USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.733,12

Fastboot Ne Demek Neden Merak Ediliyor?

fastboot
fastboot
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fastboot ne demek yakın geçmişin fenomen sorusu olarak öne çıkıyor. Android cihaz kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulan sorunun yanıtı ise ilgileri üzerine topluyor.

Fastboot, en basit tanımıyla android cihaz sahiplerine marka tarafından izin verilmeyen işlemleri yapma kabiliyeti tanıyor. Sunulan bu yetki ile kullanıcılar istedikleri dosyalarda değişim yapabiliyor. Ayrıca dosya kurtarma için de efektif bir mod olarak biliniyor.

Bu modun açma işlemleri ne yazık ki anlatıldığı kadar pratik olmuyor. Genel hatalarıyla basit bir işlem olsa da adımların sırasıyla ve dikkatle tamamlanması gerekiyor. Daha sonrasında ise kullanıcılar istedikleri işlemleri kolaylıkla gerçekleştiriyor.

Fastboot Ne Demek ve Ne İşe Yarar?

Fastboot ne demek? Gelişen teknoloji her gün yeni bir terim ile bizleri tanıştırıyor. Fastboot da bu terimlerden birisi olarak merak uyandırıyor. Kullanıcı isteklerine göre açılan bu telefon modu, kimi zaman istem dışı da devreye sokulabiliyor. Peki ama Fastboot ne demek, biz bu terimden ne anlıyoruz?

Fastboot, android cihazlar üzerinde kullanıcısına geniş yetkiler veren bir mod olarak biliniyor. Özellikle tablet veya bilgisayarlar içerisinde bulunan gizli dosyalara erişime izin veriyor. Günümüzde tercih edilebilen bu protokol, bazı markalarca engellenebiliyor. Ancak buna izin veren markaları bulmak da mümkün.

Fastboot ne demek bu moda neden ihtiyaç duyuluyor? Bu mod genellikle android cihazı üzerinden değişiklikler yapmak isteyen kişilerce tercih ediliyor. Dolayısıyla cihazınızın işleyişinden memnunsanız bu işleme ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Gerçekleştirilen fastboot işlemi ile android cihaz yenileniyor. Bu işlem cihazın yazılım yapısını direkt etkiliyor. Ayrıca işletim sisteminden çekirdeğe dek uzanan bu araç verilerin kurtarılmasında ve değiştirilmesinde yardımcı oluyor.

Fastboot Nasıl Yapılır?

fastboot ne demek

Fastboot ne demek konusundan sonra bu işlemin nasıl yapılacağı merak ediliyor. Fastboot işlemi kullanıcıya özgürce hareket etme imkanı sunuyor. Dolayısıyla da kurtarma işlemleri, önyükleyici kilidini açmak gibi işlemlerde kullanılıyor.

Fastboot moduna geçiş için işletim sistemi kurulumuna ihtiyaç duyulmuyor. Bu özelliği ise kullanıcılar tarafından avantaj olarak görülüyor. Ancak sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapabilmek için kilidin açıldığı bir önyükleyiciye ihtiyaç duyuluyor.

Fastboot’un aktif olması için mobil cihazın hızlı açış modunda olması gerekiyor. Her cihazın hızlı açış özelliğinin açılması değişken olduğu için bu hususun araştırılması öneriliyor. Uygun sürücülere sahip olduğundan emin olunduktan sonra cihaz, bilgisayara bağlanıyor. Komut satırı arabirimi aracılığıyla Fastboot mode başlatılabiliyor.

Önyükleyici ve Fastboot modu birbirleri ile bağlantılı bir çalışma prensibi ile işliyor. Fastboot modu aktif hale getirildikten sonra belirli dosyalar üzerinde istenilen değişimler yapılabiliyor. Değişim yapılan dosyalar, cihaz yeniden başlatıldığında önyükleyicinin yüklediği dosyalardan oluşuyor.

Önyükleyicinin yüklemekle görevli olduğu doyalar, kişisel dosyalar ile değiştiriliyor. Bu sayede yeniden başlatılan cihazda istenilen dosyalar yer alıyor.

Fastboot Ne Demek? Nasıl Açılır ve Kapatılır?

fastboot-ne-demek
fastboot-ne-demek

Fastboot işleminin kurulumundan sonra nasıl açılacağı merak ediliyor. Bu işlemin yapılması için bilgisayar üzerinde ADB ve Fasboot sürücülerinin yüklü olması gerekiyor.

Oldukça pratik olan bu işlem için bu sürücüler yükleniyor. Ardından android cihaz bilgisayara bağlanıyor. CUSB hata ayıklamanın açık olması durumunda ADB terminali başlatıyor.

CUSB hata ayıklamanın kapalı olmasında durumunda “ayarlar”dan “geliştirici seçenekleri” sekmesine giriliyor. Geliştirici seçeneklerinin aktive edilmesi için yapı numarasına ard arda 7-8 kez tıklanıyor. Telefona erişim izni veriliyor. Bu işlemlerin ardından yeniden başlatılan cihaz fastboot moduna geçiyor.

Fastboot arayüzü bilinçli olarak kullanılabildiği gibi istemsizce de açılabiliyor. Bu durumun farklı nedenleri olabiliyor. Cihazın kısa devreye maruz kalması sonucunda bu mod aktif hale gelebiliyor. Bunun yanında yazılımın çökmesi, açma/kapama tuşuyla birlikte ses yükseltme/kısma tuşuna da basılması da aktif hale getirebiliyor.

Fastboot modu nasıl kapatılır peki bu durumda ne yapılıyor? Fastboot modunun kapatılması için farklı yöntemler denenebilmektedir. Ancak yine bu durumun cihazın marka ve modeline göre değişim gösterdiği hatırlatılıyor.

Modun aktive edildiği yöntemlerin tekrarı ile modun kapatılması sağlanabiliyor. Telefon açma/kapama tuşuna basılı tutarken aynı anda ses yükseltme tuşuna basılıyor. Telefon yeniden başlatıldığında format işlemi ekranı açılabiliyor. Dolayısıyla format menüsünden çıkılması gerekiyor. Reboot the system seçeneğine tıklanması format işleminin atlanmasını sağlıyor.

Gerçekleştirilen işlemin işe yaramaması durumunda işlem ses yükseltme tuşu yerine kısma tuşu ile yinelenebiliyor. Böylelikle fastboot mode kapatılıyor. Fastboot ne demek sorusu ile başlayan süreç de adımların takip edilmesi ile tamamlanıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fastboot Ne Demek Neden Merak Ediliyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!