USD32,19
EURO34,91
JPY0,206100
RUB0,357400
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.914,88
GR. ALTIN2.470,75
BTC69.832,75

5 Soruda Hacklenemez İnternet – Kuantum İnternet Gerçeği

kuantum internet nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hacklenemez internet ya da kuantum internet, yakında doğası gereği güvenli iletişimi mümkün kılacaktır. Delft teknoloji üniversitesinde görev yapan araştırmacılar tarafından geliştirilen ve kuantum teknolojisi kullanılarak üretildiğinden kuantum internet olarak da anılan hacklenemez internet web ortamında yaşanan siber güvenlik sorunlarının sonunu getirmeyi amaçlamaktadır. Bu ağ kullanılarak yollanan mesajlar hacklenip başkasının eline geçemez ve başkası tarafından kullanılamaz.

Son birkaç yılda, bilim adamları, fiber optik kablolar arasında, içlerinde kodlanmış bilgileri kesinlikle koruyacak şekilde foton çiftlerini iletmeyi başardılar. Çin’de araştırma yapan bir ekip Pekin ve Şanghay eyaletleri arasında 2.000 kilometrelik bir ağ oluşturmak için teknolojinin bir biçimini kullanmasına rağmen ancak bu proje kısmen, yeni bir tane kurmadan önce kuantum bağlantısını periyodik olarak kıran ve bilgisayar korsanlığı riskini ortaya çıkaran klasik bileşenlere dayanıyor. Buna karşılık Delft ağı, kuantum tekniklerini kullanarak şehirler arasında uçtan uca bilgi ileten ilk ağ olarak planlanmaktadır.

Neden Hacklenemez İnternet / Kuantum İnternet?

Hacklenemez teknoloji, dolanıklık adı verilen atomik parçacıkların kuantum davranışına dayanır. Dolaşmış fotonlar, içeriklerini bozmadan gizlice okunamazlar. Ancak dolaşık parçacıkların yaratılması zordur ve uzun mesafelerde iletilmesi daha da zordur.  Araştırmalar,  bu yapı ile 1.5 kilometreden daha fazla yol gönderebileceğini gösterdi ve bu yılın sonuna kadar iki eyalet arasında iletişim kurmak için çalışmaları sürdürmektedir.

Daha uzak mesafelerde kesintisiz bir bağlantı sağlamak, ağı genişleten kuantum tekrarlayıcılar gerektirecektir. Bu şekilde kullanılan tekrarlayıcılar Delft araştırmacıları başta olmak üzere başka araştırma ortamlarında tasarım aşamasındadır. On yılın sonunda küresel bir kuantum ağıyla ilkinin önümüzdeki beş ila altı yıl içinde tamamlanması gerektiğini söylüyor. Ayrıca kuantum internet kübitlerden oluşmakta olup bir fiber optik kabloda hızla bozulabileceğinden kuantum sinyalleri hataya açıktır ve uzun mesafelere erişirken etkililiğini yitirir. Şu anda elde edilen sonuçlar sadece birkaç yüz kilometre etkili mesafesinin olduğunu göstermektedir.

Hacklenemez İnternette Veri İletimi

Hacklenemez internetin temeli olan diğer bir seçenek de mesaj alışverişi cihazları için dolaşma adı verilen başka bir kuantum özelliği kullanmaktır. 2 kübit birleştiğinde ve birbirine dolandığında, birbirlerine bağımlı nitelikleri paylaşırlar. Kübitler fiziksel olarak ortadan kaldırılsa bile, birindeki her değişiklik, dolanık durumdayken diğerinde de değişikliklere yol açacaktır.

Böylece, ilk kübitin kendi gibi hareket edebilen muadili şeklinde hareket sergileyebilecektir. Kuantum iletişimi ortamında, dolaşıklık, bazı verileri bir kübitten dolanık karşı yarısına etkili bir şekilde aktarabilir ve ikisini birbirine bağlamak için fiziksel bir bağlantıya olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir.

Klasik bilgisayar mantığından yola çıkarsak bir bit ya 0 ya da 1 olmalıdır, tıpkı bir ışık anahtarının açık ya da kapalı olması gerektiği gibi ve tıpkı bir kedinin ölü ya da canlı olması gerektiği gibi. Bunun yanında, kübitler farklı bir katmandır. 

Kübitler üst üste bindirilir ve klasik bilgisayar mantığında olmayan bir kuantum durumunda aynı anda hem 0 hem de 1 değeri alabilirler. Paradoks, sadece kübitin ölçülmesinin ona bir durum atanmasıyla sonuçlanmasıdır. 

Ölçülen bir kübit, geleneksel bir bit gibi, ikili durumundan çıkar ve 0 veya 1’e indirgenmiş olup buna süpervizyon denir. Ne yazık ki, kübitler, e-postalar ve Facebook mesajları gibi alıştığımız veri türlerini iletemez.

Kuantum İletişimi

Güvenlik, kübit kullanan araştırmacıların takip ettiği en ilgi çekici konular arasında yer alıyor. Geleneksel iletişim söz konusu olduğunda, çoğu veri, göndericiye ve alıcıya paylaşılan bir anahtar verilerek ve ardından mesajı bu anahtarla şifreleyerek korunur. Alıcı daha sonra kendi anahtarı ile şifreyi açabilir.

Günümüzde çoğu geleneksel iletişimin güvenliği, bilgisayar korsanlarının kırması zor ama imkânsız olmayan bir anahtar oluşturma süreci üzerine kuruludur. Bu yüzden teknoloji geliştiricileri kuantum ya da hacklenemez internetin son halini vermeye çalışıyor. Bu kavram, siber güvenliğin yeni bir dalı olan kuantum anahtar dağıtımının kalbinde yer almaktadır.

Hacklenemez – Kuantum İnternet Üzerine Çalışmalar

Kuantum fiziğine dayalı internetler yakında temelde güvenli iletişimi mümkün kılacaktır. Kuantum araştırmacılarının amacı, ağları başlangıçta ulusal bir düzeye ve daha sonra gelecekte küresel bir düzeye genişletmektir. Uzmanların büyük çoğunluğu bunun önümüzdeki birkaç on yıl içinde olmayacağı konusunda hemfikir. Bununla birlikte, kuantum internet üstesinden gelinmesi gereken çeşitli teknolojik engellerle uzun vadeli bir çabadır. Aslında bu teknolojinin yol boyunca kuşkusuz getireceği öngörülemeyen sonuçlar, şu anda tahmin bile edilemeyen bir dizi tuhaf kuantum uygulamasıyla tamamlanan inanılmaz bir bilimsel maceraya yol açacaktır.

Teknik, atomik parçacıkların bir kuantum özelliği olan dolaşıklığa dayanmaktadır. Dolaşmış fotonları içeriklerini bozmadan yorumlamak mümkün değildir. Öte yandan, dolaşık parçacıkların üretilmesi zordur ve çok uzak mesafelerde taşınması daha da zordur. Ağı genişleten kuantum tekrarlayıcılar, daha uzun mesafelerde kesintisiz bağlantı sağlamak için gerekli olacaktır.

Kuantum Bilgisayarları ve Kuantum İnternet

Mevcut bir ağda sinyali yükselten klasik tekrarlayıcıların yanı sıra, kuantum tekrarlayıcıların içinden bir mesajın iletilebileceği şekilde dolaşık parçacık ağı oluşturur.  Özünde bir kuantum tekrarlayıcı, küçük, özel amaçlı bir kuantum bilgisayardır. Böyle bir ağın her aşamasında, kuantum tekrarlayıcılar, hataları düzeltmek ve bunları ağın geri kalanının hazır olması için yeterince uzun süre saklamak için kuantum bilgisinin kuantum bitlerini yakalayabilmeli ve işleyebilmelidir. Şimdiye kadar bu iki nedenden dolayı imkansızdı;

  • Birincisi, tek fotonları yakalamak çok zor.
  • İkincisi, kuantum bilgisi herkesin bildiği gibi kırılgandır, bu da uzun süreler boyunca işlenmesini ve saklanmasını çok zorlaştırır.

Son olarak kuantum bilgisayarlar ile kuantum internetin kullanılmaya başlanması teknolojinin geleceği konusunda farklı senaryoları ortaya çıkarmaktadır. Tabi bu teknolojinin maliyetinin ne olacağı ise merak konusudur.

Sık Sorulan Sorular ile Hacklenemez İnternet

Hacklenemez internet veya kuantum internet; gelecekte, internetin güvenli bir iletişim ağı sağlamasının kuantum fiziği ile olacağı düşünülüyor. Bu nedenle dünya üzerindeki birçok devlet hedefleri arasına kuantum ağlarını da ekliyor. Kuantum teknolojisinin ön sıralarında size Çin yer alıyor. Ayrıca ABD’li bilim insanları, kuantum bilgi işleme teknolojisine dayalı güvenli bir internet için altyapı çalışmalarını sürdürüyor.

ABD Enerji Bakanlığı yetkilileri sanal ortamda hacklenemez internet olarak tanımlanan kuantum internet planını kamuoyu ile paylaştıktan sonra konu hakkında detaylı araştırma yapılmaya başlandı. Peki, Hacklenemez internet ağı gerçekten mümkün mü? İşte merak edilenler.

1 – Hacklenemez İnternet Nedir

Hacklenemez internet, kuantum teknolojisine dayalı olarak çalışan kuantum bilgisayarlar gibi cihazların iki konum arasında güvenli veri aktarımı yapmasına imkan tanıyan bir teknolojidir. Ayrıca, bilim insanları tarafından gelecek nesil internet teknolojisi olarakta görülmektedir. Teorik olarak günümüzdeki web uygulamalarının erişmelerinin mümkün olmadığı hız ve yeteneklere ulaşabilmesini mümkün kılacaktır.

2 – Kuantum İnternet Ne Demek?

Kuantum internet, kısaca sonsuz sayıda değer alabilen kubitlerle çalışan bir sistem olarak tanımlanabilir. Kuantum teknolojisine sahip internet, normal internetlere göre kat be kat daha fazla güvenlik imkanı tanıyor. Bant genişliği de kullandığı kubitler sayesinde daha fazladır.

3 – Kuantum İşlemci Nedir?

Kuantum işlemci yani QPU, bazı belirli hesaplama türlerini günümüz bilgisayarlarındaki işlemcilerden çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarın beynidir. Bunu yapabilmek içinde elektronlar veya fotonlar gibi parçacıkların davranışını kullanmaktadır. Böylece bu teknoloji ile hacklenemez internet varlığı mümkün kılınmaktadır.

kuantum-internet

4 – Türkiyede Kuantum Bilgisayar Var mı?

Türkiye’de kuantum teknolojisine sahip bir bilgisayar henüz bulunmamaktadır ASELSAN ’ın geliştirdiği yüksek teknoloji bilgisayarlarının üzerinde kuantum teknolojiside geliştiriliyor. Ulusal çapta üretilmiş olan bir kuantum bilgisayar olmasa da çalışmalarının tüm dünyada devam ettiği söylenebilir.

5 – Kuantum bilgisayarlar Ne İşe Yarar?

Kuantum teknolojisine sahip bilgisayarların kullanım alanlarının sınırı yok denebilir. Gelişmiş teknolojide olan bir kuantum bilgisayar, evren simülasyonlarını aktif hale getirebilir. Daha önce hiç bilmediğimiz dünyalar hakkındaki verileri bu bilgisayara işlenebilir. Neye benzediklerine dair fikir sahibi olunabilir. Hatta gelecekte sanal dünya kurmak için bile kullanılabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
5 Soruda Hacklenemez İnternet – Kuantum İnternet Gerçeği

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!