USD32,53
EURO34,66
JPY0,210900
RUB0,345200
GBP40,59
EURO/USD1,06
BIST9.617,86
GR. ALTIN2.499,99
BTC62.915,33

Beyaz Gürültü (White Noise) Nedir, Bebekler Üzerinde Bilimsel Etkisi Var mı?

Beyaz Gürültü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyaz gürültü son yıllardan oldukça popüler olan seslerin bütünüdür. Özellikle annelerin çocuklarını uyutmak için tercih ettikleri white noise nedir etkileri nelerdir?

Uzmanlar tarafından anne karnındaki seslere benzemesi ile bilinen beyaz gürültü, 20 bine yakın ses frekansından oluşmaktadır. Çeşitli frekanslardan oluşan bu ses birleşiminin, çocukların uyku sürecine yararı bulunmaktadır. Anne karnındaki seslere benzeyen frekansların oluşması, çocukların uykuya daha kolay bir şekilde dalmasını sağlamaktadır.

Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz Gürültü

White noise adıyla da bilinen bu kavram, farklı frekanstaki seslerin birleşmesiyle oluşmaktadır. Ayrıca sürekli devam eden bir ses bütünüdür. Özellikle sesin bu kadar popüler olmasında, anne karnındaki seslere benzer frekansların bulunması yer almaktadır. Bu nedenle bebekler white noise sesini duyduklarında daha kolay sakinleşmekte ve yatışmaktadır.

Uzmanlar bu ses frekanslarını renklere benzetmektedir. Özellikle beyaz ışığın içerisinde tüm renkleri bulundurulması baz alınmaktadır. Bu doğrultuda white noise  seslerinde de birden fazla frekans bulunmaktadır. Sürekli olarak aynı frekansta duyulan sesler, white noise adını almaktadır.

Beyaz Gürültü Sesi Hangi Seslerden Oluşur?

Beyaz Gürültü

Bebeklerin uyku süreci boyunca hak ettiği ortamı sağlamak ve onların sağlığı için, en güzel uyku sürecini tamamlamak ebeveynlerin görevidir. Özellikle bebeğinin sağlığına değer veren kişiler ona en iyi uyku arkadaşının hangisi olduğunu merak etmektedir.

White noise seslerinin bebeklerin ihtiyacına cevap verdiği görülmektedir. Özellikle bebeğin ihtiyacı olan huzur ve mutluluğu bu seslerle sağlamak mümkün olmaktadır. İşte, ses bütünlüğünün içerisinde yer alan frekanslar şu şekildedir!

Beyaz Gürültü Faydaları Nelerdir?

Beyaz Gürültü

White noise seslerinin yetişkinler üzerinde etkileri bulunmaktadır. Özellikle bu seslerin bebekler üzerindeki faydaları sanıldığından daha da fazladır. Genellikle ebeveynler kaliteli bir uyku düzeninin oluşması için çeşitli arayışlar içindedir. Bu doğrultuda bebeklerde uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olan white noise sesleri tercih edilmektedir.

Giderek yaygınlaşan bu ses frekansları, bebeklerin daha huzurlu ve güvende hissetmesini sağlamaktadır. Dünya genelinde birçok anne ve babanın tercih ettiği white noise seslerinin faydaları ise şöyledir;

 • Bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ses frekanslarının sakinleştirici özelliği, bebeklerde meydana gelen kolik sorunlarını çözebilmektedir. Özellikle çocuklardaki gaz kaynaklı sıkıntıların ve huzursuzluğun azalmasında etkilidir.
 • Yeni doğan bebeklerin huzurlu ve kolay bir şekilde uykuya dalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Yaydığı frekanslar uğultu dışındaki sesleri engellemektedir. Özellikle diğer sesleri maskeleme özelliğine sahiptir.
 • Seslerin uyuyan bebekler ile bir bağ kurması, bebeğin uyku süreci boyunca daha rahat ve keyifli bir uyku evresi geçirmesini sağlar.

Beyaz Gürültü Zararlı mı?

Beyaz Gürültü

Bebekler için her şeyin dozunda kullanılması gerekmektedir. Özellikle white noise seslerinin, doğru kullanıldığı takdirde bebekler üzerinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak bebeklerde daha düzenli bir uyku sağlığının korunması açısından, bu ses frekanslarının doğru desibel ayarında kullanılması gerekir.

Özellikle 50 desibel düzeyindeki sesler bebekler için uygundur. Bunun üzerindeki seslerin kullanılması, bebeklerin hem uyku kalitesini düşürmekte hem de işitsel sağlıklar açısından zararlı olabilmektedir. Öncelikle white noise seslerinin bebekler üzerinde iyi bir etki bırakmasını istiyorsanız, doğru desibel ayarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca 6 ay sonrasında bu seslerin azaltılarak bırakılması gerekmektedir.

Beyaz Gürültü Yetişkin Bireylere Etki Eder mi?

Beyaz Gürültü

Doğru ses yüksekliği ve doğru ses tipi abartılı olmadan kullanılan white noise, yetişkinler üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Yetişkinler için yeni bir şey öğrenmek ve bir şeye odaklanmak oldukça önemlidir. Özellikle müzik dinlemeyi seven, radyo ve televizyon gibi cihazları kullanmayı sevenler için white noise iyi bir tercihtir.

Araştırma verileri dikkate alındığında, içe kapalı olan kişilerin sessiz ortamlarda öğrenmeye açık olduğu görülmektedir. Ancak dışa dönük olan kişilerin bazı sesler eşliğinde odaklanması daha kolaydır. İşte, tam bu noktada white noise seslerinin yetişkinler üzerindeki etkisi ortaya çıkmaktadır. Peki, bu seslerin etkileri nelerdir? Detaylar;

 • Yeni bir şey öğrenmeye yardımcı olmaktadır.
 •  Ses frekansları yaratıcılığın geliştirilmesinde etkilidir.
 • Bir şeye odaklanmayı daha kolay hale getirir.
 • Yapılan işlerdeki üretkenliği artırmaktadır.
 • Kulak çınlamaları gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin tedavilerinde kullanılmaktadır.
 • Yetişkin bireylerin daha huzurlu ve rahat bir şekilde uykuya dalmalarını sağlamaktadır.

Bebeklere Beyaz Gürültü Dinletmek Zararlı mı?  

Beyaz Gürültü
Beyaz Gürültü

Doğru desibel ayarı ayarlandığında white noise seslerinin bebekler üzerinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ebeveynlerin çocukları için dikkat etmesi gereken en önemli nokta budur. Aynı zamanda bu seslerin 6 aya kadar dinletilmesi önerilmektedir. 6 aydan sonrası için önerilmektedir.

1 – Bebeğim Beyaz Gürültü Olmadan Uyumuyor Ne Yapmalıyım?

Beyaz Gürültü

White noise seslerinin bebekler üzerinde olumlu etkili oldukça fazladır. Ancak zamanla çocukların bu seslere bağımlı hâle gelmesi söz konusu olabilmektedir. Genellikle bu ses frekansları ile uyuyan bebekler belli bir zaman sonra gürültü seslerine alışkanlık gösterebilmektedir.

Özellikle başlarda gürültü seslerinin bebeklere ilk geldiği düşünülmektedir. Ancak bağımlı hale gelen bebekler, bu sesleri duymayınca uyku evresinde geçmemekte ve derin uyumakta zorlanabilmektedir. Bu nedenle öncelikle ebeveynlerin çocukları uyku düzenine alıştırmaları gerekir. Daha sonra ise white noise seslerinin azaltılarak bırakılması önerilmektedir.

2 – Bebekler İçin Beyaz Gürültü Oyuncağı Var mı?

Çeşitli markalar tarafından üretilen gürültü sesi sağlayan oyuncaklar bulunmaktadır. Ayrıca bazı oyuncaklar sensörlüdür. Özellikle bu oyuncaklar, çocuklar için uyku arkadaşı olarak tercih edilmektedirler.

Beyaz Gürültü Otizm Yapar mı?

Uzmanların önerdiği white noise seslerinin otizme neden olduğuna dair çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Ancak bunun herhangi bir kanıta dayanmadığı belirtilmiştir. Çünkü gürültü sesleri çoğu doktor tarafından bile tavsiye edilmektedir.

Çocukların daha huzurlu ve rahat bir uykuya dalabilmeleri için, 50 desibelin altında bu ses frekanslarının dinletilmesi gerekir. Ayrıca çocukların doğru zamanda gürültü seslerini bırakması gerekir. Özellikle çocuklarda işitme kaybı gibi sorunların oluşmaması için bu konulara dikkat edilmelidir.

Beyaz Gürültü Reklamsız İndirme İşlemi Nereden Yapılır?

Uyku konusunda rahatsızlık yaşayan ve kolik gibi rahatsızlıkları bulunan bebeklerde, gürültü seslerinin kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. Bu ses frekanslarının tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biri ise, rahatlatıcı özellikleridir.

YouTube gibi çeşitli platformlarda bu seslerin reklamsız bir şekilde dinlenebilmesi mümkündür. Ayrıca güvenilir web siteleri üzerinden beyaz gürültü indir, MP3 indirme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Özellikle Play Store gibi alanlardan da bu seslerin güvenilir bir şekilde indirilebilmesi mümkündür.

Sık Sorulan Sorular

Odaklanma, rahatlama, uyku ve konsantrasyon açısından rahatlatıcı sesleri bir araya getiren, white noise sesleri oldukça popülerdir. Özellikle uyku esnasında bu seslerin dinlenmesi kolay bir şekilde uykuya dalınmasını sağlamaktadır. İşte bu konu hakkında en sık sorulan sorular;

1 – Beyaz Gürültü Nedir Ne İşe Yarar?

Çeşitli frekanslardan oluşan bir ses topluluğunu ifade etmektedir. Özellikle bebekler için son derece faydalı olan ses frekanslarını içermektedir. Ebeveynler bebeklerini daha rahat bir şekilde uyutmak ve kolik bebeklerini rahatlatmak için gürültü seslerini tercih etmektedir.

2 – Beyaz Gürültü Nedir Elektronik?

Teknik anlamda white noise; insan kulağının duyabildiği frekansları içeren bir ses birleşimidir. Çeşitli ses frekansları birleşerek bir gürültü oluşturmaktadır. Bu seslerin içinde doğadan gelen sesler, elektronik cihazlardan oluşan sesler ve anne karnındaki sesler bulunmaktadır.

Elektronik sesler arasında; saç kurutma makinesi, fön makinesi, elektrikli süpürge makinesi, vantilatör gibi makine sesleri yer almaktadır. Bu sesler birleştiğinde ve doğru desibel ayarı yapıldığında sakinleştirici etki oluşturmaktadır.

3 – Beyaz Gürültü Yetişkinlerde Ne İşe Yarar?

White noise yetişkinler üzerinde birçok olumlu yönü bulunan seslerden oluşmaktadır. Özellikle yetişkinlerin odaklanması, üretkenliğinin artması ve sakinleşmesi üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

4 – Beyaz Gürültü Odaklanmaya Yardımcı Olur mu?

En etkili rahatlama yöntemlerinden biri olarak görünen white noise; odaklanma üzerinde de etkilidir. Özellikle bu gürültü seslerinin konsantrasyonu arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Birçok iş ortamında bu seslere yer verilmektedir. Özellikle öğrencilerin ders çalışma ve sınavlara hazırlık süreçlerinde bu sesleri tercih ettiği görülmektedir.

5 – White Noise Bağımlılık Yapar mı?

Özellikle bebeklerde kullanılan gürültü seslerinin bağımlılık yaptığı söylenmektedir. Ancak bebeklerin bu seslere ne şekilde ve ne kadar süre maruz kaldıkları önemlidir. Ebeveynlerin gürültü seslerinin bağımlılık geliştirebildiğini dikkate almaları gerekir.

Çocuklara uzun süreli dinlettirilen gürültü sesleri, bir zamandan sonra onların bağımlı olmalarına neden olmaktadır. Özellikle uzun süre seslere maruz kalan bebekler derin uykulara dalamamakta ve bu sesler olmadan uyumamaktadır. Dolayısıyla çocuklara iyi bir uyku düzeni oluşturmak için ebeveynler yanlış bir kullanım göstermiş olurlar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Beyaz Gürültü (White Noise) Nedir, Bebekler Üzerinde Bilimsel Etkisi Var mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!