USD32,83
EURO35,13
JPY0,207900
RUB0,376400
GBP41,70
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.488,86
BTC65.037,82

Balgam Söktürücü Etki İçin 6 Doğal Yol?

hederaguncel-balgam-sokturucu (1)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balgam söktürücü tarifler özellikle kış aylarında aranan konulardan oldu. Doğal yollar ile balgam söktürmek artık çok kolay!

Kış aylarında soğuk havaya maruz kalan vücutların gösterdiği tepkimeler sonucu rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Bu aylarda bağışıklık sistemimize yardım etmesi için meyve, sebze ve yararlı bitki tüketimine dikkat etmelisiniz.

Böylece hasta olsanız bile daha az hastalık etkisi görerek en az hasar ile hastalıktan kurtulmuş olursunuz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek tarifler yemek ve tüketmek hasta olmadan önce yapılacak bir uygulamadır. Fakat hasta olduktan sonra da etkileri azaltacak tarifler bulunmaktadır.

En Keskin Balgam Söktürücü

Balgam nedir Balgam söktürücü ilaç kullanımı doktora başvurulduğunda reçete ile verilmektedir. İlaç ile balgamı sökmek elbette ki mümkündür. Fakat ilaç kullanmadan önce bitkisel yollar ile balgam sökme işlemini uygulayabileceğinizi de bilmelisiniz.

Böylece doğal yollardan sorununuza çare bulmuş olursunuz ve ilaçlara maruz kalmazsınız. En keskin sonuçlar birçok bitki ve doğal malzeme yoluyla hazırlanan tarifler ile alınabilir. Balgam sökme işlemini göz ardı etmemeli ve öksürük gerçekleştiğinde bitkisel yollara başvurmanız gerekmektedir.

Evde kendinizin hazırlayabileceği birçok tarif oldukça kolay aşamaları bünyesinde barındırır. Kolay bir şekilde hazırlanan tarifler sağlığınız için faydalı ve yararlı olacak malzemelerden hazırlanmaktadır.

Herhangi bir ilaç kullanımına gerek duymaksızın derdinize çare bulacağınız için de kendi kendinize yetmenizin hissini yaşayacaksınız. Burun akıntısı nasıl geçer şeklinde de sorular solumaktadır.

Balgam Söktüren En Etkili Çaylar!

Balgam söktürücü yiyecekler ve çaylar arasında yer alan belli başlı tariflere yer verdik. Bu çay tariflerinin hepsi öncelikle boğazı yumuşatacak ve rahatlatacaktır. Aynı zamanda da balgam sökme sorununuza iyi gelecek olan tariflerin, hazırlığı ise sadece 5- 10 dakika sürmektedir.

Çaylar hem tat olarak güzel bir aromaya sahip olduğundan dolayı ilaç ve şuruplardan daha kolay bir tüketim yoluna ve imkânına sahiptirler. Boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelen bitki çaylarının bazıları balgam söktüren etkiyi de içeriğinde bulundurmaktadır.

1- Nane Çayı

hederaguncel-balgam-sokturucu (7)
Balgam Söktürücü Etki İçin 6 Doğal Yol?

Balgam söktürücü çay isimleri arasında yer alan nane çayı grip, nezle ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında da mütemadiyen kullanılmaktadır. Nane çayının hazırlığı çok kolay aşamaları bünyesinde bulundurmaktadır.

Nane çayının buharını koklamak dahi nefes yollarının açılmasına iyi gelecek ve derin bir rahatlığı üzerinizde oluşturacaktır. Nane çayı; balgam söktürme işleminin yanı sıra, boğazınızı yumuşatacak ve öksürüğün de geçmesini sağlayacaktır.

Nane çayı ciğerleri temizleyeceği gibi, soluğunuza da iyi gelecektir. Hazırlığında ise taze nane yapraklarının temizlenmesinin ardından kaynamış olan suyun içerisinde yaklaşık 15 dakika bekletilmesi ile tüketime hazır hale gelebilir. Servis ederken limona da arzunuza göre yer verebilirsiniz.

2- Kekik Çayı

hederaguncel-balgam-sokturucu (6)

Balgam söktürücü öksürük şurubu yerine öncelikle kekik çayı denmenizi öneriyoruz. Kekik her hastalığa ve çoğu yerde fayda sağlaması ile bilinmektedir. Kış aylarında dostumuz haline gelen kekik, öksürükte de birebir kullanılan tarifler içeriğinde yer alır.

Kekik çayının içerisine takviye amaçlı bal ilave ederseniz hem kolay tüketir hem de boğazınızı yumuşatmış olursunuz. Yapımı sırasında kekik otunu temizce yıkayarak doğramanız ve kaynamış suyun içerisine eklemeniz gerekir.

İnce ince kıyıla yaprakların kaynamış su içerisine eklenmesi sonucunda çayı 5 dakika beklemeye alın. Çayınız tüketime hazırdır arzunuza göre içerisine bal da ekleyebilirsiniz.

3- Ceviz Perdesi Çayı

hederaguncel-balgam-sokturucu (2)

Cevizin birçok durum üzerindeki etkisini ve faydasını herkes bilmektedir. Bu kadar önemli ve yararlı bir nimetin balgam söktürme konusunda da işlevi büyüktür. Öksürüğe de iyi gelen cevizin kullanılacak kısmı bu sefer perde kısmıdır.

Cevizin perde kısımları ile yapılacak içecek; öksürüğü keseceği gibi balgam söktürmek için de birebirdir. Hazırlanışı sırasında cevizin perde kısımlarını kaynamış suyun içerisine atarak 5 dakika civarında dinlendirin. İçeceğiniz 5 dakika içerisinde hazırdır, isterseniz içerisine bir miktar tatlandırmak için bal atabilirsiniz.

4- Zencefil Çayı

hederaguncel-balgam-sokturucu (3)

Balgam söktürücü şeyler arasında zencefil çayı yer alır. Zencefilli bal öksürük kesme konusunda sıklıkla kullanılan bir tariftir. O kadar kesin bir çözüm sunan zencefil, öksürük konusunda vücuda yardımcı olarak büyük rol oynamaktadır.

Zencefil çayı ise, boğazda yakıcı bir etki oluşturduğunda temizleme görevi görür. Tarifi hazırlarken; zencefil, limon, bal, tarçın, soğan ve sarımsaktan yararlanmaktayız.

5- Okaliptüs Çayı

Balgam söktürücü kür dendiğinde akla gelen kavramlardan önce hazırlanan çaylara göz gezdirelim. Okaliptüs çayı balgam için birebir olan bir tariftir. Taze okaliptüs yaprakları ile hazırlanan ve tüketilen bu çay; öksürük için oldukça etkili bir çözümdür.

Eğer balgam boğazda birikmiş ise balgamın bir an önce boğazdan atılması gerekir. Bu durumda da okaliptüs çayı etkili bir çözüm olacaktır. Boğazı da yumuşatarak rahatlamanızı sağlayacak çay çok kolay bir şekilde hazır tüketim haline gelir.

Tencerede kaynayan suyun içerisine atacağınız okaliptüs yapraklarının buharını içinize çektiğinizde solunum yollarınızın açıldığını hissedeceksiniz. Çay tarifi için ise bir tutam okaliptüs yapraklarını iyice temizledikten sonra kaynar suyun içerisinde 10 dakika dinlendirmeniz dolayısıyla hazır olur.

6- Meyan Kökü Çayı

hederaguncel-balgam-sokturucu (4)

Boğazdaki balgam söktürücü etkiyi görmek için meyan kökü çayını tüketebilirsiniz. Meyan kökü çayı, aynı zamanda iltihap önleyici etkisi ile de bilinmekte ve tüketilmektedir.  Solunum sistemi rahatsızlıklarında da tedavi edici özelliği ile meyan kökü çayı sıklıkla kullanılır.

Çay; astım, bronşektazi ve bronşit tarzı hastalıklarda birebirdir. Meyan kökü çayı hazırlanışı sırasında 1 çay kaşığı meyan kökünü bir fincan kaynamış su ile karıştırmalısınız. 10 dakika dinlenen çayı tüketebilirsiniz.

Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

hederaguncel-balgam-sokturucu (5)

En iyi balgam söktürücü ilaç araştırmasından önce bitkisel yollardan sağlanacak çözümlere dikkat edilmelidir. Bol bol su tüketimi balgam atma işlemi sırasında en büyük etkenlerdendir.

Bitkisel yollara başvurduğunuzda aynı zamanda da su tüketiminize dikkat etmeniz daha etkili ve hızlı sonuç almanızı sağlar.

  • Kekik
  • Nane
  • Zencefil
  • Bal
  • Rezene
  • Meyan kökü
  • Okaliptüs
  • Anason
  • Melek otu

Bal ve limon balgam söktürücü tarifi de yine fayda sağlayan ve işe yarayan tariflerdendir. Limonun C vitamini içermesi balgam söktürme etkisini açıklamaktadır. Balgama neden olan bakteriler ile mücadele eden limon, baldan da boğaz konusunda destek alarak sağlam bir tarifi oluşturmaktadır.

Akciğerde Balgam Birikmesi Nedenleri?

Covid-19 balgam söktürücü tarifleri özellikle pandemi zamanında sıklıkla araştırılan bir konu olmuştu. Akciğerde balgam birikmesi belirtileri arasında; solunum sırasında hırıltı, köpüklü çıkan balgam, göğüste oluşan ağrı, nefes darlığı, öksürük sırasında gelen balgam ve boğazda tahriş şeklindedir.

Akciğerde balgam birikmesinin nedenleri ise geçirdiğiniz bir soğuk algınlığı olabilir. Soğuk algınlığı sırasında vücut bir tepki vermek ister. Ve vereceği tepkiyi akciğerlere dolan balgam ile verebilmektedir.

Solunum yolu rahatsızlıkları sırasında bağışıklık sisteminin verdiği uyarılara kısaca akciğerde biriken balgam diyebiliriz. Bağışıklığın soğuk algınlıktaki bakteriler ile savaşı sırasında mukus üretimi artışa geçmektedir.

Alerjik reaksiyon sonucunda da balgam oluşumu gözlemlenebilir. Balgam konusunda sorun yaşıyorsanız öncelikle belirttiğimiz çaylardan deneyebilir ve tedavinizi evde kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Fakat balgam artışı gerçekleştiğinde ve öksürük şiddetlendiğinde mutlaka bir uzman görüşüne başvurmanız gerekir. Bu tür solunum rahatsızlıklarını tedavisinin hızlı ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Balgam Söktürücü Etki İçin 6 Doğal Yol?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!