USD32,27
EURO35,04
JPY0,207800
RUB0,362900
GBP41,54
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.425,01
BTC69.582,74

Onyomani Nedir? Alışveriş Bağımlılığının 2 Tedavisi!

hederaguncel-onyomani-nedir (3)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Onyomani nedir sorusu arama motorunda sıkça aratılan bir konudur. Onyomani çoğu kişinin kulağına aşina olmamış bir terimdir.

Onyomani bir hastalık çeşidi olarak tıpta bilinir. Bu hastalık daha çok günümüzün hastalığı olarak d yorumlanıyor. Onyomani rahatsızlığı çoğu kişi tarafında bilinmeyen hatta bazı kişiler tarafından da önem verilmeyen ve ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır. Fakat bu rahatsızlık ciddiye alınmalı, teşhis ve tedavi yollarına başvurulmalıdır.

Alışveriş bağımlılığı ve tutkunluğu olarak da bilinen bu rahatsızlık temelinde üzüntüyü ve bir derdi barındırır. Temelde yatan bir üzüntünün nedeni ve tepkileri ile davranışlarınıza ve hayatınıza yansıyan bu tepkimeleri mutlu olacak bir olay ile erteleyebilirsiniz.

Onyomani Nedir? Alışveriş Bağımlılığı Neden Olur?

hederaguncel-onyomani-nedir (1)
Onyomani Nedir? Alışveriş Bağımlılığının 2 Tedavisi!

Onyomani psikolojik bir hastalıktır ve çeşit çeşit nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Her insanda oluşabilecek bu rahatsızlık ciddiye alınmazsa daha farklı sonuçlar doğurabilir. Alışveriş bağımlılığı bir nevi insanın kendini rahatlatmak ve mutlu etmek amacı ile yaptığı alışverişler ile başlamıştır.

Başlangıç seviyesinde kötü bir olayı kapatmak için yapılan alışveriş sonrası ruh halinizde olumlu yönde değişiklikler oluşur. Bu değişiklikler sizin mutlu olmanıza yardım ederek olanak vereceğinden vücudunuz ve psikolojiniz kurtuluş ve çare olarak alışveriş yapmayı kodlayacaktır.

Onyomani nedir sorusuna kısaca cevap olarak alışveriş bağımlılığıdır diyebiliriz. Kötü anlarınızın kurtuluşu olarak en mutlu olduğunuz anlardan birisi alışveriş yapmak olduğu zaman her kötü olay sonrasında artık istemsizce alışveriş yapma isteği yaşayacaksınız.

İçinizden gelen hunharca alışveriş yapma isteği ve yapmayınca oluşan kötü ruh hali ile beraber bir nevi bağımlılık yaşamış oluyorsunuz. Kontrolsüz bir şekilde oluşan para harcama dürtüsü ve isteği bu hastalığın dostudur. Bu para harcama isteği sonucu gelen mutluluk hissi bağımlılığı sağlamlaştırarak düzenli bir artış sağlar.

Alışveriş yapmaktan kendinizi alamadığınız gibi ekonomik açıdan da büyük zorluklar sizi bekleyecektir. İstemsiz bir şekilde gerçekleşen bu alışveriş yapma isteği vücudunuzun ve psiklolojinizin oluşturduğu bir nevi savunma mekanizmasıdır. Bu savunma mekanizması kötü sonuçlanan herhangi bir olay sonucu oluşarak sizi güçlü ve mutlu hissettirmektedir.

Bu hastalıkta görünen ve gözlemlenen bir dieğr durum ise ilk başta büyük bir sevinç, heycan ve tutku ile yapılan bu alışverişteki duyguların kısa bir vadede yaşanmasıdır. Kısa vadede yaşanan mutluluk ve heyecan uzun vadede yerini huzursuzluk, pişmanlık ve utanca verir.

Alışveriş bağımlılığınız nedeni ile gerçekleştirdiğiniz alışverişler sonrasında bir anlık yapmış olduğunuz bu hezeyandan utanacak ve pişmanlık duyacaksınızdır. Fakat bu pişmanlık diğer bir kriz sonrasında oluşmayarak sizi tekrar aynı duygulara ve aynı olaylara sürüklemeye devam eder. Bu şekilde hızla ilerleyen ve artık seri bir rutin haline gelen bu alışkanlıklar bir an önce tedavi edilmelidir.

Onyomani Belirtileri Nelerdir? Onyomani Olduğumu Nasıl Anlarım?

hederaguncel-onyomani-nedir (6)

Onyomani nedir sorusuna en temel cevabımız alışveriş bağımlılığı ve alışveriş tutkunluğuydu. Alışveriş sırasında sonrasını düşünmeden hunharca ve istemsizce yapılan harcamalar o an için sizin deşarj olmanızı ve mutluluk duygusunu iliklerinize kadar hissetmenizi sağlar. Fakat bu duygu hali tamamen rahatsızlık nedeni ile oluşmakta ve sonrasında yerini utanç ve pişmanlığa bırakacaktır.

Onyomani belirtilerinin bir hastada görülmeye başladığı zaman bilinçli ve dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir. Doğru adımlar atarak ilerleyeceğiniz hastalığın aşamalarında tedaviye doğru bir yol ve rota çizmeniz gerekir. Peki ya bu hastalığın alışveriş bağımlılığının belirtileri nedir ve bir insana nasıl yansır?

  • Mutsuz anlarınızda para harcama isteğinin bünyenizde belirmesi
  • Alışveriş yaptığınızda gelen güç ve mutluluk
  • Artan alışveriş isteği ile beraber doğru orantıda artan harcamalar ve ciddi rakamlar.
  • Harcamaların artması ile beraber hayatta oluşan olumsuz durumlar ve bu harcamaların aileye de yansıması
  • Hızla artan harcamalar ve oluşan bağımlılık durumunu bırakamamak
  • Düşündüğünüz ve tasarladığınız harcamaların farklı gidişatta gitmesi
  • Yakınlarınızın da sizi bu yönde eleştirmesi ve olumsuz gidişatın fark olması

Onyomani nedir ve belirtileri bir insan üzerinde nasıl yansımalar oluşturur sıraladık. Oluşan olumsuz yaşam sorunları sizi bu tür bir hastalığa itebilir. Hiç farkında olmadan kendinizi bir çıkmazın içerisinde bulduğunuzda kabullenerek tedavinize başlangıç gerçekleştirmelisiniz.

Onyomani Nedir? Onyomani Hastalığı Nedenleri!

hederaguncel-onyomani-nedir (2)

Onyomani hastalığı nedenleri nelerdir, bu rahatsızlığın seyretmesi ne gibi nedenlere bağlı ortaya çıkmaktadır? Onyomani denen alışveriş bağımlılığı rahatsızlığı psikolojik bir hastalıktır. En baş nedenlerinden birisi ruhsal yaşanan sorunlardır.

Ruhsal sorunlar yaşayan birisi bu rahatsızlık ile kendisini burun buruna görebilir. Bipolar bozukluğu bu ruhsal bozuklukların bir örneği olabiliyor. Ruhsal yaşanna sorunların haricinde bir başka Onyomani nedeni ise sosyal sorunlardır. Ruhsal sorunların aksine yaşanan sosyal sorunlar da elbette psikolojik yaralanmalara yol açabilir.

Sosyal sorunlar arasında günümüzde artan internet üzerindne gerçekleşen e-ticaret tolu ile yapılan alışverişler yer alır. Bu tarz eylemler sizleri para harcamaya ve alışveriş yapmaya daha çok yönlendiren bir sisteme sahiptir. Sosyal sorunlar arasında toplumda alışverişe, giyime verilen önem de sizin fazla alışveriş yapmanıza neden olabilir.

Onyomani nedir ve nedenleri nelerdir dendiğinde üçüncü bir neden olarak da; biyolojik durumları örnek gösterebiliriz. Ruhsal bozukluklar da Onyomani rahatsızlığına neden olabilir demiştik. Kişide oluşan depresyon sorunu kişiyi Onyomani rahatsızlığına itebilir. Depresyona yatkın olan bir bireyde bu tarz davranış bozuklukları ile beraber, şuursuz harcamalar gerçekleştirerek alışveriş yapmak görülebilir durumlardandır.

Alışveriş Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

hederaguncel-onyomani-nedir (5)

Alışveriş bağımlılığı yani Onyomani hastalığının insan üzerindeki zararları elbette fazladır. İnsanın hem sosyal hem de özel hayatına etki edecek olan bu hastalık en büyük zararı özel hayatta verir. Şuursuz bir şekilde yapılan alışveriş sonucu kabarık gelen faturalar özel hayatta sorunları ayağa getirir.

Onyomani nedir dendiğinde verilen bağımlılık kelimesi bazen ayrılığı bile kapıya getirir. Eşler arasında anlaşmazlıklar yaratan bu durum kimi insanların dilinde huy olarak gezinse de aslında bir rahatsızlıktır. Bu sorunların rahatsızlık sonucu oluşmasını tespit etmek evlilikleri, dostluk ilişkilerini ve aile ilişkilerini kurtaracaktır.

Bu rahatsızlığın toplum yönünden zararları ise; bu davranışın yadırganması ve kınanması yönünden gerçekleşebilir. Oldukça zıt gerçekleşen bu hareketler toplum tarafından elbette yadırganacaktır. Bu yadırganmalar sonucunda yargılanacağınız bu konu sizi psikolojik olarak yalnızlığa ve depresyona iter.

Depresyona yatkın olabileceğiniz bu durumda da yaşadığınız Onyomani rahatsızlığı nedeni bağımlılık daha da fazla aratabilir. Bu sebeple aslında Onyomani hayatınıza birçok zarar verir. Tüm bu zararların arasında ekonomik olarak da bir yıkım yaşamanız an meselesi olur.

Onyomani nedir sorusunu cevaplarken, ekonomik olarak da sizin gerilemenizi sağlayacak bu hastalığı bir an önce fark etmelisiniz. Bu sorunları yaşarken kendi rahatsızlığınızı kabul etmek her psikolojik hastalık da olduğu gibi görünmez ve zor olabilir. Fakat çevrenizin uyarılarınıza kulak vermelisiniz.

Alışveriş Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

hederaguncel-onyomani-nedir (4)

Onyomani nedir ve tedavisi nedir sorularını cevaplayacağız. Onyomani rahatsızlığını öncelikle tespit etmek ve tanısını koymak çok önemlidir. Daha sonra tedavi yollarını araştırmaya koyulabilirsiniz. Hastalığı belirli ve uzun bir başlangıcı ile devamı 6 ile 12 yıl arası bir zaman dilimini kapsar.

Belirtileri fark etmek ve kendinizden şüphelenmek kolay olmayacağından uzun bir zaman diliminde bu sorunları yaşayabilirsiniz. Fakat şüphe duymaya aşladığınız anda profesyonel bir destek alın ve doktora başvurun. Uzman doktorun size sunacağı iki çeşit tedavi yolu bulunur.

Bunlardan birisi; psikoterapidir. Psikoterapi ile bu hastalığın yaşamanıza sebep olan temel neden araştırılır. Özgüven eksikliğinden de süre gelebilecek bu rahatsızlık psikoterapi ile tedavi edilebilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir.

İlaç tedavisi içinde öncelikle uzman doktora başvurmanız gerekir. İlaç tedavisi yöntemini ele alacaksanız düzenli bir kullanımı benimsemelisiniz. Zihninizde istemsiz oluşan alışveriş isteğini ortadan kaldıracak veya size bu konuda yardım edecek olan etkiyi ilaçlar verebilir.

Onyomani nedir ve tedavisi nasıl yapılır dendiğinde verdiğimiz cevaplardan olan ilaç tedavisi düzenli ve doğru uygulandığında etkilerini elbette gösterir. Bu ilaçlar direkt olarak psikolojik tedaviye de yardım edeceğinden Onyomani hastalığından kurtulmanız için büyük bir rol oynayacaktır. Hijyen belgesi nasıl alınır yazımızı inceleyebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Onyomani Nedir? Alışveriş Bağımlılığının 2 Tedavisi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!