USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.908,89

Genç Nüfus Tarıma Dönmeli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TZOB Başkanı Bayraktar: Türkiye’deki Çiftçilerin Sadece Yüzde 1’i 18 İle 24 Yaş Arasında. Genç Nüfusun Tarıma Dönüşünün Yollarını Aramalıyız

Genç Nüfus Tarıma Dönmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda demografik tehlikeye dikkat çekerek “Tarımda çalışan nüfusun yaş ortalaması tarımı olumsuz etkilemektedir. Türkiye’deki çiftçilerin sadece yüzde 1’i 18 ile 24 yaş arasında. Genç nüfus sürekli azalıyor. Fevkalade olumsuz bir durumla karşı karşıyayız. Genç nüfusun tarıma dönüşünün yollarını aramalıyız” dedi.

Tarımda yaş ortalaması yüksek

TZOB Genel Başkanı Bayraktar bugün yaptığı basın açıklamasında tarımda genç nüfusun azaldığına dikkat çekti. Bayraktar, Türkiye’deki erkek çiftçilerin yaş ortalamasının 57,7 kadın çiftçilerin yaş ortalamasının 60,1, kayıtlı toplam çiftçilerin yaş ortalamasının ise 58,1 olduğu belirterek şöyle konuştu:

SADECE YÜZDE 1’İ 18 İLE 24 YAŞ ARASINDA”

“Tarımda çalışan nüfusun yaş ortalaması tarımı olumsuz etkiliyor. Genç nüfus sürekli azalıyor, kırdan göçüyor. Köyler yaşlı nüfusa kalıyor. Fevkalade olumsuz bir durumla karşı karşıyayız. Yaşlı çiftçiler emekli olunca sofralarımıza kim yemek koyacak? Bunu iyi düşünmeliyiz. TZOB kayıtlarına göre, erkek çiftçilerin yaş ortalaması 57.7, kadın çiftçilerin yaş ortalaması 60,1, kayıtlı toplam çiftçilerin yaş ortalaması ise 58,1’dir. Verilerimize göre Türkiye’de güncel çiftçi sayısı 5 milyon 162 bin olduğunu, bunun yüzde 82’sini erkekler ve yüzde 18’lik kısmını ise kadınlar oluşturuyor. Sistemde kayıtlı çiftçilerimizin yüzde 34’lük kısmı 65 yaş ve üzeri, 34,6’lık kısmı 50-64 yaş arasında bulunmaktadır. Çiftçilerimizin yüzde 26,4’ü 33-49 yaş arası, yüzde 3,8’i 25-32 yaş arası ve yüzde 1’i 18-24 yaş arasındadır. Türkiye’de 18-32 yaş arasında çiftçilik yapanların oranı toplam çiftçilik yapanlar içinde yüzde 4,8’e tekabül ediyor.

TÜRKİYE TARIMDA YAŞLI NÜFUSA SAHİP ÜLKELERİ YAKALADI

Dünya genelinde de tarım sektöründe çalışanların yaş ortalamalarına bakıldığında tarım nüfusunun yaşının yüksek olduğu görülüyor. Avrupa Birliği ülkelerinde de benzer bulgular görülüyor. Tarımla uğraşanların üçte birinden fazlası 65 yaşın üzerindedir. Ülkemiz tarımda yaşlı nüfusa sahip ülkeleri yakaladı.

Kanada’da 30 bin çiftçiye ihtiyaç var

Yakın zamanda Kanada çiftçi ihtiyacı için açıklama yaptı. % 40’ının 10 yıllık süreçte emekli olacak. Ve gıda arz güvenliği için 2033 yılına kadar 30 bin çiftçiye ihtiyaç duyduklarını açıkladı. Avrupa Birliği’ne üye ülkeler 40 yaşını geçmemiş çiftçilere doğrudan gelir ve yatırım destekleri şeklinde zorunlu olarak bütçe ayırmaktadırlar.

“GENÇ NÜFUSUN TARIMA DÖNÜŞÜNÜN YOLLARINI ARAMALIYIZ”

Kentlerde yaşanan ekonomik, sosyal gelişme, kıra çok geç yansımıştır. Hala kırsalda gelir seviyesi ülke ortalamasının üçte biri dolaylarındadır. İş arayışı, çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlama isteği, eğitim, sağlık imkanlarından iyi bir şekilde yararlanma beklentisi, sosyal güvence arayışı, sosyal statü kazanma, teknolojide meydana gelen değişme ve gelişmelerden yararlanma isteği gibi nedenlerle köyden kente yoğun göç dalgaları yaşanmaya devam etmektedir. Genç nüfusun tarıma dönüşünün yollarını aramalıyız.

KIRSALDA EKONOMİK GETİRİSİ OLAN FAALİYETLERİN ARTIRILMASI GEREKİYOR

Bunun için başta kırsal kalkınma desteklerinin yanında çiftçi gelirlerinin artırılması, diğer sektör gelirlerine yaklaştırılması gerekmektedir. Kırsal bölgelerde ekonomik getirisi olan faaliyetlerin artırılması gerekmektedir. Kırsal alanlarda tarıma dayalı sanayiye yönelik yatırımların desteklenmesi ile tarımsal ürünlerde katma değer sağlanması gerekir. Ve yeni iş imkanlarının yaratılması büyük önem taşımaktadır. Gençleri tarımsal üretime sevk edecek doğru politikalar uygulanmaz ve ciddi teşvikler verilmelidir. Tersi durumda uzun vadede ülkemizin gıda arz güvenliği üzerinde ciddi riskler oluşacaktır.”

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Genç Nüfus Tarıma Dönmeli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!