USD32,19
EURO34,96
JPY0,206700
RUB0,357000
GBP41,03
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,03
BTC69.512,32

EYT’de yaş sorunu nasıl çözülecek?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan toplantıda yaş sınırının kadınlarda ve erkeklerde hangi aralıklarda olması gerektiği konuşuldu.

EYT toplantısını Fuat Oktay başkanlık yaptı

Külliyede yapılan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık yaptığı EYT toplantısında, uygulama sonucunda ortaya çıkacak etkiler analiz edildi.

Gündeme alınan konular arasında yaş sınırı ve kaç kişinin emekli olabileceği konuları öncelikli olarak yer aldı.

EYT’den kaç kişi faydalanacak?

Yapılan hesaplamalara göre EYT kapsamında ilk etapta 2 milyon vatandaşın emekli olabileceği konuşuldu. Bu durumun devlete ve firmalara getireceği bütçe yükü ve enflasyona olacak muhtemel etkisi de masaya yatırıldı.

Bu durumun olumsuz etkisini azaltmak için kıdem tazminatı ödemeleri için firmalara uygun faizli kredi verilmesi sağlanacak.

EYT’de yaş aralığı kaç olacak?

Toplantıda konuşulanlara göre kadınlarda yaş aralığının 48-50, erkeklerde ise 50-52 yaş aralığında olması düşünülüyor.

Ocak ayında Meclis’e gelmesi beklenen kanun teklifinde; kadınlarda 48, erkeklerde 50 ve kadınlarda 50, erkeklerde 52 alternatifleri üzerinde duruldu.

EYT toplantısına kimler katıldı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın başkanlık ettiği toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı katıldı.

Ele alınan diğer bir konu ise EYT düzenlemesi sonrası emekli olacakların kıdem tazminatı yükü konusunda oldu. Kıdem tazminatında, Kredi Garanti Fonu aracılığıyla uygun finansman sağlanarak işverene destek olunacak. İstihdam piyasasının olumsuz etkilenmemesi için belli sektörlerde kademeli emeklilik de gündemde.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
EYT’de yaş sorunu nasıl çözülecek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!