USD32,19
EURO34,91
JPY0,206100
RUB0,357400
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.914,88
GR. ALTIN2.470,75
BTC69.832,75

Rank Math Seo Kurulumu ve Detaylı Rehber

rank math seo kurulumu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rank math seo kurulumu Web Sitesi Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), arama motoru sıralamalarında avantaj elde etmenin bir yoludur. Bu yüzden daha fazla web sitesi sahibi SEO‘nun öneminin farkına vardıkça uygulama gittikçe yaygınlaşmaktadır. Sitenizin bulunmasını, daha fazla ziyaretçi alma, tıklama sayınızı artırma, müşterilere ilk siz ulaşma ve rakiplerinize üstünlük sağlamak için seo kurulumu yaparak rekabete ayak uydurmalısınız.

Rank Math Seo kurulumu esnasında Google arama konsolu ve Google analytics ile bağlantı kurmak isteyecektir. Web siteniz henüz Google Search Console’a bağlı değilse, eklentiyi yüklemeden önce bunu ayarlamak iyi olacaktır. Rank Math Seo web sitenizin aramalarda görünürlüğünü artırmaya yardımcı olacak belirli algoritmaları işe koşan ve bunu yaparken size nesne tabanlı hizmet sunan bir uygulamadır. Böylece sizi zorlayacak bir çok ayarlamaya vakit harcamadan ne yaptığınızı bilerek sitenizi daha görünür hale getirebilirsiniz.

Rank Math Nasıl Kullanılır?

Rank Math SEO, MyThemeShop’un geliştirdiği bir WordPress SEO Eklentisidir. Rank Math, sağlam ve kullanımı kolay özellikleriyle size rekabet avantajı sağlar. Acemi veya SEO uzmanı olun, Rank Math SEO sitenizi yüksek erişime ulaşmasını sağlayacaktır.

MyThemeShop’un 3 yıllık çalışmasının ardından piyasaya sürdüğü Rank Math uygulamasını WordPress SEO Eklentisinde görebilirsiniz. Bu eklenti için sitenizin bir e-ticaret işletmesi, blog veya yerel bir marka olması fark etmez. Herhangi bir çevrimiçi işletme için faydasınız mutlaka göreceksiniz.

Herhangi bir kurulumda olduğu gibi Rank Math SEO kurulumunda da belirli basamaklar ve istediğiniz sonucu elde etmek için yapmanız gereken ayarlamalar mevcuttur. Baştan başlayarak Rank Math kurmayı ve kurduğumuz esnada hangi özellikleri aktif ettiğimize bakalım.

1. Rank Math Eklentisini Yükleme

Rank Math Seo kurulumu ve Rank Math Seo ayarları için şu basamakları takip edebilirsiniz.

  • WordPress paneline girilir.
  • Menüler sekmesinden Eklentiler kısmından Yeni Ekle seçilir.
  • Arama kısmından “Rank Math” yazılarak aranır.
  • Eklenti bulunduktan sonra kurulum aşamasına geçilir.
  • Etkinleştire tıklanarak etkinleştirme işlemi yapılır.

2. Rank Math’ı Bağlama ve Yapılandırma

Eklentiyi etkinleştirdiğinizde, sitenizi Rank Math’a bağlanmanıza yardımcı olacak sayfaya ilerleyeceksiniz. Eklentiyi kullanmak için bağlanma gereklilik değildir, yalnız rehber kapsamında bu tür ekstra bilgilerden de bahsedeceğiz. Burada hesabı bağlayarak sürece devam edebilirsiniz.

Rank Math’a siteniz hakkında bilgi yazacağınız ve Google gibi sosyal paylaşım için görsel yükleyeceğiniz yer burasıdır. Web sitenizin konusuyla en yakından eşleşen açıklamayı yazın. Bu SEO’da önemlidir çünkü farklı konular için farklı şema türleri kullanılır.

Arama motorlarında yer alacak logonuzu buraya yükleyebilirsiniz. Kişisel bir web sitesiyse, bir resminiz de uygundur. Kare bir resim tercih edilir, ancak zorunlu değildir. Ancak, kareleri görüntüleyen arama motorları, resminizi kırpabilir. Arama algoritmalarının resimler üzerinde işlem yaptığını unutmayın.

Sosyal medya ortamlarında kullanılan resimleriniz sitenizde de mevcutsa eşleştirme yapılacaktır. Daha tipik olmakla birlikte, sosyal medya ortamlarında paylaşım görsellerini kareler olarak göreceksiniz. Sonrasında kaydedip devam edebilirsiniz.

Ayrıca WP Rocket Ayarları ile WP Rocket lisans yaparak Rank Math için kolaylaştırıcı faktörleri devreye sokabilirsiniz.

Rank Math SEO Eklenti Ayarları Yapma

Rank math seo kurulumunu yaptıktan sonra sonra ayarlar yapmak için menülerin ne işe yaradığını öğrenmenizde fayda olacaktır. 

1.Pano

Pano bölümünde Rank Math eklentisi kapsamında kullanacağınız özellikleri açıp kapatabilirsiniz.

2. İstatistikler

Bu panelden yararlanabilmek için Google Analytics ve Google Search Console’u Rank Math ile eşleştirmelisiniz. Burada web sitenize ait Seo raporları dahil olmak üzere birçok istatistik inceleyebilirsiniz.

3. Anahtar Kelime Sıralama Takibi

Rank tracker (anahtar kelime sıralama takibi) yardımıyla belirlediğiniz anahtar kelimeleri yazarak istatiksel değişimleri takip edebilir ve ona göre çalışma yapabilirsiniz.

4. Site Analitiği

Site analytics sekmesi ile SEO puanı düşük olan sayfalarınız görebilir ona göre tedbir alabilirsiniz.

5. Linkler

Rank Math Ayarlar içinde yer alan Linkler menüsü sayesinde sitede yer alan bağlantıların kontrolü yapılabilir. Sitenizde yer alan farklı eklentiler ve bağlantılarda buradan yönlendirilir.  Nofollow Dış Bağlantıları başka sekmede açma ayarları gibi ayarları yapabilirsiniz.

6. Breadcrumbs

Breadcrumbs sitenizde yer alan hangi elemanın ne şekilde görüleceği hakkında değişiklikleri yapacağınız yerdir.

7. Görseller

Bu menü sayesinde sitede yer alan görselleri tek tek değil de belirli standartlar şeklinde düzenleyebilirsiniz.

8. Web Yöneticisi Araçları

Bing Webmaster Tool,  Yandex, Google Search Console ve Pinterest doğrulamalarını yapabildiğimiz web sitesi yönetici bölümüdür. URL prefix aracılığı ile HTML etiketi ile doğrulaması yapılabilir.

9. Robots.txt Düzenleme Aracı

Robots.txt dosyası sayesinde sitenizdeki kuralları güncelleyebilirsiniz.

10. Diğer Ayarları

RSS olarak farklı sitelerde yazılan yazıları denetleyebilir, Seo sonucu elde edilen analizler doğrultusunda güncelleme yapabilir ve sitenizi kontrol edebilirsiniz.

12. .htaccess Düzenleme Aracı

Sunucular üzerinden ayarlanabilen .htaccess dosyasını buradan da düzenleyebilirsiniz. Rank Mathlerin otomatik olarak yedeklendiği sistemde 301 yönlendirmeleri dahil bazı işlemler rahat şekilde yapılmaktadır.

13. 404 Monitor Özelliği

404 monitör özelliği kullanıcıların almış olduğu hataların takibini ve giderilmesini sağlar. Böylece kullanıcıların daha size şikayetler yollamasına fırsat vermeden tedbirinizi alma şansınız olur.

14. Yönlendirmeler

Bu bölümde sitenizde silinen ya da ulaşılamayan sayfaların tespit edilmesi ve düzenlenmesi sağlanır.

15. Google Analitik, Search Console ve Adsense Bağlantısı

Genel ayarlar içinde yer alan bu ayarlama ile Google eklentilerini tek bir yerden kontrol edebilirsiniz.

16. Başlıklar ve Meta Açıklamalar

Meta açıklamalar ve başlıklar bir sitenin organik aramalar başta olmak üzere gösterilmesinde en önemli kısımdır. Bu bölümde bu tür ayarlamaları tek bir alanda yapabilirsiniz. Hem otomatik hem de elle bu ayaları yapmak mümkündür.

17. Site Haritası Ayarları

Sitenizde yer alan menülerin ve kategorilerin ayarlamalarını yapabildiğiniz yerdir.

18. SEO Analizi

Sitenizi iyileştirmek için SEMrush veya Ahrefs araçlarından site denetimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Rank Math SEO Eklentisini Kullanmanın Faydaları

Rank math seo kurulumu ve Rank Math SEO Plugin kullanmanın aşağıdaki önemli faydaları.

1. Gönderinizi Yazarken Optimize Edin

RankMath SEO Eklentisi, gönderinizi yazarken optimize etmenize izin verebilir. Ayrıca SEO Puanını gösterebilir ve genel SEO performansınızı nasıl iyileştirebileceğinizi size bildirebilir. Böylece içerik oluştururken işinize daha çok yarayacak ve daha çok okunacak içerik oluşturabilirsiniz.

2. OpenGraph ve Snippet’leri Ayarlama

RankMath SEO Eklentisi, web siteniz için OpenGraph verilerini ayarlamanıza olanak tanır ve ayrıca siteniz için zengin snippet’ler ayarlamanıza yardımcı olabilir.  Böylece organik aramalarda tıklanma sayınızı artırabilirsiniz. Bu da sizin için doğal kazanç yollarını aralayacaktır.

3. WordPress İçindeki Tüm Sıralama Verileriniz

Rank math seo kurulumu sayesinde, tüm web sitenizin sıralama konumları, anahtar kelimeler, SERP vb . hakkında size bilgi verebilir. Bunun için doğrudan kontrol paneline bağlanmanız yeterli olacaktır.

4. Tam Bir SEO Denetimi Yürütmek

Rank Math Plugin, güçlü SEO analiz aracıyla web sitenizin eksiksiz SEO denetimini yapmanıza olanak sağlayabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, sitenizin Seo’sunu analiz eder ve neleri doğru yaptığınıza ve düzeltmeniz gereken sorunlara işaret eder.

SEO çalışmanızı analiz etmek, onu mükemmel hale getirmenin ilk adımıdır, bu nedenle tüm web sitenizin ölçümlerini ve sorunlarını kontrol etmek için bu eklentiyi kullanın. 

5. Önemli SEO Hatalarını Yakalamak ve Düzeltmek

Rank Math Plugin, web sitenizdeki bazı önemli sorunları yakalamak için en güçlü Seo araçlarıyla birlikte gelir ve bunları düzeltmenize de yardımcı olabilir. Bu Rank Math Plugin’i kullanarak, 404 hatalarınızı gösterge panelinden kolayca izleyebilir ve herhangi bir sorun yaşamadan anında düzeltebilirsiniz.

Son olarak site özellikleri söz konusu olduğunda, Rank Math Seo eklentisi tonlarca özellikle hayati bir rol oynar ve kolay bir uygulamadır. Herhangi bir web yöneticisi uzmanı için kullanışlı ve ücretsiz bir araçtır. Bu SEO eklentisini kullanarak, diğer eklentilerde bulunmayan çeşitli SEO özelliklerini keşfedebilirsiniz. Bu eklenti, her şeyi yönetmenize izin verebilir ve piyasada bulunan diğer SEO eklentilerine nazaran çoğu konuda profesyoneldir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rank Math Seo Kurulumu ve Detaylı Rehber

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!