USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.015,02

Bist 100 Hisseleri Arasında En Çok Değerlenenler Hangileri?

bist-100-hisseleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bist 100 hisseleri, yatırımlarını bu piyasalarda değerlendiren yatırımcılar için büyük önem taşıyor. Fakat bazı dönemlerde bu şirketler değişebiliyor ve Bist 100 e yeni giren hisseler olabiliyor. Ancak genel olarak sektörünün lideri olmuş ve adını pazarda belli bir yere getirmiş şirketler bu listede yerini koruyor.

Bist 100 Hisseleri Hangileri 2023

Bist 100 hisseleri denildiğinde aklınıza Borsa İstanbul’da işlem gören ve piyasa hacmi en yüksek şirketler gelmelidir. Ayrıca İstanbul borsa piyasasında yatırım olarak Bist 50 ve Bist 30 hisseleri gibi hisseleri de tercih edebilirsiniz. Şu anda bist 100 piyasasında işlem gören şirketleri tablodan inceleyebilirsiniz.

Peki hangi şirketler piyasada en çok değerlendi? İşte ayrıntılar.

1 – Bist 100 Hisseleri Borusan Mannesman Boru Sanayi

Brsan hisse kodu ile Bist 100 hisseleri arasında işlem gören bu şirket 1958 yılında faaliyete geçmiştir. Ayrıca şu an 2 binden fazla çalışanla hizmete devam etmektedir.

 Çelik boru sektöründe Türkiye’de lider konumunda bulunan şirket Avrupa’nın da önde gelen şirketlerinden biri konumuna gelmiş.Şirket genel olarak düzenli bir şekilde karlarını arttırıyor ve yeni siparişler alıyor. Böylece yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor.  

Bu hisse yılbaşından bu yana yüzde 786 değer kazanmıştır ve yatırımcısından tam not almıştır.

2 – Astor Enerji

bist-100-hisseleri

Astor koduyla Borsa İstanbul’da işlem gören  bu şirket 1998 yılında hizmete başladı. Bu şirket transformatör üretiyor ve satışı yapıyor. 2015 yılında firma ilk yurt dışı ihalesini kazanmış ve şu an 90’dan fazla ülkeye hizmet verir duruma gelmiştir.

11-13 Ocak tarihinde halka arz yöntemi ile Bist 100 hisseleri arasına girmiş ve yılbaşından bu yana yüzde 735 kazanç sağlamıştır. Bu yönüyle yatırımcılar tarafından çok tercih edilir. Yurt dışı siparişleri ve köklü bir şirket olması hisse yatırımı yapmak isteyenleri kendisine çekmektedir.

3 – Mia Teknoloji

Mia teknoloji, Bist 100 hisseleri arasında teknoloji hizmeti veren şirketlerdendir.

 Bu firma faaliyet olarak;

 • Bilgisayar ve bilgi teknolojilerine ait sistem tasarımı
 • Yazılım üretim, bakım ve satışı
 • Elektronik imza ve elektronik sertifika sağlayıcılığı
 • Biyometrik sistem tasarım, yazılım ve satışı yapar.

Şirket Amerika birleşik devletleri ve katar’da bulunan ofisleri sayesinde yurtdışında da faaliyet gösteriyor. Yani hem ulusal hem uluslar arası firmalara hizmet veriyor. Bu şirket yılbaşından bu yana yatırımcısına yüzde 366 getiri sağlamıştır.

3 – Alfa Solar Enerji

Alfas koduyla Bist 100 hisseleri arasında işlem gören bu şirket güneş enerjisi üzerine faaliyet göstermektedir. Kırıkkale organize sanayi bölgesinde güneş enerjisi panelleri üreten şirket 2022 Kasım ayında halka arz ile piyasaya girdi. Bunun yanı sıra yurt içine yatırım yaptığı gibi yurt dışına da yatırım yapan şirket yılbaşından bu yana yüzde 684 kazanç sağlamış.

Günümüzde yenilenebilir enerjiye olan talebi de göz önüne alarak hareket eden yatırımcılar şirkete yatırım yapmaya devam ediyor.

4 – Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi

bist-100-hisseleri
Bist 100 Hisseleri

Kısa adıyla BİM olarak bilinen birleşik mağazalar anonim şirketi 1195 yılında faaliyete başlamıştır. Şirketin merkezi İstanbul’dadır ve şirket Türkiye geneline yaygın bir şekilde hizmet vermektedir.  Bu yüzden Türkiye’de perakendecilik sektöründe pazar payı en yüksek firma ünvanını taşımaktadır.

Şirket 2005 yılının Temmuz ayında halka arz olmuştur ve BIMAS kodu ile Bist 100 hisseleri arasında işlem görmektedir. Her geçen zincir marketlerine yenilerini ekleyen Bim yatırıcıların tercih ettiği hisseler arasında yer almaktadır. Canlı borsa ekranı üzerinden yatırımcılar, hisseyi takip etmekte ve sitelere konularla ilgili yorumlar yazmaktadır.

5 – Eczacıbaşı Yatırım Holding

Sağlık alanında faaliyet gösteren bir holding olan Eczacıbaşı ECZYT olarak borsada işlem görmektedir. Ürettiği ürünlere baktığınızda;

 • İnsan sağlığı için kullanılan ilaçlar
 • Veterinerlerin kullandığı ilaçlar
 • Temizlik kağıtları(peçete vb)
 • Kolonya üretimi
 • Cilt bakım ürünleri
 • Bebek bakım ürünleri
 • Kişisel bakım ürünleri
 • Ev ve ev dışı temizlik ürünleri gibi kollarının olduğunu görebilirisiniz.

Holding 1986 yılından beri borsada işlem görüyor ve günümüzde yatırımcılar Bist 100 hisseleri arasında olan bu şirkete yatırım yapmaya devam ediyor.

6 – Türkiye Petrol Rafinereleri Anonim Şirketi

bist-100-hisseleri

Tüpraş olarak ismini sıklıkla duymuş olduğunuz şirket, yan kuruluşları ile birlikte ile birlikte ham petrol ve petrol ürünlerini işler. Yani bu tarz ürünlerin rafine edilmesine yönelik faaliyetlerde bulunur. Bunun sonucunda ise;

 • Dizel
 • Akaryakıt
 • Jet yakıtı
 • Benzin gibi rafine petrol ürünleri üretir.

Merkezi Türkiye olan bu şirketin İzmit, İzmir, Batman ve Kırıkkale olmak üzere 4 rafinerisi vardır. Tuprs kodu ile Bist 100 hisseleri arasında işlem yapabileceğiniz bu şirket eylül ayında son mali analizini açıklamıştır. Buna göre şirketin gelirlerini ve karlarını arttırdığını görebilirsiniz. Ayrıca şirketin uzun yılladır faaliyet alanına göre öncü firmalardan olduğunu fark edebilirsiniz.

7 – Türk Hava Yolları  

Yüzde 49’u Türkiye Varlık Fonu’nda bulunan Türk Hava Yolları THYAO kodu ile Bist 100 hisseleri arasında işlem görüyor. Bunun yanı sıra Bist 100 hisse ağırlıkları oranına bakabilirsiniz ve şirketin en büyük pay olan yüzde 7 ye sahip olduğunu görebilirsiniz.

Şirket filosundaki 200 uçak sayesinde iç ve dış hatlar taşımacılığı olmak üzere 217 rotaya hizmet vermektedir.

8 – Şok Marketler Ticaret Anonim Şirketi

bist-100-hisseleri

Türkiye’de hizmet veren Şok marketler zinciri Bist 100 hisseleri içinde SOKM koduyla işlem görüyor. Şirket;

 • 10.281’i aşan mağaza
 •  38 dağıtım merkezi
 •  45.000’den fazla çalışan ile müşteri memnuniyeti odaklı çalışıyor. Temel ihtiyaçların tamamına yakınını tek bir yerden karşılanması için firma genişleme odaklı çalışıyor.

Toplamda 2747 şubesi olan Şok market zinciri 12 Mayıs 2018’de borsaya girmiş. Bunun sonucunda 18 Mayıs’ta işlem görmeye başlamıştır.

7 – Yeo Teknoloji Enerji Ve Endüstri Anonim Şirketi

27-31 Ağustos 2021’de halka arz olan şirket Bist 100 hisseleri arasına yeni girmiştir. Ancak adından çok fazla söz ettirmektedir. Firma;

 • Rüzgar , güneş gibi yenilenebilir enerji
 • Hidro enerji
 • Maden ve çimento,
 • Petrol ve gazbaşta olmak üzere pek çok farklı sektöre mühendislik çözümleri hizmetiyle destek vermektedir.

Bunun yanı sıra şirket Ortadoğu Hidrojen Birliği’nin ilk ve tek üyesi olma unvanını da taşımaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Günümüzde farklılaşan yatırım araçları arasında borsada yatırım yapmanın popülerliği artmaktadır. Özellikle Bist 100 şirketleri internet aramalarında en başta yer almaktadır. Bu yüzden konu ile ilgili en çok merak edilenleri ve yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.


1 – Bist 100 ve Bist 30 farkı nedir?

BIST 30 ve BIST 100 arasındaki fark, endeks kapsamındaki hisse senedi sayısından oluşur. Buna göre BIST 30, borsada işlem gören işlem hacmi en yüksek 30 hisse senedinden oluşmaktadır. Ancak diğeri ise hacim olarak en yüksek 100 hisse senedinden oluşuyor. Ayrıca BIST 100, BIST 30’u da kapsıyor.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bist 100 Hisseleri Arasında En Çok Değerlenenler Hangileri?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!