USD31,20
EURO33,84
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,53
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.037,51
BTC61.112,21

Asgari ücret araştırması tamamlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan asgari ücret beklentisine ilişkin anket tamamlandı.

Asgari ücret anketine kimler katıldı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemeye yönelik anket tamamlandı ve sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

Bakanlığın anketine işçi temsilcileri, işveren temsilcileri, farklı mesleklerden vatandaşlar, vb. katıldı. Akademik bir kadro tarafından Türkiye genelinde yapılan araştırma kapsamında her kesine ulaşmaya çalışıldı. Ankete cevap verenlerin % 50’sini kadınlar, % 50’sini ise erkekler oluşturdu.

Asgari ücret yeterli mi?

Araştırma yapılırken sadece işçilerle değil, çeşitli sektörlerden işletmelerin sahipleri ve profesyonel yöneticileriyle de görüşüldü.

Ankette yer alan, “Temmuz ayında yapılan asgari ücret zammı sizce o zaman için yeterli miydi?” sorusuna katılımcıların % 60’ı “yeterli olmadığı”, yüzde 30’u “yeterli olduğu”, yüzde 10’u ise “ne yeterli ne de yetersiz olduğu” cevabını verdi.

2023’de asgari ücret ne kadar olacak?

Ankete katılan işçilerin ortalama olarak asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TL ve üstü çıkarken, işverenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL oldu.

Asgari ücretle çalışanların beklentisi de ortalama 7 bin 630 lira iken, asgari ücret almayan ve farklı mesleklerde çalışanların ortak beklentisi ise 7 bin 845 lira olarak ankette yer aldı.

Diğer taraftan ankete katılanların % 55’i asgari ücretin artırılmasıyla işsizliğin de artacağını düşündüklerini belirttiler.

Asgari ücretle geçinen kaç kişi var?

Ankete katılanların verdikleri cevaba göre % 26,8’i asgari ücret ile ailesini geçindirirken, % 15,8’i asgari ücretin altında maaş aldıklarını belirttiler.Katılımcıların yaklaşık %55’i ise asgari ücretin üzerinde bir gelire sahip.

Ayrıca, asgari ücret ile çalışan işçilerin % 80,4’ü, İşverenlerin ise %81,9’u asgari ücret belirleme çalışmaları ve bu konudaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Asgari ücret araştırması tamamlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!