USD33,08
EURO36,14
JPY0,211800
RUB0,375600
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.597,76
BTC63.528,03

Erbakan ve Destici’den zamlara tepki

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, akaryakıta yapılan özel tüketim vergisi (ÖTV) zammını eleştirdi.

Yüksek artışlar kabul edilemez

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, akaryakıta yapılan özel tüketim vergisi (ÖTV) zammını eleştirdi. “Dolaylı vergilere yapılan yüksek artışlar artık vatandaşlarımızı ezen ve kabul edilemez noktalara gelmiştir” açıklamasını yaptı.

Destici de,  “Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nin yüzde 200 üzeri yükseltilmesi kabul edilebilir değildir. Hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır. Ekonominin şoför mahallinde oturanlar kolaycılığa kaçarak, çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir” açıklamasını yaptı.

Akaryakıta ÖTV zammı

Benzin ve motorinde ÖTV’yi artıran ve KDV’si ile akaryakıt litresinin 6 TL artmasına yol açan kararı dün gece yürürlüğe girdi. Akaryakıtta litrede 6 TL’lik artışın, nakliye maliyeti nedeniyle çok geniş bir yelpazede zam olarak dönmesi bekleniyor.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ÖTV zammını eleştirdi.

Destici’nin paylaşımı şu şekilde:

“Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) yüzde 200 üzeri yükseltilmesi kabul edilebilir ve hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır. ÖTV dolaylı bir vergi düzenlemesidir. Yani yoksulla zenginin, geliri düşük olanla yüksek olanın aynı oranda ödediği vergidir. Akaryakıta bu denli zam yapmak yerine başka çözümler aranmalıdır. Mesela, doğalgazda geliri yüksek olanlara uygulanan sübvanse ile siyasi partilere verilen milyarlarca TL hazine yardımı kaldırılabilirdi.

Zamlarla ya da kemer sıkarak ekonomi düzelmez

Ekonominin şoför mahallinde oturanlar kolaycılığa kaçıyorlar. Çözümü dolaylı vergilerde arıyorlar. Faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir. Bu doğru ve hakça değildir. Ayrıca bugüne dek yapılan tüm iyileştirmeleri de değersiz kılmaktadır. Zamlarla ya da kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmez. Bu şekilde bütçe açıklarını kapatmak sıradan ekonomi yöneticilerinin de yapabileceği şeylerdir. Nitekim 70’li ve 90’lı yıllarda Türkiye’de sıkça uygulanmıştır. Dünya ekonomi çevrelerinin itibar ettiği ya da ağırlıkları olduğu söylenen isimler iş başındadır. O vakit daha konforlu ve can yakmayacak çözümler beklemek vatandaşımızın en tabii hakkıdır.”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’den sonra Cumhur İttifakı’nın bir diğer ortağı Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ÖTV zammını eleştirdi.

Erbakan’ın paylaşımı şu şekilde:

“KDV oranlarında yapılan zamlar ve her türlü vergi ve harçlara getirilen yüksek artışların ardından son olarak dün gece itibari ile akaryakıtta ÖTV oranına getirilen fahiş artış ile birlikte “dolaylı vergilere yapılan yüksek artışlar” artık vatandaşlarımızı ezen ve kabul edilemez noktalara gelmiştir.

Bütçe açığının KDV, ÖTV ve çeşitli harçlar gibi dolaylı vergilere yapılan yüksek artışlarla karşılanmaya çalışılması yanlıştır. Mal ve hizmetlerde yüksek zamlara sebebiyet vermektedir. Yüksek enflasyonu tetiklemekte ve vatandaşlarımızın alım gücünü iyice zayıflatmaktadır. Bununla birlikte asgari ücrete ve memur maaşlarına yapılan zamlar yeterli değildir. Yapılan yüksek oranlı vergi artışları ve enflasyon neticesinde eriyip gitmiştir. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerine çözüm olamamış ve ceplerdeki yangını söndürmemiştir.

Bütçe açığının faturasını vatandaşlara kesen bu uygulamalardan bir an evvel vazgeçilmelidir. Bunun yerine kamuda tasarruf tedbirleri ivedilikle alınmalı ve güçlü bir şekilde uygulanmalıdır. Kamuda israf bitirilmelidir.”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Erbakan ve Destici’den zamlara tepki

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!