USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

Evlilik Kredisi Nedir, Hangi Bankalar Evlilik Kredisi Sunar?

evlilik kredisi nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evlilik kredisi nedir? Evlenmeyi planlayan çiftlere evlilik masraflarını karşılamaları için sunulan ihtiyaç kredisi çeşididir. Düğün kredisi olarak da bilinen evlilik kredisi pek çok kez çeyiz hesabı veya çeyiz desteği ile karıştırılmaktadır. Evlilik kredisinin çeyiz hesabı ile bağlantısı bulunmamaktadır. Peki evlilik kredisi nedir? hangi bankalardan alınabilir?

Yeni evlenecek olan çiftler düzenli gelire ve uygun kredi notuna sahip olmaları halinde evlilik kredisini pek çok bankadan kullanabilirler. Akbank, ING, TEB, Enpara, Denizbank gibi pek çok farklı bankadan ihtiyaç kredisi kategorisi kapsamında evlilik kredisine başvuru sağlanır.

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Evlilik kredisi nedir sorusunun yanıtından sonra evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtlamak istiyoruz. Evlilik kredisine başvuru yapmak isteyenler düzenli bir gelire sahip olmalı ve gelirlerini belgelendirebilmelidirler. Evlilik kredisi başvuru şartları şu yöndedir:

 • Evlilik kredileri en çok 36 ay vade kapsamında kullanılabilir.
 • Çiftler ayrı ayrı veya birbirlerine kefil olarak evlilik kredisi çekebilirler.
 • Kefil talep edilip edilmeyeceği başvuru yapanın gelir durumuna göre belirlenir.
 • Kredi için belirlenen maksimum limit bankanın kampanya şartlarına ve başvuranın aylık gelir düzeyine göre belirlenir.
 • Evlilik kredilerinde bankaların farklı kampanyaları çerçevesinde, 3 ay erteleme yani krediyi aldıktan 3 ay sonra ilk taksiti ödeme imkanından yararlanılabilir.
 • Başvuranın gelir belgesi veya maaş bordrosunu bankaya sunabilmesi gerekir.
 • Yasal takipte olan yüklü borçların saptanmaması,
 • Kredi notunun düşük olmaması, kişinin TC vatandaşı olması ve 18 yaşının altında olmaması gerekir.

Koşullara uygunluk taşıyanlar evlilik kredisine başvuru gerçekleştirebilirler.

Bankalara Göre Evlilik Kredisi Faiz Oranları

Evlilik kredisi nedir sorusunun yanıtını verirken belirttiğimiz gibi bu krediyi ihtiyaç kredisi kategorisi altında sunan bankalar, kampanyaları bazında farklı faiz oranları belirler. Evlilik kredilerini avantajlı koşullar kapsamında sunan bazı bankaların faiz oranlarına ilişkin bilgiler şu yöndedir:

 • Enpara.com, 50 bin TL tutarındaki evlilik kredisini 36 ay vade kapsamında %1.63 oranında faizle sunar. Bu faiz oranı üzerinden kredinin yıllık maliyeti %26.17 olarak hesaplanır.
 • TEB Bankası 50 bin TL bakiyeli evlilik kredisini 36 vade çerçevesinde %1.65 faiz oranıyla kullandırır. Yıllık maliyet ise %26.17 oranındadır.
 • Akbank 50 bin TL limitli evlilik kredisinin 36 ay vadeli kullanımı için belirlenen faiz oranı %1.92’dir. Kredinin senelik maliyeti ise %31.95 oranındadır.
 • Denizbank tarafından sunulan 50 bin TL tutarında evlilik kredisi için 36 ay vade ve %1.94 faiz oranı ödeme planına yansır. Yıllık maliyet oranı %32.32’dir.
 • ING Bankası ile evlilik kredisi kullanmak isteyenler, 50 bin TL krediyi 36 ay vade ve %2.14 oranında faiz üzerinden kullanabilirler. Yıllık maliyet %36.10 oranındadır.

Değişen faiz oranlarını araştırarak en avantajlı evlilik kredisine banka şubelerinden veya mobil şubelerden başvuru yapılabilir. Diğer yandan faiz oranları başvuranın kredi notunun istenilen seviyenin altında olması halinde değişebilmektedir.

Bankalara Göre Evlilik Kredisi Aylık Taksitleri

Evlilik kredileri için bankalarca belirlenen faiz oranlarının ve yıllık maliyetlerin değişim göstermesine bağlı olarak, aylık taksit tutarları da farklı hesaplanır. 2022’de avantajlı aylık taksit tutarlarına sahip evlilik kredileri hakkında detaylar şu yöndedir:

 • Bir üst başlık altında incelemiş olduğumuz 50 bin TL limitli ve 36 ay vadeli evlilik kredisini Enpara %1.63 faizle sunar ve aylık taksitleri 1.948 TL hesaplar.
 • TEB Bankasının 50 bin TL limitli %1.65 faizli evlilik kredisinin aylık taksitleri 36 ay vade kapsamında 1.955 TL’dir.
 • Akbank aylık ödemeleri 2.095 TL olan 50 bin TL’lik evlilik kredisini 36 ay vade, %1.92 faiz oranından sunar.
 • Denizbank’ın 50.000 TL ve 36 ay vadeli düğün kredisi, %1.94 faiz oranına ve aylık 2.066 TL taksite sahiptir.
 • ING Bank, 50.000 TL, 36 ay vadeli, %2.14 faiz oranlı evlilik kredisinin aylık taksitleri 2.145 TL’dir.

Bu veriler ele alınarak kredilerin toplam geri ödeme tutarlarının ne kadar olacağı hesaplanabilir.

Bankalara Göre Değişen Evlilik Kredisi Toplam Geri Ödeme Tutarları

Evlilik kredisi nedir? 50 bin TL değerinde evlilik kredisi kullanmak isteyenler, 36 ay vade süresi sonunda faiz oranlarına ve yıllık maliyetlere bağlı olarak farklı toplam geri ödeme tutarlarını karşılarlar. Enpara’nın 50 bin TL evlilik kredisi 36 ay vade kapsamında %1.63 faiz oranı üzerinden %26.17 oranında senelik maliyeti açığa çıkarır. Bu çerçevede 36 ay sonunda toplam geri ödeme 70.121 TL olarak yapılır.

TEB Bankası 50 TL evlilik kredisi %1.65 faiz oranı üzerinden senelik %26.99 maliyet oranını doğurur. 36 ay vade sonunda kredinin toplam geri ödemesi 70.643 TL olarak belirlenmiştir.

Akbank’ın 50 bin TL düğün kredisinin toplam geri ödeme tutarı 74.373 TL’dir. Çünkü %1.92 faiz oranı bazında toplam senelik maliyet %31.95, aylık ödeme tutarları 2.059 TL’dir.

Denizbank 74.652 TL, ING ise 77.480 TL toplam geri ödemeli düğün kredisini 36 ay vade ve sırasıyla senelik %32.32 ve %36.10 maliyet oranlarıyla sunar.

Evlilik Kredisi Başvuru Evrakları Neler?

Evlilik kredisi nedir sorusunun yanıtında belirtildiği gibi sonuçta bir ihtiyaç kredisi kullanma durumundasınız. Evlilik kredisi başvuru evrakları, başvurana ait maaş bordrosu veya gelir belgesi, TC kimlik kartı, ikamet belgesi, isme gelmiş bir adet fatura şeklinde sıralanır. Bankaların evlilik kredisi kullanımında kefil istemeleri halinde gelir sahibi çiftler birbirlerini kefil olarak gösterebilirler.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik kredilerine başvuru hem şubelerden hem de mobil bankacılık uygulamalarından yapılabilmektedir. Tercih ettiğiniz bankanın mobil bankacılık uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Mobil bankacılık uygulamalarının giriş ekranından TC kimlik no ve cep telefon bilgisini sisteme tanımlayarak tek kullanımlık giriş şifresi edinebilirsiniz. Şifre ile mobil bankacılık şubesine erişip, ihtiyaç kredisi başvuru menüsü içerisinden size en uygun tutarlı evlilik kredisine başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Online başvurularda başvuru menüsü içinde yer alan forma gelip, iletişim, iş yeri adres ve unvan bilgileri doldurulmalıdır.

Dilerseniz evlilik kredisi sunan bankaların en yakın şubelerinden birini ziyaret edip, ilgili evrakları teslim ederek başvuru yapabilirsiniz. Evlilik kredisi başvuru talep formunu şubelerden doldurarak kısa sürede müracaatı tamamlayabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Evlilik Kredisi Nedir, Hangi Bankalar Evlilik Kredisi Sunar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!