USD32,86
EURO35,76
JPY0,204900
RUB0,372500
GBP42,51
EURO/USD1,08
BIST10.743,30
GR. ALTIN2.508,59
BTC57.609,58

Enerji ve Üretimde Atılımlar Sürüyor

enerji-petrol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya ekonomik kriz ile boğuşurken ülkemizde geleceğe dönük planlarla adımlar atılmaya devam ediyor. Hem enerjide ve üretimde dışa bağımlılığı azaltmak hem de uluslararası alanda söz sahibi olmak isteyen Türkiye, hamleleri peş peşe yapıyor.

TPAO’dan petrol hamlesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün, petrol hakkına müteallik kararları, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Karar göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’ya, Antalya’da 3 sahada, Manisa’da 1 sahada ve Kahramanmaraş-Gaziantep sınırında 1 sahada olmak üzere toplam 5 alanda daha petrol arama ruhsatı verildi.

Beş yıl süreli bu ruhsatlara göre arama ve petrol çıkarma işlemi yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce müjdesini verdiği Adana’daki 7,5 milyon varil petrolü çıkarma çalışmaları ise devam ediyor. Bunların yanı sıra hem karada hem de denizde yer altı kaynaklarından da en yüksek verimi elde etmeye çalışan TPAO, Karadeniz’in ve Akdeniz’in birçok noktasında sondaj gemileri ile çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Tarımda kenevir hamlesi

Enerjinin yanı sıra tarımda da öne çıkan çalışmalar var. Öncelikle tıp alanında olmak üzere birçok alanda kullanılan kenevir de son yıllarda üretimi teşvik edilen ürünler arasında yer buldu. 30-40 yıl önce uluslararası anlaşmalar gereği üretimi yasaklanan kenevir, 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğin ardından İzmir, Uşak, Kütahya, Burdur, Antalya, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Çorum, Amasya, Ordu, Tokat, Yozgat, Kayseri, Malatya ve Rize’de serbest hale getirildi.

Rize’de yüksek verim elde edildi. Rize valiliğinden verilen bilgiye göre iklim şartları gereği Rize, verimin en yüksek olduğu iller arasında yer aldı. Rize’de sınırlı sayıda dikime izin verilen kenevir, uzun yıllardır arıcılıkta ilaç amacıyla kullanılıyor.

Kenevir fabrikası kurulacak

Rize’de kenevir ekimi için bölgede en uygun alanın Pazar bölgesi olduğunu belirten Rize Valisi Kemal Çeber, yakında Rize’ye kenevir fabrikasını kazandıracaklarını da söyledi. Türkiye’de 1960-70’lere kadar kenevirin en yoğun üretildiği yerlerden birisinin Rize olduğunu söyleyen Çeber, “bölgede nenelerimizin, dedelerimizin sandıklarını açtığınızda içinde kenevir görülür. Yabancı haşerat gelmez. Arı kovanlarının yanına da kenevir koyarlar.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Enerji ve Üretimde Atılımlar Sürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!