USD32,30
EURO35,02
JPY0,207500
RUB0,362700
GBP41,57
EURO/USD1,08
BIST10.111,95
GR. ALTIN2.428,53
BTC69.338,07

Borsada Yatırım Yapmak İçin 10 Altın Kural

borsada yatırım
borsada-yatirim
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada yatırım yapmak için 10 altın kural bilinmelidir. Pek çok insan borsada başarılı bir yere gelmek için yüksek performans sergileyen hisse sentlerine sahip olmak gerektiğine inanmaktadır. Fakat bundan çok daha fazlası gerekir. Paranızı yükseltmek için hisse senetleri heyecan verecek derecede iyi bir yöntemdir. Ancak hissi senedi piyasasına adım atabilmek için bazı temel unsurları bilmek gerekir.

Borsada yatırım nedir sorusunun cevabına çoğu insan aşinadır. Borsada kâr elde etmek sabır, disiplin, istikrar ve araştırma gerektiren bir durumdur. Piyasaların durumu, para kaybetmekten kaçınma yöntemleri gibi mevzular kafa karıştırıcıdır. Bu nedenle aşağıda riski azaltmaya ve uzun vadeli başarılara erişilmesine yardımcı olması açısından göz önünde bulundurulması faydalı olan 10 altın kural bulunmaktadır.

Altın Kural 1: Finansal Hedef Belirleyin

Finansal hedef belirlemek borsa yatırım konusunda yapılması gereken ilk kuraldır. Mali hedefin belirlenmesi ve ne gibi bir zamanda yatırım yapılacağının planlanması, bir stratejiye bağlı kalmaya yardımcı olabilir. Şu iki soru cevaplanmalıdır:

1.Borsada yatırım yapmaktan emin misiniz?

2.Neden yatırım yapmak istiyorsunuz?

3.Borsa yatırım nihaisinde nasıl bir finansal hedefiniz var?

Ne başarmak istediğinizden bağımsız olarak, faydacı bir yaklaşım izlemeniz gerekmektedir. Yani ne yaparsanız sizin yararınıza olacaktır, bunu iyi ölçüp tartmak lazımdır. Belirlenen hedef ne olursa olsun, gerçekçi bir alandan bakabilmek için bu hedefleri sayıya dayalı terimlere çevirmek etkili olacaktır. Bu sayede risk haritanıza daha hakim olabilir ve yatırım hedefine uygun düzgün bir portföy oluşturabilirsiniz.

Altın Kural 2: Risk Skalası Belirleyin

Bazı borsa yatırım türleri daha fazla risk taşımaktadır. Mesela hisse senetleri riskli bir yatırım olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra hisse senetleri uzun vadede sabit getiri sağlayan ürünlerden potansiyel olarak daha fazla getiri imkânını vaat eder. Borsa yatırım kararlarını daha güvende hissedeler almak için borsa yatırım riskleri konusunda araştırma yapmak iyi bir yöntem olacaktır.

Borsa yatırımı yaparken, jeopolitik riskler, marj, faiz oranları ve döviz risklerini iyi analiz etmek gerekir. Planlanan ve risklerin göze alındığı bir strateji ile yatırım yapmak disiplin aşılama konusunda da getiri sağlar. İlk defa yatırım yapacaklar minimalist risk belirlemeli, bilgi arttıkça yüksek risk almalıdır. 

Altın Kural 3: Borsalarda Yatırım Yaptığınız Alanı Anlayın

Anlamadığınız ya da anlamlandıramadığınız bir ürüne yatırım yapmayın. Yatırım yapmadan önce risklerin tarafınıza açıkça bildirildiğinden emin olmanız gerekir. Hangi ürüne ya da alana yatırım yaparsanız yapın, çalışma prensibini anlamanız lazım. Örneğin hisse senedi satın alacaksanız, bu yatırımın neden mantıklı olduğunu ve ne zaman kâr edebileceğini bilmeniz gerekir. Borsada yatırım fonları satın alacak iseniz geçmişini ve maliyetlerini anlamanız, bilmeniz önemlidir.

Altın Kural 4: Yatırım Planınızı Sürekli Gözden Geçirin

Kuvvetli bir yatırım planı oluşturmak ve sonrasında onunla uzun uzun uğraşmak iyi bir fikir gibi gözükse de, yatırım yaptığınızdan beri ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını görmek adına planı sürekli gözdem geçirmekte fayda vardır. Sonuç olarak ilk yatırım planınız, son planınız olmayacaktır. Kısa ve uzun süreli yatırım planları yaparak güncelleme yapmalısınız. 

Altın Kural 5: Bütçenizi Tek Yere Yatırmayın

Tüm yumurtalar tek sepete konmaz, cümlesine aşinadır çoğu kişi. Borsada yatırım konusunda da bu sözü uygulamak önem arz eder. Parayı çeşitli ve farklı türlere ve coğrafi alanlara yaymak, tek bir alana yatırım yapmaya göre daha avantajlıdır. Bunun en önemli faydası tek bir bölge veya yatırım türüne bağlı kalmamaktır. Bu da bir borsada yatırım türü kötü performans verir ise, diğer yatırımlar ile kayıp paranın bir kısmını telafi etme ihtimalini doğurur.

Altın Kural 6: Geliri Yeniden Yatırım Yapabilirsiniz

Yatırımlardan gelen gelire ihtiyaç duyulmuyor ise, geliri yeniden yatırım yapmak iyi bir fikirdir. Potansiyel olarak değeri artacak ve genel getirileri artıracak yatırımlar satın almak için, bir önceki yatırımdan gelen parayı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra borsa yatırım sonucu elde edilen geliri nakit olarak almaktan ziyade yeniden yatırmanın da bir seçenek olduğunu unutmayın.

Altın Kural 7: Sürü Psikolojisine Sürüklenemeyin

Borsada yatırım yapmak için 10 altın kural arasındaki en önemli kuraldır. Yatırımcılar çoğunlukla çevrelerindeki kişilerden, dostlarından, akrabalarından, iş arkadaşlarından ciddi anlamda etkilenirler. Bu nedenle de potansiyel yatırımcılar, çoğunluk nereye yatırım yapar ise oraya yatırım yapıyorlar. Fakat bu strateji bir süre sonra ters tepebilmektedir.

Borsada yatırım yaparak uzun vadede kazandığınız birikimi bir çırpıda kaybetmemek adına sürü psikolojisinden etkilenmemeniz gerekir. Peki, borsa yatırımı nasıl yapılır? Başkaları cesur olduğunda korkun, başkaları korktuğunda da siz cesur olun. Aksi halde birikiminizi cebinizde uzun süre tutama ihtimaliniz yüksektir.

Altın Kural 8: Hisse Fiyatları Konusunda Tahmin Yürütmeyin

Borsa hisse fiyatları konusunda tahmin etmeye çalışmak, profesyonel yatırımcıların dahi hiç yapmadığı bir durumdur. Hisseler hakkında pek çok şey bilen kişilerin bile tahminde bulunmadığı bir konu hakkında, yeni başlayan biri olarak tahminde bulunmak işlerin rayından çıkmasına neden olabilir.

Özellikle belirli isimlere bel bağlayarak yatırım yapmamak gerekir. Her ne kadar teknik bilgisi olsa da her kişinin yorumu kişisel olarak kalacaktır. Doğrudan piyasayı çözmek konusunda yeterli olmaz. Borsada yatırım yaparken bu yüzden kişilerin fikirleriyle hareket edilmemeli, tahminde bulunulmamalı.

Fakat borsada yatırım fonları konusunda yeni yeni bilgi edinen yatırımcılar varsayım yapmaya çabalıyor. Borsa yatırım şirketleri tarafından gelen uyarı ve önerileri göz ardı ederek fiyatları bulmaya çalışıyorlar. Bu da ilmek ilmek örülen bir kazağın sökülmesine yol açıyor.

Altın Kural 9: Duygularınız Kararlarınızı Yönetmesin

Pek çok yatırımcı para kazanma hırsı, hevesi ve öfkesi nedeniyle borsada kayıp yaşamakta. Bu nedenle duygular kararları yönetmemelidir. Borsa yatırım danışmanlığı gibi hizmetler var ve bu hizmeti veren kişiler duyguları kenara bırakıp mantıksal açıdan piyasayı süzgeçten geçiriyorlar.

Altın Kural 10: Borsada Yatırım Yaparken Portföyünüzü Genişletin

Yatırımların değeri zamanla değişmektedir. Bu durum da paranızı hisse senetleri, nakit, mülk ve tahviller arasında nasıl bölmeyi seçtiğiniz konusunda yatırım hedeflerinizin uyumluluğunu gösterir. Bu nedenle zaman zaman doğru yolda olduğunuzdan emin olmak adına portföyünüzü yeniden gözden geçirmek ve genişletmek gerekebilir. Kripto para borsası için de tüm bu kuralları uygulamalısınız. 

Borsada yatırım yapmak için 10 altın kural bunlardır. Bu kuralları göz ardı etmeden bir yatırım yapmak, başarı şansınızı arttırabilir. Bunun yanı sıra daha bilinçli bir yatırım serüveni yaşamayı mümkün kılar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Borsada Yatırım Yapmak İçin 10 Altın Kural

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!