USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

Dövizdeki artış zam vurgununa dönüşmesin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ATO Başkanı Baran: “Dövizdeki Artışı Fırsatçılığa, Zam Vurgunculuğuna Çevirmeyin” dedi.

Döviz seçim sonrası durdulamadı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, son günlerde döviz kurlarında yaşanan artış sonrası ürünlerde fahiş fiyat zammı yapanlarla ilgili “Hammadde fiyatlarına dövizdeki artışın çok daha üzerinde zam yapılması hem üretimimizi, ticaretimizi, ihracatımızı olumsuz etkileyecek hem de enflasyonu tetikleyecektir. Dövizdeki artışı fırsatçılığa, zam vurgunculuğuna çevirmeyin” açıklamasını yaptı.

Enflasyona dikkat

 

“Hammadde fiyatlarına dövizdeki artışın çok daha üzerinde zam yapılması hem üretimimizi, ticaretimizi, ihracatımızı olumsuz etkileyecek hem de enflasyonu tetikleyecektir. Dövizdeki artışı fırsatçılığa, zam vurgunculuğuna çevirmeyin” açıklamasını yaptı.

Fırsatçılara fırsat vermeyin

 

Gürsel Baran yazılı bir açıklama yaparak, son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışın başta ithal ürünler olmak üzere ürün fiyatlarına yansıdığını ancak kurdaki yükselişi fırsatçılığa çevirenler olduğunu söyledi.

Baran’ın açıklaması şöyle:

“Piyasada bazı hammadde ve nihai ürünlere dövizdeki kur artışının çok daha üzerinde zam yapıldığını görüyoruz. Özellikle hammadde fiyatlarına yapılan zamlar üretimi, ekonomimizin bel kemiği durumundaki KOBİ’lerimizi olumsuz etkiliyor. Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı, enerji ve hammadde fiyatlarındaki artışa neden oldu. Ayrıca tedarikte yaşanan sıkıntılar ve ardından Kahramanmaraş depremleri nedeniyle zor bir dönemden geçtik.

Türkiye büyüyor

Tüm bu zorluklara rağmen Türkiye ekonomisi büyümeye devam etti. Oysa özellikle hammadde fiyatlarına dövizdeki artışın çok daha üzerinde zam yapılması hem üretimimizi, ticaretimizi, ihracatımızı olumsuz etkileyecek hem de enflasyonu tetikleyecektir. Şimdi daha çok dayanışma zamanı. Dövizdeki artışı fırsatçılığa, zam vurgunculuğuna çevirmeyin.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dövizdeki artış zam vurgununa dönüşmesin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!