USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.039,47

Bakandan genelge gitti. Kamuda büyük tasarruf başlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu kurum ve kuruluşlarına tasarruf genelgesi gönderildi.

Kamu kurumlarında tasarruf için düğmeye basıldı

Mehmet Şimşek, kamu kurum ve kuruluşlarına tasarruf genelgesi gönderildi. Genelgede, deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaların yeniden gözden geçirilmesi gerektiği belirtildi. Tedbirlerin ivedilikle uygulanabilmesi için gerekli adımların atılması gerektiği, tasarruf takibinin de tavizsiz sağlanacağı bildirildi. Şimşek, sosyal medya hesabından da “Kamu harcamalarını da rasyonelleştireceğiz” paylaşımında bulundu.

Tüm kamu kurumlarına gönderildi

Genelge,  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, G20 dolayısıyla Hindistan’a gitmeden önce cuma günü imzalandı. Bugün tüm kamu kurumlarına gönderildi. 30 Haziran 2021 tarihli kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin “Tasarruf Tedbirleri” konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlandığı hatırlatıldı.

DEPREM KAYNAKLI MALİYETLER HARİÇ TÜM HARCAMALAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Genelgeyi Bakan Şimşek imzaladı. 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin ilgili maddeleri uyarınca, “Maliye ve ekonomi politikalarının hazırlanmasına yardımcı olmak ve bu politikaları uygulamak”, “Kamu harcamalarında etkinlik, etkililik, ekonomiklik ve verimlilik sağlamak amacıyla gerekli standartları tespit etmek ve sınırlamalar koymak, bu hususlarda tüm kamu kurum ve kuruluşları için uyulması zorunlu düzenlemeleri yapmak ve tedbirleri almak” görev ve yetkilerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na verildiği hatırlatıldı.

Deprem kaynaklı maliyetler haricinde tüm harcamaları gözden geçirilecek. Tedbirlerin ivedilikle uygulanabilmesine yönelik gerekli adımlar atılacak. Tasarruf takibi tavizsiz sağlanacak. Genelgeye göre, bahse konu genel ilkelerin yanında, kamu kurum ve kuruluşları, taşınmaz edinimi ve kiralanması, resmi taşıt edinimi ve kullanımı, haberleşme giderleri, personel görevlendirmeleri, basın ve yayın giderleri, kırtasiye ve demirbaş alımları gibi giderlerini tasarruf kurallarına uygun gerçekleştirecek.

TEMSİL, TÖREN, AĞIRLAMA, TANITIM VE PERSONEL GİDERLERİ TASARRUF TEDBİRLERİ KAPSAMINDA OLACAK

Kamu kurumları, temsil, tören, ağırlama, tanıtım ve personel giderleri, enerji ve su alımlarında tasarruf edilecek. Personel servisi hizmetine ilişkin giderler ve diğer hususlarda genelgede belirlenen kurallara uymakla yükümlü olacak.

İdareler, genelgenin düzenlediği konularda bünyelerinde gerçekleştirdikleri iş ve işlemlerle elde ettikleri tasarrufları kayıt altına alacak. İzleyen dönemde tasarruf imkanı olan alanları bakanlıklar ve diğer idareler aracılığıyla 28 Temmuz’a kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’na resmi yazıyla bildirecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bakandan genelge gitti. Kamuda büyük tasarruf başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!