USD32,21
EURO34,92
JPY0,205900
RUB0,359900
GBP41,14
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.426,69
BTC68.557,37

Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorunda mıyım?

green-card-ciktiktan-sonra-amerikada-yasamak-zorunda-miyim
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Green Card çıktıktan sonra Amerika’da yaşamak zorunda mıyım? kesinlikle hayır. Bu karta sahip olan kişiler, belirtilen süreler içinde Amerika’da yaşama ve çalışma imkânı elde etmiş olmaktadırlar. Peki, bu kartın kazanımları nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri tarafından düzenlenen yeşil kart çekilişi ile bu karta sahip olmak mümkündür. Yeşil kart sahibi olan kişiler, ABD vatandaşlığı alabilme imkânı elde edebilmektedir. ABD vatandaşı olmayan kişiler, yeşil kart ve bir sosyal güvenlik numarası ile bu hakkı kazanabilmektedir. Karta sahip olmak ve başvurmak için bazı şartlar gerekmektedir.

Green Card Nedir? Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorunda mıyım?

Türkçe adı yeşil kart olan Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilere verilen resmi bir belgedir. Yeşil kartlı olan kişiler, Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu yaşama imkânı elde edebilmektedir. Sadece kart sahipleri değil onların eşleri ve 21 yaşından küçük ve bekar çocukları da, bu karttan yararlanabilmektedir.

Çeşitli avantajlar sunan Green Card çıktıktan sonra ne kadar sürede gidilir? Kart kazanımı elde eden kişiler 6 aylık süre içinde Amerika’ya gitme imkânı elde edebilmektedir. Green Card çıktıktan sonra evlenme veya çocuk sahibi olma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda eşler ve çocuklarda Green Card’dan yararlanabilmektedir.

green-card-ciktiktan-sonra-amerikada-yasamak-zorunda-miyim

Evlenen kişiler Green Card çıktıktan sonra Amerika’da yaşamak zorunda mıyım? konusunu gündeme getirebilirler. Böyle bir zorunluluk yoktur. Green Card sahibi olan kişiler kartı garantiledikten sonra ABD vatandaşı olabilmektedir. Eşlerin ve çocuklarında ABD vatandaşı olabilmesi için, 3 yıl ilâ 4 yıl kadar beklemeleri gerekmektedir.

Tamamen tesadüfi bir şekilde kazanımı elde edilen Green Card çıktıktan sonra Amerika’da yaşamak zorunda mıyım? böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak kartı kazanan kişiler haklarının devam etmesini istiyorlarsa, 6 aylık süre içinde en az bir kez ABD’ye giriş yapmalılardır. Green Card kazanıp gitmemek veherhangi bir girişte bulunmamak, Green Card’ın iptal olmasına neden olacaktır.

Green Card Çıktıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

ABD vatandaşlığına imkân veren Green Card, başvuru ve çekiliş yoluyla alınmaktadır. Başvuru işlemlerinin yapıldıktan sonra sorgulama işlemleri yapılmaktadır.

Green Card başvurusu yapan kişiler, sorgulama sayfasında ilgili alanları doldurmalıdır. Ardından iki farklı şekilde cevap alacaklardır. Peki, Green Card çıkarsa ne yazar? kazanıldığına dair bir mektup sorgulama ekranında görülecektir. Bu mektup yeşil kart alındı anlamına gelmektedir. Avantajları ve dezavantajları bulunan Green Card kazandıktan sonra ne olur? kart sahibinin yapması gerekenler!

 • Niteliklerin onaylanması yani karta sahip olacak kişilerin uygun nitelikleri taşıması gerekmektedir.
 • ABD’de yaşanan eyaletin ve şehrin seçilmelidir.
 • ABD’de adres gösterilmesi istenmektedir. Bu noktada ABD’de tanıdık olması büyük işe yaramaktadır.
 • Göçmen vize başvurusu yapılmalıdır.
 • Dosya/sıra numarası aktif olmalıdır.
green-card-ciktiktan-sonra-amerikada-yasamak-zorunda-miyim
Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorunda mıyım?
 • Destekleyici evrakların gönderilmesi gerekir.
 • Cart sahiplerine mülâkat günü bildirilmelidir.
 • Sağlık muayenesi işlemleri tamamlanmalıdır.
 • Mülâkat hazırlığı yapılmalıdır.
 • Başvuru sahibiyle elçilikte mülâkat yapılmaktadır.
 • Mülakat işlemlerinden sonra ABD’ye gidiş öncesi hazırlıklar tamamlanmalıdır.

Green Card ile Amerika’ya Gidenler Ne İş Yapar?

Peki Green Card çıktıktan sonra Amerika’da yaşamak zorunda mıyım? zorunluluk durumu söz konusu değildir. Ancak büyük kazanımlar elde edebilmek ve ABD vatandaşlığı kazanabilmek için, belirtilen süre içinde uygun şartların tamamlanması gerekir.

ABD’de daha kolay yaşamak ve Green Card çıktıktan sonra iş bulmak sanıldığı kadar zor değildir. Kart sayesinde devlet ve özel kurumlarda çalışma imkânı elde edilir. Kart sahipleri ABD’de kendi şirketlerini kurma gibi fırsatlarda elde edebilmektedir.

Aynı zamanda Green Card ile Amerika’ya gidenler ekşi gibi platformlara yorum bırakarak, daha net bilgiler edinilmesine kolaylık sağlarlar. Green Card çıktıktan sonra para kazanılacak her türlü işte çalışılabilmektedir. ABD vatandaşlarının sahip olduğu birçok hakka bu kart ile sahip olunabilmektedir.

Green Card ile İlgili Tüm Merak Edilenler!

ABD’de süresiz oturma ve çalışma izni alınmasına olanak sunan Green Card ile ilgili merak edilen birçok nokta bulunmaktadır. Daha çok Green Card çıktıktan sonra Amerika’da yaşamak zorunda mıyım sorusu vekart sahiplerinin yapması gerekenler merak edilir. Ayrıca yeşil kart başvurusu,  Green Card avantajları ve dezavantajları araştırılan konulardandır.

Yeşil kart kararının çıkmasının ardından hem kart sahiplerine hem de ailelerine birçok imkân sunulur. Green Card’a başvuru yapabilmek için Amerika hariç diğer ülkelerde yaşamak gerekmektedir. Bununla ilgili birçok detay bulunur. Yeşil kart başvuruları, başvuru şartları ve kart hakkındaki ayrıntılı bilgiler şu şekildedir;

1 – Green Card Başvuru İşlemler

Amerika Birleşik Devletleri; ülkelerinde nüfus çeşitliliğine katkı olması için kalıcı göçmenlik belgesi vermektedir. Her yıl bir defa düzenlenen çekilişlerle yeşil kart sahibi olabilmek mümkündür. Bu çekilişlerde rastgele kişiler seçilmektedir. Peki, çekilişler nasıl yapılıyor? bilgisayar programları aracılığı ile çekilişler gerçekleştirilmektedir.

green-card-ciktiktan-sonra-amerikada-yasamak-zorunda-miyim

Başvuru yapılabilmesi için belli başlı şartlar ve bir yaş sınırı vardır. Lise mezunu olunması gerekmektedir. Lise mezunu olmayan kişiler, 2 yıl uzmanlık gerektiren bir iş deneyimine sahip olmalılardır. Başvuru yapacak kişilerin pasaportu ve karta sahip olabilecek nitelikleri bulundurması gerekir.

2 – Green Card Avantajları Nelerdir?

ABD’ye istenildiği gibi girip çıkma izni veren Green Card, çeşitli avantajlar sunar. Yeşil kart sahipleneceksiniz, bu avantajları bilmeniz iyi olacaktır. Yeşil kartı tuttuktan sonra edinilen kazanımlar şu şekildedir;

 • ABD’de bulunan eğitim kurumlarına ve kurslara katılma imkânı elde edilmektedir.
 • Yeşil kart alma işlemlerinden sonra Meksika veya Kanada’ya vizesiz olarak gidebilmek mümkündür.
 • ABD’de bulunan herhangi bir şirkette çalışma izni gerektirmeksizin çalışılabilmektedir.
 • Gelecekte meydana gelen göçmenlik şartlarından muaf olunur.
 • Bu karta sahip olanlar daha sonra ABD vatandaşlığına başvurabilirler.
 • Green Card çıktıktan sonra Amerika’da yaşamak zorunda mıyım? ABD’de yaşamak zorunda olunmaması en büyük avantajlarından bir tanesidir.

3 – Green Card Dezavantajları Nelerdir?

Green Card avantajlı olduğu kadar dezavantajlarıyla da öne çıkar. İşte merak edilen dezavantajları ve daha fazlası!

 • Öncelikle Green Card çıktıktan sonra Amerika’da yaşamak zorunda mıyım? Kart sahiplerinin böyle bir zorunluluğu yoktur. Yeşil kartla siyasi partilerde gönüllü olarak çalışabilmek mümkündür. Ancak oy kullanma hakkı elde edilmektedir.
 • Green Card sahipleri ABD dışında doğmuş çocuklarına otomatik olarak vatandaşlık alamamaktadır.
 • ABD temelli yaşamayı düşünen kişiler, 8 yılın sonunda belli bir miktarda vergi ödemek zorundadır.
 • ABD vatandaşlığına sahip kişilerin, Green Card’da önceliği vardır.
 • Green Card’a sahip olsanız dahi ABD pasaportuyla seyahat etmeniz mümkün olmayabilir. Bunun için ayrı bir başvuru yapılması gerekir.
green-card-ciktiktan-sonra-amerikada-yasamak-zorunda-miyim

4 – Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorunda mıyım? Green Card Ömür Boyu mu?

Karta sahip olduktan sonra gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmesi durumunda ömür boyu kullanım söz konusu olmaktadır. ABD’de çalışma ve oturum imkânı sunan Yeşil Kart veya Green Card onaylandıktan sonra Amerika’da yaşamak zorunda mıyım? Ömür boyu kartın kullanılabilmesi için Amerika’da yaşama zorunluluğu bulunmamaktadır. 6 ay içerisinde en az 1 kez ülkeye gidilmesi yeterlidir.

5 yılın sonunda ise ABD vatandaşlığına başvuru yapılarak, vatandaşlık alabilme imkânı elde edilmektedir. Green Card çıkarsa kaç gün geçerli? 6 aylık bir süreden bahsetmek mümkündür. Green carda çekiliş sonucu sahip olan kişiler, hemen Amerikan vizesine başvurmalıdır. Daha fazla bilgi için göçmenlik bürosu ile iletişime geçilebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorunda mıyım?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!