USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.645,07

Mitomani Nedir? Mitomani Tedavisi Nasıl Yapılır? 2023

hederaguncel-mitomani-nedir (5)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mitomani nedir nasıl bir hastalıktır ve tedavisi nasıl yapılır tarzı sorular meral konusudur. İşte Mitomani hastalığının detayları!

Toplumda en çok dikkat edilen unsurlardan birisi şüphesiz ki dürüstlüktür. Dürüst bir insan hem sosyal hem de özel hayatında saygı ile anılır. Fakat yalan söylemek her toplumda yanlış olarak bilinen ve küçüklükten beri bilince işlenen bir konudur.

Yalan söylemenin hem birey hem de toplum üzerinde yaratacağı etkiler kötü yöndedir. Bu etkiler kimi zaman insanın kötü huyu neticesi ile oluşurken kimi zaman da istemsiz ve çaresiz bir şekilde oluşabiliyor. Literatürde bulunan bu istemsiz yalan söyleme problemi bir hastalığı temsil etmektedir.

Bu rahatsızlığın en temel belirtileri ise şüphesiz karşı taraftan görebileceği ve fark edebileceği belitlerdendir. İşte çağın hastalığı Mitomani detayları!

Mitomani Hastalığı Nedir?

hederaguncel-mitomani-nedir (6)
Mitomani Nedir? Mitomani Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mitomani nedir kısaca açıklaması; yalan söyleme hastalığıdır. İsteyerek kasıtlı bir şekilde doğru olmayan ifadelerde bulunmaya ve bu yola başvurmaya yalan söylemek diyebiliriz. Herkesin hayatta belli başlı hatalarının olabileceği gibi söylemiş olduğu kısmi yalanları da bulunmaktadır.

Yalan söylemek, kimi zaman bir strateji gereği yapılan durumdur. Kişiler çıkarlarını korumak uğruna yalan söylerler. Yalan söylemenin her ne kadar kötü olduğu ve olumsuz sonuçlar doğurabileceği söylense de yalan hayatta hep var olan bir kavramdır.

Yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda varılan bir bilgiye göre her insan her gün en az 1 ile 2 kez yalana başvurur. Yalan söylemek her ne kadar kötü olsa da ne yazık ki hal ve durum bu şekildedir. Fakat bu analiz içerisinde giren kişiler herhangi bir hastalığı olmayan normal kişilerdir.

Bryant’ın çalışmasına bakılarak yalan üçe ayrılmıştır. Gerçek yalan; kötü niyete sahip olan bir yalan türüdür. Kişinin art niyeti ile yalan söylemesi hem kendisi hem de karşıdaki için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Gerçekliğin hiç olmadığı ve tamamen yalan bilgiye sahip söylenen yalanlar söyleyen kişinin menfaati üzerine yapılır.

Diğer çeşit ise beyaz yalandır. Beyaz yalan; kötü niyetin aksine iyi niyet ile söylenen yalan türüne denir. Karşısındaki insanın iyiliğini düşünerek ve onun yarınını kurtarmak adına söylenen yalandır. Bu yalan sonucunda herhangi bir zarar oluşma olasılığı yoktur ve amaç tamamen karşıdaki kişiyi koruma iç güdüsüdür.

Gri yalan ise; ne iyi niyetle ne de kötü niyetle söylenen yalandır. Bu yalanda iki kavramda yer alır ve her iki olasılık da değerlendirilir. Bu yalanın sonucu ise belirsizlik bulunduğu için başlangıç nedenine ve türüne bağlı olacaktır.

Mitomani nedir derseniz ise size psikolojik yala cevabını verebiliriz. Hastalığı yaşayan kişiler yalana bağımlıdırlar ve yalan söylemeye alışkındırlar. Bu hastalığı yaşayan kişilere ise mitoman ismi verilmiştir.

Mitomani Hastalığı Belirtileri

hederaguncel-mitomani-nedir (4)

Mitoman hastaları oldukça zorlu süreçleri atlatırlar ve aslında yardıma ihtiyaçları vardır. Sizler de eğer çevrenizde mitomani hastalığı sahip insanlar tanıyorsanız onlara yardımcı olmalısınız. Mitomani hastalığının özellikleri şu şekildedir:

 • Mitomanlar, yalan söylediklerinin farkında değildirler. Yalanları gerçeklik anlayışının içine alarak onları gerçek gibi görürler. Hayal güçlerini kullanarak üretmiş oldukları düşünsel kavramları gerçeklik dünyasına sığdırırlar. Aslında bu durumu çocuklarda da görürüz fakat onlar için bu durum normalken, yetişkinler için anormal olup hatalık belirtisi sayılır.
 • Mitomani nedir özellikleri nelerdir dendiğinde bir diğer özelliği olan utanmama durumunu söyleyebiliriz. Normal insanlar yalan söylediklerinde çekinip utanırlar fakat mitomanlar böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamaktadırlar.
 • Mitomanlar çok güzel yalan söylerler ve karşısındakini kendilerine inandırırlar.
 • Yalan söyledikleri için kendilerini yüksekte ve kurtarıcı pozisyonunda görebilirler.
 • Eskiden söylemiş oldujları yalanları sağlamlaştırmak için yeni yalanlar üretirler
 • Mitomanlar söyledikleri yalanlara kendileri de inanırlar.
 • Zaman zaman kendilerini suçlayabilirler.
 • Her yalanları menfaati yüzündne olmaz, bazen durduk yere yalan söylerler.
 • Hem erkek hem kadınlarda görülme oranı azdır.
 • Mitomanlar sözel yetenekleri konusunda kendilerini geliştirmişlerdir.
 • Mitomani rahatsızlığında amaç kendi sıkıntılarından kurtulmak ve yarının daha sorunsuz inşaa etmektir.
 • Kendi kimliklerini oldukları gibi kabullenmezler.
 • Bazı oluşturdukları yalanları daha önce yaşamışları bir olay gibi aksettirebilirler.
 • Zaman içinde bu hareketler gelişince aile ilişkileri de zarara uğrar.
 • Mitomanlar yalan söyledikten sonra bir daha yapmamak adına sözler verirler ancak bu pek olası değildir.
 • Mitomanların hayatı neredeyse bir yalan üstüne kuruludur. Etrafındaki her şeye bir yalan uydurabilir ve kendileri de buna inanabilirler.
 • Yalan makinasına giren mitomanlar yakalanmayabilirler. Yalan makinası sorulara karşı verilen tepkilerden ölçülür fakat mitomanlar bu tepkileri vermeyebilirler.
 • Mitomanlar hastalıklarının farkında olmadıklarından dolayı tedavi içi doktora başvurmazlar.
 • Kendilerini çok överler.

Mitomani Nedir Belirtileri Nelerdir?

hederaguncel-mitomani-nedir (3)

Mitomani nedir belirtileri nelerdir sorularını cevaplamaktayız. Mitoman kişiler sürekli olarak yalan söyleme ihtiyacı duyarlar ve kendilerini durduramazlar. Yaptıkları şeyin yanlış ve anormal olduğunun o kadar farkında değildirler ki kimi zaman kendileri bile yalanlarına inanırlar.

Menfaatini korumak için söyledikleri yalanların haricinde durduk yere söylenen yalanlar da bulunmaktadır. Mitomanlar hastalıklarının farkında olmadıklarından dolayı herhangi bir tedavi yoluna başvurmazlar. Ancak mitomanlar ile aynı ortamda yaşayan birinin duyduğu rahatsızlık hastalığın anlaşılırlığını ortaya koyar.

Mitomani Tedavisi Ne Kadar Sürer?

hederaguncel-mitomani-nedir (2)

Mitomani rahatsızlığında eğer mitoman olan kişi tedaviyi kabul etmiyorsa işlem çok zor olur. Mitomani nedir dendiğinde bu rahatsızlığın yalan söyleme rahatsızlığı olduğunu biliyoruz. Eğer tedaviyi rahatsız olan kişi istemiyor ve hastalığını kabullenmiyorsa iş zordur.

Çünkü zorlanarak tedaviye gitmek ve hasta ile işbirliği yaparak orta nokta bulmak bu şekilde çok zordur. Ancak eğer hasta hastalığını kabul ediyorsa ve tedavi olmak istiyorsa; samimi bir özveri ile girilen çaba karşısında başarılı sonuç elde etmek mümkün olacaktır.

Mitomani tedavisi terapi yapılarak gerçekleşir. Bu sebeple de istek olmalıdır ki hasat doktoruna yalan söylemesin ve tedavi yolu şaşmasın.  Tedavinin 2 şekli bulunur. Bu 2 yöntem mitomanları tedavi etmek için girilen yöntemlerdendir.

İlk tedavi yöntemi bilişsel tedavi yöntemidir. Bilişsel tedavi yönteminde Mitomani hastalarının kendi üzerinde duydukları güvensizlik duygusunu keşfederek neyden kaynaklandığını bulmaktır. Grup veya bireysel tedavi oluşan bu yöntemde kişinin kendine duyguyu güvensizliğin nereden kaynaklandığı önce tespit edilir.

Tespit edilen nokta ve rahatsızlık üzerinde de yoğunlaşarak sorun giderilmeye çalışılır. Bu yöntem oldukça sonuç veren yöntemlerden biri olduğu için genellikle tercih edilir ve başarısı izlenir.

Mitomani Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Mitomani nedir nasıl tedavi edilir sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Mitomani hastaları iletişim tedavisi de görebilirler ve başarılı sonuç elde edebilirler. Mitomanların tedavi edilmesi durum orta veya uzun vadede gerçekleşerek başarılı sonuç verebilecek bir iştir.

Hastanın herşeyi açıklıkla dile getirebilmesi ve çare araması için öncelikle terapistine güvenmesi gerekir. Güvendiği zaman her şeyin daha da iyiye gittiğini gören otoman bu durumu süregelen bir hale taşıyacaktır.

Yalnız hasta olan kişi değil hasta yakınlarının da bu süreçte yeri e önemi büyüktür. Eğer sabır göstermez ve destek olmazsanız mitomanların iyileşmesi çok az bir olasılığı kapsar. Sabır ve metanet yardımı ile mitomanlara destek çıkmalısınız ve ardından da mitomanlar terapistlerine karşı güven duyarak tedavisine başlayabilirler.

Üçüncü tedavi yolundan da bahsetmiştik. Bu Mitomani rahatsızlığı yaşayanların üçüncü tedavi yolu ise ilaç tedavisidir. Uzman doktor sizin tedaviniz ile ilgilenerek almanız gereken ilaçları size yazacaktır.

Mitomani Gelişimi Nasıl Seyreder?

hederaguncel-mitomani-nedir (1)

Mitomani nedir ekşi sözlük Onyomani nedir tarzı araştırmaları sıklıkla görmekteyiz. Yalan söyleme hastalığı olan Mitomani peki nasıl gelişir? Mitomani bazen başka diğer hastalıkları belirtisi ve habercisi olabiliyor. İşte bu rahatsızlıklar şu şekildedir:

 • Sınırda kişilik
 • Madde bağımlılığı
 • Bipolar bozukluklar
 • Dürtü kontrol problemleri
 • Dikkat eksikliği sendromu
 • Takıntı bozuklukları
 • Narsist kişilik bozuklukları

Mitomanlar incelendiğinde aile içerisinde epilepsi geçirilme olasılığı ve kafa travmaları, EEG bozuklukları ve aile geçmişinde psikolojik hastaların bulunduğu olası bir durumdur. Mitomani başlangıcı insanlar üzerinde ergenlik çağı dediğimiz 12-20 yaş arasında görülür.

Tanı dönemi ise genellikle 21 ile 22 yaşları arasında konmaktadır. Mitomanların hastalığının temeli kendine güvensizliğe, öz güvensizliğe dayanır. Bu durum kişi bünyesinde yalan söyleme, çoğu durumda yalana başvurarak destek almaya yönlendirir.

Mitomanları yaşamış olduğu evrenin ileri evresi ise yerini; psikoz ve nevroz rahatsızlıklarına bırakabilir. Bu durum asla istenmeyen ve önüne geçilmesi gereken bir durumdur. Yani yakınları olarak mitomanlara doğru tespit ve doğru tedaviye yönlendirme işleminin yeri oldukça önemlidir.

Mitomani Nedir Yalan Söyleme Hastalığı

Mitomani nedir psikoloji içerisinde yeri nedir? Mitomani rahatsızlığının geldiği yer kesin tek bir şeyi kapsamaz. Birçok farklı yerden ve birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkarak doğabilen bu hastalık aile yakınlarını ve hastayı yakından olumsuz etkiler.

Özellikle bu yalan söyleme alışkanlığını gören ve yakalayabilen arkadaşları hastalığı belki de akıl edemeyip direkt olarak mitomanlar ile ilişkilerini kesecekler. Bu durum mitoman üzerinde daha da tetikleyici olabilmektedir.

Adli yönden bakıldığında da mitomanların tespitinin önemini görmekteyiz. Yalan söyleyen ve bunu rahatsızlık gereği yapan insanlar belirli suçlara da karışabilirler. Bu sebeple toplum güvenliği için adli yönden de bakıldığında mutlaka Mitomani rahatsızlığı yaşayanların tespit edilmesi ve tedaviye yönlendirilmesi gerek.

Mitomanlar hırsızlık, intihal ve dolandırıcılık tarzı suçlara karışabilirler. Eğer sizin de sayılmış olan özelliklere ve belirtilere sahip bir yakınınız var ise onu tespit aşamasına taşıyın. Tespitini gerçekleştirin ve lütfen o yakınınızı tedavisini geçekleştirmek için uzman doktora yönlendirin. Çünkü unutmayın ki yakınınızın size ihtiyacı var ve tek başına tedavi ile tespit işlemlerini gerçek kılamıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Mitomani Nedir? Mitomani Tedavisi Nasıl Yapılır? 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!