USD32,25
EURO34,95
JPY0,205900
RUB0,360100
GBP41,05
EURO/USD1,08
BIST10.725,06
GR. ALTIN2.426,26
BTC67.334,48

Elektrik Kesintisi Faturayı Etkiler Mi? Elektrik Kesintisi Hakkında Bilmediğiniz 7 Gerçek

elektrik-kesintisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrik kesintisi, her zaman oluşması beklenen ve genellikle de şaşırtıcı kabul edilmeyen bir durumdur. Bu kesintiler; uzun süreli, kısa süreli, planlı ve plansız olabilmektedir. Peki, elektrik kesintisi faturayı etkiler mi? Bu sorunun cevabı ve elektrik kesintisi ile ilgili bilmediğiniz şaşırtıcı bilgiler yazının devamında.

Elektrik Kesintisi Nedenleri

Kesintiler, planlı ve plansız olmak üzere farklı şekillerde gerçekleşir. Planlı olanların nedenlerini elektrik kesintisi sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz. Hatta bu sorgulama ile kesintinin ne zaman başlayacağı ve biteceği bilgisine de ulaşmak mümkündür.

Plansız olarak meydana gelen kesintilerin net nedenini bilmek ise çok zordur. Burada bazı tahminler gündeme gelmektedir. Türkiye’de en sık görülen elektrik arıza nedenleri şunlardır:

  • Yazın sıcaklarda veya kışın aşırı soğuklarda elektrik tüketimi ciddi şekilde artar. Bu artış, aşırı yüklenmeye ve bir noktadan sonra ihtiyacın karşılanamamasına yol açar.
  • Farklı nedenlere bağlı olarak oluşan trafo arızaları, kablo kopmaları ve direk devrilmeleri gibi olaylar, kesintilerin en önemli nedenlerindendir. Bu nedenler, uzun süreli arızalara yol açar.
  • Kazılar veya benzeri işler yapılırken, enerji altyapısına istenmeden verilen zararlar veya altyapıda oluşturulan tahribatlar, uzun süreli kesintilerle sonuçlanır.
  • Enerji altyapılarındaki bakım ve onarım çalışmaları, bir diğer nedendir. Bu nedene bağlı olarak yapılacak kesintiler planlıdır. Ayrıca ilgili bölgede yaşayanlara SMS veya ilan yoluyla duyurulur.
  • Doğal afetlerin enerji altyapılarını etkilemesi de bu soruna neden olabilir.
elektrik-kesintisi
Elektrik Kesintisi

Türkiye’de elektrik kesintisi son dakika haberleri üzerinden yaşanan kesintiler ve bunların nedenlerine dair detaylar öğrenilebilir. Kesintilerin planlı olup olmadığını öğrenmek için elektrik arıza 186 aranabilir. Türkiye’deki elektrik kesintisi nedenleri, genel olarak dünyanın diğer ülkeleri için de geçerlidir.

Kesinti nedenine bağlı olarak kesintilerin süreleri farklılık gösterir. Her ne kadar bu konuda net süreleri vermek zor olsa da, ortalama süreler şu şekildedir:

Kesinti NedeniKesinti Süresi
Planlı Bakım2 saat 30 dakika
Hava Koşulları (Fırtına)45 dakika
Yüksek Talep2 saat 30 dakika
Teknik Arıza1 saat 30 dakika
Kablo Kesimi45 dakika

Buradaki süreler ortalama olup, farklı unsurlara göre değişkenlik göstermektedir. En net bilgi için elektrik arıza tel üzerinden bilgi alınması gerekmektedir.

Elektrik Kesintisi Faturayı Etkiler Mi?

Elektrik kesintileri, kısa veya uzun süreli olur. Genellikle kısa süreli ve planlı kesintiler nedeniyle faturalar etkilenmemektedir. Ayrıca söz konusu kesintilerden kaynaklı olarak farklı maliyetlerle karşılaşma olasılığı da düşüktür.

Uzun süreli arızalarda ise durum biraz daha farklı olur. Elektriğin uzun süre olmaması, tüketim miktarını direkt olarak azaltacaktır. Bu durum ise faturaların düşmesine neden olacaktır. Ancak burada, faturanın düşmesinin temel nedeni kesinti değil, kesintiye bağlı olarak elektriğin kullanılamamasıdır.

elektrik-kesintisi

Kesintiler, her zaman planlı olarak gerçekleşmez. Bazen aşırı yüklenme veya doğal afet gibi olaylar sonucunda gerçekleşir. Böyle zamanlardaki kesintiler direkt olarak faturaları etkilemez. Ancak elektrikteki dalgalanmalardan dolayı elektronik eşyalar zarar görebilmektedir. Hatta tamamen kullanılamaz hale gelebilmektedir. Bundan dolayı kesintiler ekstra mali yük getirir.

Kısacası elektrik faturası çok yüksek geldi ne yapmalıyım tarzındaki şikayetlerin temel nedeni kesintiler değildir. Özellikle faturaların yüksek gelmesinin nedeni, yüksek kullanımdır. Örneğin; evde olmadığım halde elektrik faturası geldi veya yüksek geldi şeklindeki şikayetlerin temelinde, evde sürekli çalışan buzdolabı veya benzeri elektronik cihazlardır.

Elektrik Kesintisi Hakkında Bilinmeyen 7 Gerçek

Elektrik kesintileri ile ilgili yaygın olarak bilinmeyen bazı ilginç bilgiler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

1 – Güneş Fırtınaları

Güneşte meydana gelen fırtınalar ve patlamaların bazıları, dünyanın manyetik alanına etki etmektedir. Böylece elektrik kesintileri meydana gelebilmektedir. Özellikle yüksek enlemlerdeki kesintilerin bir bölümünün güneşteki patlamalardan kaynaklandığı bilinmektedir.

2 – Kuşlar

Kuşlar, yüksek gerilim hatlarına konduklarında veya çarptıklarında uzun süreli kesintilere neden olabilmektedir. Her ne kadar alınan önlemlerle böyle durumlar artık nadiren yaşansa da, böyle bir riskin varlığı oldukça ilginçtir.

3 – Elektromanyetik Dalgalar

elektrik-kesintisi

Elektromanyetik dalgalar oluşturacak deneyler veya patlamalar, özellikle elektrik hatlarının uzağında yapılır. Fiziksel bir temas olmamasına karşın bu dalgalar, enerji altyapılarını olumsuz etkilemektedir.

4 – Elektrik Kesintisi Maliyetleri

Elektrik kesintisi, özellikle uzun süreli olduğunda büyük maliyetlere neden olmaktadır. Bundan dolayı elektrik dağıtım şirketleri, büyük tazminat davaları ile karşılaşmaktadır.

Sanayi bölgesinde yaşanan kesintiler, üretimin uzun süre durmasına yol açar. Hatta kesintinin türüne göre endüstriyel cihazların zarar görmesi dahi söz konusu olabilmektedir. Bütün bunlar ise korkunç bir maliyet oluşturmaktadır.

5 – Elektrik Yetersizliği

elektrik-kesintisi

Kesintilerin önemli bir bölümünün elektrik yetersizliğinden kaynaklıyor olması, son derece ilginçtir. Modern çağda elektriğe erişimin çok kolay olması, onun sınırsız olduğunun düşünülmesine yol açmaktadır. Ancak dünyadaki elektrik kaynaklarının da bir sınırı vardır. Bu sınıra ulaşıldığında, mecburi kesintiler yapılmaktadır.

6 – Yaz / Kış Saati Uygulaması

Yaz saati veya kış saati uygulamasının temel amacı, elektrik tüketimini azaltmaktır. Yaz saati uygulaması ile güneşten daha fazla yararlanılması hedeflenmektedir. Ancak bazı bölgelerde istenen sonuç alınamadığı gibi tüketimin artması gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

7 – Yenilenebilir Enerji Kaynakları

elektrik-kesintisi

Sınırsız enerji kaynakları sorununa kalıcı ve çevreci bir çözüm için yenilenebilir enerji kaynakları en iyi seçenektir. Güneş panelleri, yüksek tepelere yerleştirilen rüzgar gülleri ile belki de yakın gelecekte elektrik kesintileri, tarih olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Enerji ve Üretimde Atılımlar Sürüyor

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Elektrik Kesintisi Faturayı Etkiler Mi? Elektrik Kesintisi Hakkında Bilmediğiniz 7 Gerçek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!