USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.733,12

Birikim Hesabı Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

birikim-hesabi
birikim-hesabi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birikim hesabı, parasını veya altınını biriktirmek isteyen kişiler için parasını biriktirmek adına oluşturulan hesaplardır. Birikim hesapları uzun sürelidir, paranızı, dövizinizi, altınınızı bu hesaplarda uzun süreler tutarsınız. Siz hesaplarınıza para eklersiniz ve sizin eklediğiniz paralarla birlikte alacağınız ekstra faizlerle birlikte paranız her zaman artacaktır. Katılım bankalarında ise kazançtan verilen pay ile paranız büyüyecektir.

Birikim hesapları her zaman uzun süreli değildir. Kısa süreli olarak da paralarınızı biriktirebilirsiniz. Paranızı biriktirirsiniz ve istediğiniz zaman kullanırsınız. Genel itibariyle ise uzun süreler boyunca paranızı bir havuz misali damlaya damlaya biriktirmeyi hedeflemek üzerine kuruludur bu hesaplar. Az az biriktirseniz bile havuz bir süre sonra dolmuş olacaktır.

Birikim Hesabı Nedir, İçerisinde Neler Biriktirilebilir?

Birikim hesabının paranızı artırmak için iyi bir yol olduğu kesindir. Bu tarz hesaplar hem para biriktirmeyi hem de parayı artırmayı sağlayan vadeli hesaplardır diyebiliriz. Bu vadeli hesap üzerinde TL, Dolar, Euro (vb. döviz seçenekleri olabilir) ve altın biriktirilebilir.

Dövizler ve altın her bankanın birikim hesabında olmayabilir ancak birçok banka bunlar için de birikim hesabı açmanıza izni verir. Bu yüzden bir birikim hesabı açmadan önce bankanızın birikim hesabı için nelere izin verdiğini kontrol etmelisiniz. Eğer altın birikim hesabı oluşturmak istiyorsanız da bu imkânı size veren banka araştırıp ona göre o bankaya gitmeniz yararlı olacaktır.

Bahsedildiği üzere birikim hesapları genelde birçok para birimi üzerinden ve altın üzerinden sizin biriktirmenize olanak sağlar.

Döviz üzerinden çok düşük oranda bir faiz işlenecektir hesabınıza. Aynı zamanda altın için de pek fazla faiz alamayacaksınız çünkü hesabınıza altın üzerinden oldukça düşük rakamlarda faiz işleniyor olacaktır. Bunun temel sebebi bunların zaten kendileri artarak değer kazandırmaktadır.

Bir de ekstra olarak bu yatırım araçlarına faiz yükseltildiği takdirde TL’nin önem kaybedeceği için bu yatırım araçlarına verilen faiz oldukça düşüktür. Yine de altın biriktiren kişiler zaten altını sürekli olarak bir köşeye atmaktadır. Bu yüzden aldıkları faizin az veya çok olması onları ciddi oranda etkilemeyecektir.

Yatırım amaçlı altın alıyorsanız ve bozma niyetiniz en azından belirli bir süreliğine yoksa bu altınları hesabınızda tutabilirsiniz. Altınlarınız az veya çok değer kazanır. Az olmasının size hiçbir dezavantajı olmaz tersine artı bir gelir sağlamış olur. Bu yüzden birikim hesapları döviz ve altın için de tercih edilebilecek seçeneklerdir.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır, Banka Fark Eder Mi?

birikim hesabı nedir

Birikim hesabı açmak oldukça kolaydır. Kullandığınız bankanın mobil hesabına sahipseniz kolayca hesaplarım kısmından istediğiniz gibi birikim hesapları açabilirsiniz. Bu sayede biriktirmeye hızlıca başlayabilirsiniz. 

Hesabınızı açacağınız bankanın öncelikle açmayı düşündüğünüz birikim kaynağı üzerinde etkisi vardır. TL üzerinden birçok banka güzel imkanlar sunmaktadır ancak altın gibi birikim hesaplarına gelindiği takdirde durum değişebilir.

Bazı bankalar böyle bir hesap açmanıza olanak sağlamayabilir. Bazı bankalar da olanak sağlasa bile seçenekleri hiç faydalı olmayabilir. Bu yüzden TL dışında bir varlık üzerinden hesap açmayı düşünüyorsanız düşündüğün şey altın ise veya farklı bir varlık ise buna göre araştırma yapmanız gerekir.

Türk lirası üzerinden işlem yapmak istediğiniz takdirde yine bunun için de araştırmanız sizin yararınıza olacaktır. Paranıza ne kadar zaman için ne kadar faiz verdiklerini görebilir ve sizin en için en uygun olanı kolayca seçebilirsiniz.

Birikim Hesabı Açmak Kimler İçin Uygundur, Herkes Açabilir Mi?

Birikim hesabı parasını değerlendirmek isteyen herkes için uygundur. Hesap açmak isteyen kişiler bu işlemleri kolayca gerçekleştirebilir ve parasını biriktirmeye başlar.

Hem paranız bankalarda durur, güven içerisindedir hem de paranız değerini artırmaktadır. Bu yüzden bu tür hesaplar sıklıkla tercih edilir. Bu hesaplar sayesinde aylık düzenli olarak hesaba para atılır ve sene sonunda güzel rakamlar birikmiş olur.

Birikim Hesabı İstenildiği Gibi Kapatılabilir Mi?

Birikim hesabı nedir, nasıl açılır, kimler için uygundur gibi sorular cevaplandıktan sonra bir diğer önemli soru bu hesaplar istenildiği gibi kapatılabilir mi? Evet, nasıl istediğiniz gibi kolayca açabiliyorsanız aynı kolaylıkla da kapatabilirsiniz.

Hesabınızı açtığınız kolaylıkla paranızı vadesiz olarak kullandığınız hesabınıza aktarırsınız. Ardından hesabınızı kapatırsınız ve ardından tekrar dilediğiniz takdirde yeni bir hesap açarsınız. Birikim hesaplarının çok kolay kapatılabilmesi, hemen oradaki paraya ulaşılabilir olması da tercih edilme oranlarını artırmaktadır. 

Birikim Hesabı Açmak Kazançlı Mıdır, Getiri Oranları Yüksek Midir?

Birikim hesapları paranızı değerlendirmek için güzel bir alternatiftir ve kazançlıdır. Birikim hesabının ne kadar kazandıracağı ise kullandığınız bankaya göre değişim gösterir. Aynı zamanda bankalara yatırdığınız aylık para yani ne kadar parayı düzenli olarak hesabınıza koyduğunuz da tabii ki getirisini etkilemektedir. Ne kadar çok para düzenli olarak koyarsanız o kadar çok da üstünden kazanç elde edersiniz. Tabii ki birikim hesabı her bütçeye uygundur, illa çok paraya ihtiyaç yoktur.

Düşük paralarla çok yüksek kazançlar başlangıçta elde edemeseniz dahi paranız birikecek ve bir süre sonra kazancınız da onunla orantılı olarak yükselecektir. Siz de üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra paranıza baktığınızda paranızı az az biriktirmiş olsanız bile ne kadar yükselmiş olduğunu göreceksiniz. Paranızın ne kadar biriktiğini gördüğünüz takdirde bu sizin biriktirme istediğinizi daha da artıracaktır ve daha iyi birikimlere ulaşabileceksiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Birikim Hesabı Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!