USD32,82
EURO35,19
JPY0,208000
RUB0,376400
GBP41,64
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.491,49
BTC65.149,94

Hafızayı Güçlendirmek İçin Atılacak 8 Adım!

hederaguncel-hafizayi-guclendirmek-icin (9)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hafızayı güçlendirmek için ne yapmalı ve nasıl yollara başvurulmalıdır? İşte hafıza güçlenmesi için atılacak en iyi 8 adım!

Güçlü bir hafızaya sahip olmak birçoğumuzun hatta herkesin isteği olabilecek bir durumdur. Güçlü bir hafıza herkesin isteği olabileceği gibi edinmek için emek verilecek de bir konudur. Güçlü bir hafıza ile günlük işlerinizde, eğitim hayatınızda ve iş yaşantınızda başarı kaçınılmaz olur.

Bu başarı sosyal yaşamınızda da etkili olacaktır. Güçlü bir hafızanın yanı sıra zayıf bir hafıza kesinlikle istenilen bir durumdur. Eğer siz hafızanızın gerilediğini ve bazı olaylarda hafıza kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktora görünün.

Uzman bir doktorun tavsiyelerinin yanı sıra alacağınız ek vitamin ve takviyeler de hafızanızın güçlenmesine fayda eder. Bunların haricinde uygulayacağınız bazı mottolar ise hayatınızda büyük önem katlayacaktır.

Hafızayı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Hafızayı güçlendirmek için dua ve Kuranda hafızayı güçlendirme konuları da sıklıkla araştırılmaktadır. Hafızayı güçlendirme adına yapılan egzersizler, diyet listeleri, vitamin, ilaç kullanımı ve alışkanlıklar başvurulan yollardandır.

Biz de sizin için hafızanızı daha güçlü kılma adına 8 madde de bir liste derledik. Bu tüm maddelere koordine bir şekilde hâkim olmanızın ardından hafızanızda yakalamak istediğiniz ivmeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hafızanızın güçlü olması ve sizi yarı yolda bırakmaması en küçük market alışverişinde dahi size lazım olacaktır. İşte güçlü hafızaya ulaşmak için 8 temel ve etkili sonuç verecek adım!

1- Hafızayı Güçlendirmek İçin Ne Yemeli Besinlere Dikkat!

hederaguncel-hafizayi-guclendirmek-icin (3)
Hafızayı Güçlendirmek İçin Atılacak 8 Adım!

Güçlü bir beyin için elbette tüketilen besinlere dikkat etmek gerekir. Belirli besinler güçlü hafıza konusunda size epey yardımcı olacaktır. İşte güçlü bir hafıza için tüketilecek hafızayı güçlendirecek yiyecekler;

  • Yağlı Tohumlar ( ceviz, badem, çörek otu, fındık vb.)
  • Sebzeler ( Yeşil yapraklı: pazı, brokoli, ıspanak, maydanoz, karalahana vb.)
  • Yaban Mersini
  • Zerdeçal
  • Balık
  • Kakao
  • Kemik suyu ( hafızayı güçlendiren içecekler arasında yer alır)
  • Yumurtanın sarısı

Tüm bu besinlerin haricinde Akdeniz diyeti uygulaması da yine tercih edilen bir uygulamadır. Akdeniz diyetinde kırmızı et tüketimi aza indirgenmektedir. Kırmızı et tüketimi azalınca da daha çok sebze, ceviz, deniz ürünleri, balık, meyve ve zeytinyağlı yiyeceklere atılım yükselir.

2- Hafızayı Güçlendirmek İçin Hangi Vitamin Tüketimi!

hederaguncel-hafizayi-guclendirmek-icin (4)

Hafıza kaybı yaşadığınız zamanlarda kesinlikle uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Bu şekilde herhangi bir hastalığın hafızaya etki edip etmediğine bakmış olursunuz. Güçlü bir hafıza için tiroit hastalıklarınız var mı diye de baktırmanız çok önemlidir.

Herhangi bir risk ve tehlike oluştuğunda bunu tesit edip tedavisini erken olmak hastalıklar için çok önemlidir. Kronik bir rahatsızlık hafızanızı dolaylı olarak etkileyebilir.

Hafızanın tedavi edilebileceği sebepler arasında tiroit hastalığı ile oluşan hafıza kaybı yer alır. Aynı şekilde vitamin eksikliği de yine hafıza kaybının yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Vücudunuzda hangi vitaminin eksik olduğunu tespit ederek bir an önce takviyeye başlamak çok önemlidir. Bu sebeple mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Hafızayı güçlendiren vitaminler konusunda da tüketim yapmalısınız. Hafıza güçlendirme ilaçları ise doktor kontrolü altında alınmalıdır.

3- Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin

hederaguncel-hafizayi-guclendirmek-icin (2)

Hafızayı güçlendirmek için spor yapmak ve egzersizlere başlamak besin ve vitaminlerden sonra çok önemlidir. Spor ve egzersizler yalnız hafıza güçlenmesi için değil genel vücut sağlığı için de önemlidir.

Yani sporu hayatınızda devamlı ve sürekli bir şekilde bulundurmak diğer hastalıklara da karşı direnç olacaktır. Kan akımını sağlamak egzersizler ile gerçek kılınabilen bir durumdur. Beyin oksijenlenmesini sağlamak egzersizler ile oluşan bir durumken yalnız hafızaya değil kalp hastalıklarına da iyi gelecektir.

Hafızayı güçlendiren egzersizler yaşamınızın bir parçası olmalıdır. Egzersiz yapmak direkt olarak depresif hallerden çıkmanıza da yarar sağlayacakken stres ve sinirden sizi uzaklaştırmayı da başarır.

4- Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanın ve Bulmaca Çözün!

hederaguncel-hafizayi-guclendirmek-icin (5)

Hafızayı güçlendirmek için yapılması gerekenler arasında bulmaca çözme alışkanlığı da yer almaktadır. Hafıza kuvvetlendirilmesi dendiğinde akla birçok kişinin bulmaca zaten gelir. Bulmaca teknikleri ile tam bir beyin egzersizidir.

Aynı şekilde eğlenceli kısmı da sizin için ilgi çekici olacağından bu alışkanlığı edinebilirsiniz. Sudoku dikkat ve konsantrasyon için mihenk taşıyken; bulmaca eski bilgileri hatırlama ve tazeleme için çok iyi bir fırsattır.

Yeni bilgi öğrenimi ise en iyi kitap okuyarak gerçekleşeceğinden yine hafızaya etki edecektir. Edinilen yeni bilgiler zihin aktivitesi haline dönüşebilir. Yine izlediğiniz dizi ve filmlerin yorumunu bir arkadaşınız ile gerçekleştirerek de hafıza egzersizi yapmış olursunuz.

Aynı şekilde bir hobi edinmek ve sosyal rotamda bulunmak her duruma yarar sağlayacağı gibi hafızaya da etki edecektir.

5- Sinir ve Stresten Uzak Olun!

hederaguncel-hafizayi-guclendirmek-icin (6)

Hafızayı güçlendirmek için ve hayattan zevk alabilmek için dikkat etmemiz gereken en önemli şey; stresten uzak durmaktır. Sinir ve stres insanın hayatında hiç iyi bir konumda bulunmaz. Birçok fiziksel ve psikolojik hastalığın sebebi olabilecek sinir ve stres; huzurlu yaşam için de uzak durulmalıdır.

Stres konsantrasyon bozukluğuna neden olur. Streste uzak durmak için öncelikle kaynağını tespit etmeniz gerekir. Kaynağın tespitinden sonra o kaynakta uzak durmalı ve o kaynağa karşı koymanız gerekir.

6- Günlük, Haftalık Program Yapın!

hederaguncel-hafizayi-guclendirmek-icin (1)

Günlük yapılacaklar listenizin programını yapın! Programlı ve sistematik hareket etmek hafızayı kontrol etmek için önemlidir. Gün içerisinde ne yapacağınızı yazmak ve görünebilecek yerlere asmak gün içerisinde yaşanacak hafıza sorunları için tedbir olacaktır.

Böylece zaman kaybı yaşamadan bulmak istediğiniz bilgiye hemen ulaşabilirsiniz. Hem düzenli olmak ve planlı ilerlemek her işin başarısı için gereken unsurlar arasında yer alır.

7- Uyku Düzeninizi Oturtun!

hederaguncel-hafizayi-guclendirmek-icin (8)

Hafızayı güçlendirmek için ne yapılması gerekir? Düzenli bir uyku alışkanlığı hafıza için en önemli etkenlerden birisidir. Uykunuzu alıp güne zinde başlamak yalnız hafıza için değil diğer tüm unsurlar için etkili olacaktır.

Özel, sosyal ve iş hayatında düzenli uyku başarının başlangıç adımlarındandır. Kolay öğrenme ve öğrendiğini aklında tutabilme uykunun düzenli bir şekilde uygulanması sonucunda oluşacaktır.

Aynı zamanda belleği de güçlendirecek düzenli uyku; yorgunluğu da azaltacaktır. Genel işlerinizi sabahın erken saatlerine ayarlayıp o saatlere yoğunlaşırsanız gece uykunuzda kalarak düzeni oluşturmuş olursunuz.

Uykusuzluk birçok soruna yol açabilir. Kısa süreli uyuyacağınız uykular genel yorgunluğa etki edecek ve uykusuzluğunuzu alacaktır. Bu sebeple belirli saatlerde kestirmek önemlidir.

Uykusuzluk baş ağrılarına da sebebiyet verebilmektedir. Baş ağrısına ne iyi gelir dendiğinde öncelikle uyku düzeni oturtulması da yine bilinenler arasındadır.

8- Sigara Tüketimini Bırakın!

hederaguncel-hafizayi-guclendirmek-icin (7)

Hafızayı güçlendirmek için zararlı tüketimlere bir son verin! Sigara beyne büyük zarar verecektir. Bu sebeple beyne yeterli oksijen salımını sağlamak adına sigara tüketimi gerçekleştiriyorsanız mutlaka bir son vermelisiniz.

Hafıza zayıflamasının nedenlerinden birisi de sigara tüketimi olabilir. Beyin rahatsızlıkları sigara tüketimi nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Bunun da önüne geçmek için tüketimi kesmeniz çok önemlidir.

Hafızayı güçlendirmek için yapılacakları 8 maddede sıraladık. Tüm bu maddelere uyum sağlayıp hayatınızın merkezine yerleştirdikten sonra ilerleyeceğiniz yola daha iyi odaklanmış olursunuz.

Güçlü bir hafızaya sahip olmak için genel sağlınıza da dikkat etmeniz mümkün mertebe gerekli olan unsurlar arasında yer almaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Hafızayı Güçlendirmek İçin Atılacak 8 Adım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!