir bitkisel ürünün tedavi için kullanılmaması gerekmektedir.

3 – Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Enfeksiyonun giderilmesi için antibiyotik tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Ancak ayakların sıcak tutulması, pelvik bölgesine sıcak su uygulanması gibi yöntemler, semptomların azalmasına yardımcı olabilmektedir.

4 – Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Erkeklerde ve kadınlarda bu rahatsızlığın nedeni, enfeksiyona yol açan bakteri, virüs ve mantarların idrar yoluna yerleşmesidir. Buraya yerleşen bakteri ve virüsler, ilgili bölgede enfeksiyona neden olmaktadır.

5 – Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri; sık idrara çıkma, kötü kokulu ve koyu renkli idrar, kanlı idrar, karın alt bölgesinde ağrı ve idrar yaparken yanma şeklindedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
7 Adımda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Neler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!