USD31,06
EURO33,67
JPY0,207100
RUB0,333600
GBP39,36
EURO/USD1,08
BIST9.347,17
GR. ALTIN2.022,44
BTC50.990,63

Fiber İnternet Nedir?

fiber-internet-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiber internet, fiber optik kablolar sayesinde kesintisiz internet hizmeti sağlayan bir internet türüdür. Bu fiber optik kablolar içerisinde çekirdek bulunan camsı yapı ve onu koruyan birden fazla renk seçeneği mevcut olan plastiklerle gevşek ya da sıkı döşenmiş tüplerden oluşur.

Yaygın olan diğer internet türlerinde veri gönderim metodu, bakır iletken kablolar ile elektrik sinyalleri sayesinde sağlanması iken fiber internette veri sağlayıcısı, fiber optik kabloların yapı bakımından birden fazla seçim şansı olan plastikler sayesinde korunan camsı yapının içinde bulunan çekirdekten gönderilen ışık sinyalleridir. Fiber internet ve diğer internet türleri arasındaki bu fark veriyi olabildiğince az kayıpla ve tercih edilen diğer türlerine nazaran daha az süreyle sağladığı için son dönemde fiber internet popülaritesini göze dokunur oranda arttırmıştır.

Bahsi geçen internet türünde alt yapısında kullanılan fiber optik kablolar sıcaklığın ve hava koşullarının yarattığı olumsuz durumlara başka internet türlerinin al yapılarının sahip olduğu kablolardan daha az duyarsız olduğundan internet kesintisi yaşamak neredeyse imkansızdır.

Fiber İnternet Nasıl Çalışır?

 Fiber optik internet, kısa sürelerde yüksek hızlara ulaşabilen veri aktarma dünyasında kullanıma sürülmüş son değişikliktir. Diğer veri sağlayıcılarına kıyasla daha fazla bilgiyi daha kısa sürelerde aktarabilen ve büyük miktarda bir dosyayı tek kanalda taşıyabilme gücüne sahip olan son teknoloji çağının önemli bir ürünü olan internet türüdür.

Işık sinyalleri ile çalıştığından ötürü ışık hızında internet olarak da anılan fiber internetin kablolarını birden fazlasının bir araya gelmesiyle oluşturan optik fiberler tek başlarına gözle görülmeyecek kadar ince ve küçüklerdir fakat birleştiklerinde aşağı yukarı insan saçıyla aynı genişlik boyutuna ulaşırlar. Bu fiber optiklerden geçen ışık formuna çevrilmiş veriler, cihazlara giriş yaptığı anda tekrardan elektrik formuna dönüşürler. Bu değişiklik sayesinde kullanılan cihaz veriyi algılayabilir. Işık formundaki bilgi, elektrik formuna kullanıcının iş yerine ya da evine internet bağlantısı sayesinde ulaşmadan önceki son durağı olan Optik Ağ Terminali biriminde dönüşür. Bu dönüşüm, internet kullanılan her yerde bulunan internet bağlantısının şebekeden kullanıcının bulunduğu yere ulaştığı kutuda yapılır. Dönüşüm esnasında az da olsa bir miktar hız bahsi geçen dönüştürücü kutusunun içerisinde kaybolur bundan ötürü internetin kullanıcıya ulaştığı süreçte herhangi bir dönüştürücü kullanılmadan sadece fiber optik kablolar sayesinde veri aktarımı yapan internet türü saf fiber bağlantısı adıyla anılır.  

Fiber optik kablolar sıkı ya da gevşek döşenmiş camsı çekirdekli tüpler, onu koruyan kevlar ya da kauçuk yapılı plastiklerden oluşur. Kabloda dizi halinde bulunan plastik yapılı tüpler sinyalleri bir tüpten bir öteki tüpe ışık hızında aktarır.

Bilgileri elektrik yoluyla değil ışık sinyalleri kullanarak aktaran fiber optik internet, tercihe açık öteki internet türlerine göre altyapısında kullandığı kablo ile de fark yaratıyor. Bu fark,  bilgi aktarma mesafesinin miktarında göze çarpıyor. Fiber optik kablolar çok uzak mesafelere çok kısa zaman dilimleri içerisinde bilgiye ulaşma hizmeti sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Yapısında bulunan çekirdek, ışık sinyalleri oluşturarak camsı saydam yapıdan elektrik sinyallerinin bakır telden geçiş hareketine çok benzer bir şekilde ama çok daha hızlı geçer. Yine de ışık hızının %30’luk bir kesinti yaşaması ile fiber optik kablolardan geçer. Bu kesinti sahip olduğu aralıklı tüp dizilimlerinden geçerken birde ışık sinyalinin kullanıcının interneti kullanacağı cihaz ile uyumlu bir sinyal haline getirilmesi esnasında kaybedilir. Altyapısındaki kabloları bakır tel ile oluşturulan diğer internet türlerine göre artı olarak fiber optik internet kabloları aynı anda birden fazla sinyalini ışık hızına yakın bir hızla veri aktarımında kullanarak sağlar. Fiber internetin bahsedilen bu veri aktarma yöntemi teknoloji dünyasında bulunan diğer internet türlerine kıyasla birden fazla adım önde bir hizmet ile kullanıcıya güvenilir, kesintisiz ve oldukça hızlı bir internet kullanım hizmeti sağlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fiber İnternet Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!