USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Ebeveynlere Yalan Söylemeyi Bırakmak Adına 6 Adım!

hederaguncel-ebeveynlere-yalan-soylemeyi-birakmak (8)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak alışkanlığını bir an önce bırakmanız gerekiyor. Siz de bir an önce harekete geçin! 

Yalan söylemek özellikle sıkışılan durumlarda sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. İnsanlar birbirlerine sıkıştıkları zamanlarda yalan söylerler. Yalan her ne kadar kötü bir eylem olsa da ne yazık ki zora düşüldüğünde kullanılır. 

Özellikle ergenlik dönenimde ebeveynlere karşı, öğretmenlere karşı ve arkadaşlara karşı yalan söyleme eğilimi daha yüksektir. Çocuk yalanı bir yöntem olarak görür ve devamlı kullanabilir. 

Ebeveynler için ise bu durum sakıncalıdır çünkü çocuğun ne yaptığını ve gerçekleri bilemediğinden belirli risklere maruz kalınır.  

Bu sebeple çocuklara bu konuda çok doğru yaklaşılmalıdır. Doğru be hassas bir yaklaşım sergilendikten sonra, çocukların da yalan söylememek adına gayret göstermeleri gerekir. 

Yalan Söylemeyi Bırakmak İstiyorum! 

hederaguncel-ebeveynlere-yalan-soylemeyi-birakmak (1)
Ebeveynlere Yalan Söylemeyi Bırakmak Adına 6 Adım!

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak mı istiyorsunuz? Eğer yalan söylemenin ne kadar yanlış sonuçlar doğuracağının farkına vardıysanız bir an önce bırakmak için yola çıkmalısınız. Deneyeceğiniz yöntemler ve aşamalar belirlidir. 

Bu aşamalara dikkat ettiğinizde sizin de yalan söylemeyi bırakmanız elbette mümkün bir durum olacaktır. Yalan söylemek her ne kadar can sıkıcı bir durum olsa da özellikle ergenlik dönemlerinde neredeyse her çocuğun başvurduğu bir yöntemdir. 

Herkes yaşının belirli dönemlerinde bu sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlar eşliğinde yaşanan tatsız durumlarda oldukça olumsuz ve kötü sonuçları ortaya çıkarabilir ve doğurabilir.  

Yalan söyleyerek bir yere gittiğiniz zaman mesela eğer başınıza bir bela gelirse ailenizin yanlış yer bilgilendirilmesi sebebi ile bu bela ile başa çıkmanız zor bir hal alacaktır.  

Çocuğun Yalan Söylemesi Nasıl Engellenir? 

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak bir an önce yapmanız gerekenlerin arasında yer almaktadır. Bazen yalanlar o kadar profesyonel söylenir ki ebeveynlerin dahi haberi olmaz.  

Profesyonel ve kusursuz yalan söylenildiğinde ise ebeveynlerin bunu anlaması zor hatta kimi zaman imkansız bir hal alabilir. Ebeveynler ile yaşanan bu durum sonucunda doğan kötü olumsuzluklar sizi bir an evvel yalan söylemeyi bırakmak adına yönlendirebilir. 

Eğer siz de artık yalan söylemenin olumsuz sonuçları ile karşı karşıya geldiyseniz bir an önce bu eylemi bırakmanın yolunu araştırmalısınız. İş tamamen yalan söyleyenin düşüncesin de bitmektedir. 

 Zaten ilkokul eğitimlerin başından beri olmayı bırakın da ilk öğretilen şeylerden birisi yalan söylemenin kötü bir şey olduğudur.  

Bazen mecburi durumlarda ebeveynlerin de yalan söylediği gözlemlenebilir. Sakın ola sizi bu durum yüreklendirmesin. Bu durum karşısında yüreklenip daha da cesaret kazanıp sakın kötü bir yola sapmayı düşünmeyin.  

Bu yalan durumu bazen pembe yalan veya beyaz yalan olarak adlandırılan kategorilere girmektedir. Bu yalanlar kötü olumsuz sonuçları geride bırakmak ve gerçekten iyilik yapmak adına kullanılan yalanlardır. Bu sebeple bu durumu sizler kesinlikle bir örnek hali olarak almayın. 

Elbette ki herke dört dörtlük yalansız yaşayamaz. Mesela bir yemeği tattığınızda nezaketinizden ötürü eğer yemeği beğenmediyseniz bile nazikçe davranıp beğendiğinizi söylemek bir pembe yalandır.  

Bu durum çoğu kişinin başına gelmiş bir durumdur. Bu tarz durumlarda takınacağınız hal ve tavırlar oldukça önemlidir. Bu durumun gerçek ve zararlı bir yalan olmadığını bilirseniz sizler de gerçeğin farkına vararak bilinçli bir şekilde düşünebilirsiniz. 

Ergenlerde Yalan Söyleme Nedenleri! 

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak adına eğer harekete geçmeye karar verdiyseniz çok seviniriz. Çünkü pembe ve beyaz yalanların aksine diğer zarar verici yalanlar çok büyük olumsuz sonuçlar doğurabilir. 

Bu sonuçlar sadece sizi değil çevrenizi de etki altında bırakarak sizi sonrasında vicdan azabı ile bile baş başa bırakabilir. Ebeveynlere her konuda söylenen yalanın önüne geçilmelidir ki güvende olun ve yastığa başınızı rahat koyun. 

Yalan söylemeyi bırakmak aşamalarını uygulamanızın ardından neden yalan söylediğinizin de sebebini araştırmalısınız. Nedenini bulmak sorunu çözmenize en büyük yarar sağlayacak etkenlerdendir.  

Neden yalan söylüyorsunuz ve en çok kime karşı bu eylemi gerçek kılıyorsunuz? Bu soruların cevabını en iyi kendinizi siz tanıyan; yine kendiniz bulabilir, ulaşabilirsiniz. Mesela eğer ebeveynlerinizin tepkisinden korkuyorsanız bu tepkilerin deneyimini bir an önce yaşamanız gerekir. 

Veya tepkilerini biliyorsanız ve sizin hayatınızı kısıtlayan durumlar söz konusu ise yine ebeveynler ile konuşmalı ve bu durumu bu şekilde anlatmalısınız. Ebeveynlere demelisiniz ki; “ben sizin tepkileriniz nedeni ile yalan söylemek istemiyorum” 

Böyle bir şekilde derinlemesine konuşulduğunda çözülemeyecek sorun kalmayacaktır. Bu tarz sorunların önüne geçmek için en önemli adım konuşmak ve anlaşmaktır. Konuşularak karşılıklı anlaşıldığında her sorun çözüme kavuşabilir. 

Yalan söylemeyi dönem dönem herkes başvurmuştur. Bu sebeple herkesin sonuçları ve nedenleri ile deneyimlenen bir eylemdir. Burada birazcık iş, ebeveynlere de düşmektedir.  

Ebeveynlere Yalan Söylemeyi Bırakmak İçin Dene! 

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak için en iyi adım konuşmaktır. Açıklayıcı tavırlar ile konuşmayı ve kendini ebeveynlere anlatmayı hiç denedin mi? Eğer hala daha tepkiler değişmiyorsa yapmak istediğin şeyin yanlış olma gerçeği ile de yüzleşmeyi öğrenmelisin. 

Fakat anormal bir durum varsa da ebeveynlerin de bir psikolojik destek alması gerekebilir. Ebeveynler çocuklarını anlar ve doğru ile yanlış arasında doğru bir ayrım yaparlarsa; çocuklarına karşı da sağlıklı tepkiler ile karşılık verirler.  

Yani çocukların yalan söyleme alışkanlığı kazanma konusunda elbette ki ebeveynlerin de payı vardır. Karşılıklı etkileşimlerden dolayı ortaya çıkan bu tarz sorunlar büyük sorunlara yol açarak neden olabilirler. 

1- Neden Yalan Söylüyorsun Bunu İrdeleyin! 

hederaguncel-ebeveynlere-yalan-soylemeyi-birakmak (3)

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak mı istiyorsunuz? Öyleyse yalan söylemenizin nedenini irdelemek ile başlayın. Bir sorunu çözüme kavuşturmanın en önemli adımı öncelikle bu sorunun farkına varılmasıdır. 

Eğer kişi de sorunun etkilerinden veya ihtimallerinden endişe duyarak sorunu kabullenirse bu sefer nedenini bulmak sırada kalacaktır. Neden yalan söylüyorsunuz ve yalan söylemeye muhtaçsınız? Bu sorunun cevabını mutlaka bulmanız gerekir. 

Eğer neden yalan söylediğinizi bilmiyorsanız Mitomani hastalığına kapılmış olabilirsiniz. Mitomani nedir derseniz size cevap olarak, yalan söyleme hastalığı şeklinde cevap verebiliriz.  

Yalan söylemenin ve yalan söylemeye başvurmanın nedenlerini araştırmak öncelikle kendi kendinize kalarak yerine getirebileceğiniz bir eylemdir. Dış faktörlerin veya ebeveyninizin bu neden içerisindeki yerini de yine siz cevaplandırabilirsiniz. 

2- Yalan Söylemenin Vereceği Olumsuz Sonuçlar ile Yüzleş! 

hederaguncel-ebeveynlere-yalan-soylemeyi-birakmak (4)

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak istemek büyük bir adım atmaktır. Yalan söyleme güdün her neyse özellikle sonuçları ile de yüzleşmelisin.  

Örnek vermek gerekirse eğer ailen bir arkadaşına gitmeni istemiyorsa ve sen de yalan söyleyerek arkadaşının evine gidiyorsan aslında yalan ile istediğiniz başarmış olursun. Fakat sonuçlarının ağır olabileceği ihtimalini sakın arkaya bırakmayın.  

Eğer arkadaşının evine yalan söyleyerek gittiğin duyulursa ve ailene yakalanırsan bir daha arkadaşın ile görüşemeye bile bilirsin. Hem bu durum karşısında arkadaşın da zan altında kalarak ailesi tarafından sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. 

İki taraflı bir yıkım olma durumu söz konusudur. Bu sebeple yapılan yanlışın farkına varılması yalan söylemenin bırakılmasındaki en önemli adımdır. 

3- Yalan Söyleme Nedenlerini Ailen ile de Paylaşın! 

hederaguncel-ebeveynlere-yalan-soylemeyi-birakmak (7)

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak için yalan söylemenin nedenini bulmak gerekiyordu. Neden bulunduktan sonra sonuçları ile de yüz yüze gelmeliydiniz.

Bir sonraki aşama ise aile bireyleri ile bu bulduğunuz verileri paylaşmak. Ebeveynin olan annen veya baban; en doğru zamanı bulmak tamamen sana kalmıştır.

Doğru zamanı bulduğunda ailen ile oturup konuşmalısın. Onlara yaşan söylediğini ve bunların nedenlerinin onların size karşı olan müdahale ve tepkileri olduğunu dile getirin. 

Bu tepkiler karşısında da sizin oldukça çok rahatsız olduğunuzu ve sıkıntılı dönemler geçirdiğinizi ekleyin. Eğer bu konuşmada artık dürüst olursan ailen seni dinleyecektir. Ebeveynlerine eğer notların hakkında yalan söylüyorsan onların olumsuz tepkilerinin neden olduğunu dile getirin. 

Ebeveynlerin onlara karşı gösterilen dürüstlüğü hep ararlar. Bu dürüstlüğü onlara göstermelisiniz ki, güzel bir rota çizebilin. Dürüst ve açık davranıldığında karşı tarafın sizi anlama ve yardımcı olma ihtimali artacaktır. 

4- Sohbet Esnasında Düşünmeden Konuşma! 

hederaguncel-ebeveynlere-yalan-soylemeyi-birakmak (5)

Düşünmeden konuşmak herkesin yaptığı bir durumdur. Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak isteyen birisi de konuşma sırasında hızlı olmak yerine düşünerek ve yalana başvurmadan cevap vermeyi dikkat etmelidir. 

Eğer ebeveynlere karşı kurtarıcı yalanlar günlük hayatına da giriş yaptıysa herhangi bir bağışıklık kazanmasına izin verme. Yalan söyleme dürtüsü bazı zamanlarda öylesine ve istemsizce bile olan bir durumdur. 

Hele ki hızlı düşünüldüğü ve konuşulduğunda sonuçları düşünülmeden yalan ortaya atılabilir. Eğer başın beladaysa ve kurtarıcın yalan ise bu yalana başvurmak herkes için normal olarak gözlemlenebilir. 

Ebeveynlere karşı ise bu durum elbette ki olumsuz sonuçlar ile senin karşına gelecektir. Bu durumda başvurmanız gereken ilk istisna sohbet esnasında düşünerek konuşmaktır.

Düşündüğünüzde ve hızlı cevap vermediğinizde yalanın sonuçlarını tahmin edebilirsiniz. Yalanın doğurduğu kötü sonuçlar ile ilgili araştırmaların sonucu dahi yalan söyleyen insanların mutsuz olabileceği sonucunu barındırmaktadır. Bu sebeple yalan söylemeyi bir an önce bırakın. 

5- Sohbet ve Arkadaş Ortamındaki Beyaz Yalanları da Yok Ederek Alıştırma Yapın! 

hederaguncel-ebeveynlere-yalan-soylemeyi-birakmak (2)

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak gerçekten istiyorsanız öncelikle bu alışkanlığınızdan kurtulmanız gerekir. Eğer arkadaş ortamında da küçük, büyük yalanlara başvuruyorsan deneyimini orada ilk yaşamalısınız. 

Arkadaş ortamında bırakacağınız özelliklerden olacak yalan söylemek sizi ailenizin karşısında da doğruyu söylemek adına yöneltecektir. Öncelikle arkadaşlarınız ile yaptığınız alıştırmalar gün gün artık hayatınızın normal akışına giriş sağlayacaktır. 

Yalan normallerinizi ve rutinlerinizi değiştiren bir eylemdir. Bu eyleme eğer mecbursanız bile bir an önce bırakmanın yollarını araştırmak en önemli aşamalardandır.

Sohbet esnasında başvurulan yalan durumlarının da arkadaşlıklara yansıyan olumsuz sonuçları vardır. Alıştırma yaparken bir başka sorununuzdan da bu aşama ile kurtulmuş olursunuz.

Beyaz yaşan ve pembe yalan her ne renk yalan olursa olsun yalanın rengi olmaz diyerek hayatınıza bir düzen çekmelisiniz. 

6- Ebeveynlere Karşı Yalan Söylemeyi Bırakmak Adına Yalanı Söylediğin An Geç Kalmadan İtiraf Et! 

hederaguncel-ebeveynlere-yalan-soylemeyi-birakmak (6)

Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak ve alışkanlığı ötelemek adına tüm söylenen aşamaları uygulamalısınız. Böylece olumlu etki ve sonuçlardan sizler de fayda kazanmış olursunuz. 

Yalan söylemek kimi zaman sizin gözünüzde gerektiğinde gerçekleşirken, kimi zamanda da bir anda istemsizce sanki bir alışkanlık gereği gerçekleşir. İşte o tarz anlarda tam o an sırasında ebeveyninize bu durumu itiraf edin. 

Ben şurada aslında yalan söyledim gerçeği budur deyin. Neden yalana başvurduğunu orada anlık anlattığında daha iyi bir çözüm yoluna gidilebilir. Diğer türlü tüm olaylar birikecek ve söylenemez bir hale gelecektir.  

Ebeveyn yabancılaşma sendromu tarzı bir şeye de kapılmadan anlık olarak yalan söylemenin önüne geçin. Ebeveynlere yalan söylemeyi bırakmak gerçekleşecek ve kara verilecek en iyi durumlardandır.  

Böyle bir düşünceye sahipseniz ve harekete geçmek istiyorsanız hayatınızda gerçek anlamda hoş değişikliklere hazır olun. Daha mutlu ve sakin bir hayat geçirmeye hazır olun! 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ebeveynlere Yalan Söylemeyi Bırakmak Adına 6 Adım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!