USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Fip Hastalığı Nedir? Fip Hastalığının Bilinen 10 Belirtisi!

fip-hastaligi-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fip hastalığı nedir ve neden kedilerde sıkça görülür bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik. Son dönemin en korkulan hayvan hastalıklarından olan FIP hakkında bilmeniz gerekenleri ve en önemli uzman görüşlerini derledik. Fip hastalığı nedir, tedavisi var mıdır ve belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bizimle bulabilirsiniz.

fip-hastaligi-nedir
fip hastaligi nedir

Fip hastalığı nedir sorusuna yönelik bu alanda uzmanlaşmış olan kişilerin yorumlarını da sizlerle paylaşacağız. Sevimli dostlarımızı etkileyen bu hastalık hakkında hepimiz bilinçli olmalıyız.

Fip Hastalığı Nedir?

Fip hastalığı nedir nasıl anlaşılır sorusuna yönelik uzman görüşleri ele alınarak bir yanıt aranmalıdır. Son dönemlerde daha da gündeme gelen bu hastalık, sevgili dostlarımızın hayatını riske atmaktadır. Kedi sahiplerini endişelendiren bu hastalık hakkında son dönemde yapılan çalışmalardan yola çıkarak bilgilendirici bir metin yazmak istedik.

Fip hastalığı nedir sorusuna aslında kedilerde görülen koronavirüs yanıtını verebiliriz. Kedi Enfeksiyöz Peritoniti olarak adlandırılan bu hastalık, koronavirüs pandemisi ile kedileri olumsuz yönde etkilemiştir. Tamamen viral bir hastalık olan FIP, son iki senedir hayvan dostlarımızın bağışıklık sistemine kalıcı yönde zararlar vermektedir.

fip-hastaligi-nedir

Bildiğiniz üzere koronavirüs olarak adlandırılan virüs grubu oldukça kalabalık bir ailedir. FIP de bu virüs ailesinde yer alan ve kedilerin hayatını riske atan bir hastalıktır. Hayvanlardan insana bulaşmayan bu virüs, yalnızca kedilerden kedilere bulaşabilir. FIP, genellikle dışkıya temas edilmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Yani kısacası Fip hastalığı nedir sorusuna “kedi koronavirüsü” demek doğru bir tanım olacaktır. Genellikle sokak kedilerinde görülen bu hastalık, ev kedilerinin sokağa salınması ile de görülebilir. Fip hastalığı nedir ve belirtileri ile tedavisi nasıldır gibi sorulara dilerseniz daha da yakından bakalım.

Fip Hastalığı Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Fip hastalığı nedir sorusuna göz atarken bu hastalığın iki farklı çeşidi olduğunu da görebilirsiniz. FIP, kuru ve ıslak olmak üzere iki farklı türde ortaya çıkmaktadır. Islak FIP hastalığı, daha çok kedinin karın ve göğüs bölgesinde biriken sıvı ile alakalıdır. Kuru FIP hastalığı ise kedinin iç organlarında nodül oluşması ile açıklanır. Her iki hastalık grubu da aynı virüsün etkisi ile ortaya çıkmaktadır.

FIP Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Fip hastalığı belirtileri arasında genellikle solunum ve sindirim sistemi ile alakalı komplikasyonlar yer alır. Virüs, kedilerde ilk önce bağışıklık ve zamanla da solunum ve sindirim sistemine etki etmektedir. İç organları önemli ölçüde etkileyen hastalığın en temel belirtileri de aşağıdakiler gibidir:

fip-hastaligi-nedir

 • Yüksek ateş ve titreme
 • Stres bozuklukları, kediniz sebepsiz çok heyecanlı ise ya da gergin duruyorsa
 • Kilo kaybı
 • Görme yetisinde bozukluk
 • Vücutta ödem oluşumu
 • Yorgun ruh hali, sürekli halsizlik
 • Solunumda güçlük
 • Gözlerde sulanma
 • Nezle durumu, burunda tıkanıklık

Yukarıdaki belirtilerden birkaç tanesi kedinizde mevcutsa derhal bir veteriner hekim ile görüşmeniz gerekmektedir. Kedinizi maksimum bir gün boyunca gözlemledikten sonra veterinere başvurmanız doğru bir hareket olacaktır.

Fip Hastalığı Nedir ve Nasıl Teşhis Edilir?

Hayvanlarda fip hastalığı teşhisinde yukarıda da sizlerle paylaştığımız belirtileri göz önüne almanız gerekir. Fakat yine de FIP hastalığının pek çok belirtisi diğer kedi hastalıkları ile karıştırılabilir. Bu tür belirtilerden sonra veterine hekim ile görüşmeniz gerekmektedir. Veteriner hekim de ilk etapta kedinizde FIP hastalığı olup olmadığını fark edemez. Bunun için ilk önce kedinin kan ve sıvı tahlillerinin yapılması şarttır.

Hastalığın teşhisi için kedinin karın kısmından ya da göğüsünden sıvı almak gerekir. Yapılan kan ve sıvı tahlilleri sonucunda koronavirüs tespit edilmişse o zaman da kesin olarak FIP hastalığı vardır denilemez. Kedinin tıbbi geçmişi de taranarak FIP hastalığına yakalanıp yakalanmadığına karar verilir.

FIP Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Fip hastalığı nedir ve tedavisi nasıldır soruları sıklıkla sorulan sorular arasında başı çeker. Fip hastalığı tedavisi için öncelikle kedinin yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik adımlar atılması şarttır. Fip hastalığı tedavisi var mı sorusunun da ayanıtı işte tam da burada devreye girer. Ne yazık ki kedilerde FIP hastalığının net uygulanan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yine de hastalığın etkilerini yok edebilen bazı yöntemler uygulanabilir.

Son dönemlerde deneysel ilaç yöntemleri ile de FIP hastalığının önüne geçildiği görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan kedilerde iyileşme oranı da yadsınamayacak derecede yüksektir. Dolayısıyla hemen umutsuzluğa kapılmamanızı tavsiye ediyoruz. Fip hastalığı tedavisi fiyatları da kediye uygulanan terapiler neticesinde belirlenir.

Fip Hastalığı Nedir ve Kedinizi FIP Hastalığından Nasıl Koruyabilirsiniz?

fip-hastaligi-nedir

Fip hastalığı nedir sorusu aracılığı ile bu hastalıktan kedinizi korumanız için atacağınız adımları da araştırdık. Ev kedilerinde de zaman zaman ortaya çıkan bu hastalıktan hijyen ortamı yaratarak uzak durmanız mümkündür. Aşağıdali adımlar sayesinde siz de kedi dostunuzu daha güvende tutabilirsiniz.

 • Kedinizin yaşam alanının mutlaka steril olması gerekir.
 • Kedinizi yoğun bir kedi grubu ile bir arada tutmamanız da önemlidir. (Maksimum 3-4 kedi bir arada bulunabilir)
 • Kedinizi dış ortama bıraktığınızda kontrollü davranmanız gerekmelidir.
 • Bir başka kediye ait kedi kumunu kedinize kullandırtmamanız önerilir.

Fip hastalığı nedir sorusunun cevabını aldıktan sonra da dilerseniz rüyada kedi görmek yazımıza da göz atabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fip Hastalığı Nedir? Fip Hastalığının Bilinen 10 Belirtisi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!