USD33,06
EURO36,18
JPY0,211900
RUB0,375400
GBP43,02
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.617,71
BTC63.660,71

GPS Nedir Ne İşe Yarar?

gps-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GPS nedir? Hayatımızın önemli bir teknoloji parçalarından olan GPS, sinyal alışverişi ile yörünge içinde var olan kişilerin konumlarının belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Uydular ile kişiler arası mesafeleri ölçümleyen GPS, hemen her yerdeki bireylerin konumları hakkında net bilgi edinmemizi sağlar. Peki, GPS ne işe yarar? GPS hayatımızı nasıl değiştirdi? GPS nasıl kullanılır? Gelin, birlikte bakalım!

1 – GPS Nedir?

Global Positioning System kelimelerinin baş harflerinden oluşan GPS, kişilerin dünya üzerindeki kesin yer belirleme sistemi olarak tanınmaktadır. Uydu verilerin kullanılan bu teknoloji sayesinde, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında küresel konumlama sistemi kullanılmaktadır.
ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen bu teknoloji ile askerlerin dünya üzerindeki konumları hesaplamak için kullanılmaktadır.

gps-nedir

2 – GPS Hayatımızı Nasıl Değiştirdi?

Hayatımızı değiştiren GPS nedir? GPS ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. 20. Yüzyılda keşfedilen GPS, hayatımızı her anlamda kolaylaştırmıştır. GPS hassas saat sinyalleri ile konumun bulunmasına imkan sağlamıştır.

Yapılan araştırmalara göre dünyada tam olarak 24 farklı GPS uydusu bulunmaktadır. Bu uyduların ise 18’i günümüzde etkin olarak çalışır durumdadır. Güneş enerjisi ile çalışan GPS, güneş tutulması durumunda enerji kaynağı kesintilerine maruz kalabilir. Bu durumda ise yedek bataryaları devreye girerek konum ulaşımına imkan sağlamaktadır.

Tüm hava koşullarında ve dünyanın her yerinde çalışabilen GPS sayesinde kaybolmak ve varılmak istenen noktayı bulamamak tarihe karışmıştır. Konum bilgisini direkt ve net olarak verebilmesi GPS sinyallerinin günlük hayatta, askeri alanda, keşif ve devriyelerde kullanılmasını sağlamıştır.

gps-nedir
GPS Nedir Nasıl Kullanılır?

3 – Günümüzde En Kolay Kullanım Şekilleri Nedir?

Pek çok alanda kullanılabilen GPS nedir? Yukarıda belirttiğimiz gibi bu sistem askeri ve sivil alanda kullanılabilecektir. Sivil kullanım alanlarından ilki hiç kuşkusuz navigasyonlardır. Navigasyonlar sayesinde bir yerden bir yere ulaşım oldukça kolay bir hale gelmiştir. GPS kullanım alanları arasında olan jeoloji bölümü, GPS’i yer kabuğunun hareketlerinin izlenmesinde ve deprem analizlerinde kullanmaktadır.

GPS ile günlük hayatta insanların, araçların ve hatta hayvanların bile takibini yapabilmek çok kolaydır. Askeri alanda ise sıklıkla ihtiyaca yönelik haritaların çizilmesinde kullanılmaktadır. GPS sisteminin askeri açıdan diğer kullanım alanları ise şu şekildedir;

 • Devriye ve keşif görevlerinde,
 • Havadaki ve yerdeki potansiyel tehditlerin izlenmesinde,
 • Silah sistemlerinin tam olarak güdümlenmesi ve hedeflerin tam isabetle bulunmasında,
 • Askerlerin bilinmeyen bir bölgede yolunu bulabilmesinde,
 • Açık ve geniş arazilerde yapılan arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılır.

gps-nedir

4 – Hangi Ülkeler Kendi GPS Sistemine Sahip?

GPS sisteminde pek çok alanda yararlanabilmek adına uzaya tam 24 farklı uydu fırlatılmıştır. Uydulardan yararlanılarak yapılan GPS ölçümlerinde, elektromanyetik dalgalardan yararlanılmaktadır. Bu dalgalar aracılığı ile kullanıcıların tamamına veri akışı sağlanacaktır.

Her GPS uydusunun L1 ve L2 olmak üzere iki farklı frekansı bulunmaktadır. Bu sistemde iki farklı frekansın olmasının asıl amacı; L1 frekansının kesilmesi ya da elektronik bir çatışmaya maruz kalması durumunda, L2 frekansının sisteme girmesidir.

Çift frekans özelliği sayesinde GPS sinyallerinin kesilme olasılığı ortadan kaldırabilecektir. Dünyanın her yerinde pek çok alanda işleri kolaylaştıran GPS sistemi, ülkelerin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Öyleyse, GPS nedir? Hangi ülkeler kendi GPS sistemini kurmuştur. Kendi GPS sitemine sahip olan ülkeler şunlardır;

 • Amerika Birleşik Devletleri,
 • Rusya,
 • Çin,
 • Japonya,
 • Hindistan,
 • Birleşik Krallık

gps-nedir

Türkiye’nin Kendi GPS Sistemi Var mı?

Teknolojinin en önemli olan parçalarından GPS nedir? Türkiye’nin kendisine ait olan bir GPS sistemi bulunmamaktadır. Ancak 2021 yılında oluşturulan Milli Uzay programına bu konu eklenmiştir.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında açıklanan bu programda, ABD ve Rusya’nın GPS sistemine benzer bir küresel konumlama teknolojisinin geliştirileceğinden bahsedilmiştir.

10 yılı kapsayacak bu programın en önemli çalışması olarak belirlenen bu uydu teknolojisi için, birçok önemli şirketin birleşerek ortak bir şirket kuracağı belirtilmiştir. Diğer birçok uydu teknolojisi gibi, küresel konumlama uydularının da bu şirket bünyesinde geliştirileceği belirtilmektedir.

GPS uydularının oluşturulması kapsamında kurulacak ortak şirketin en önemli üyeleri arasında ise Aselsan, TÜBİTAK, Türksat, Tusaş ve Türkiye Uzay Ajansı yer almaktadır.

5 – GPS Cihazı Ne İşe Yarar?

Uydu sinyallerini temel alan bir iletişim yöntemi bulunan GPS cihazları, kişilerin konumlarının belirlenmesi için kullanılır. Telefonlarda da yerini alan GPS sistemi, bugünlerin vazgeçilmez cihaz opsiyonlarındandır. Uydu ile insan arasındaki mesafenin tespit edildiği süreç, dünya çevresinde dolaşan uydular ile gerçekleştirilir.


Editörün Önerisi : Google, Kürtaj Kliniği Ziyaretlerinin Konum Verilerini Silecek


 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
GPS Nedir Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!