USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.677,66

Asperger Sendromu Nedir? – Asperger Sendromu Hakkında Her Şey

asperger-sendromu-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asperger sendromu nedir sorusu üzerinden sizlerle uzman görüşlerini paylaşmak istedik. Asperger sendromu için aslında 2013 yılına dek atanmış bir tanım söz konusu değildir. Bu sendrom, ancak belli başlı çalışmaların neticesinde tıp dünyasında kendisine yer edinmeyi başarmıştır. Dolayısıyla Asperger sendromu nedir sorusuna tam anlamıyla yanıt vermek için yeni yapılan araştırmalara da göz atmak doğru olacaktır.

Asperger sendromu nedir, bu sendromun nedenleri ve temel belirtileri nelerdir biz de sizler için araştırmak istedik. Bu yazımızda Asperger sendromu nedir üzerine yapılmış olan bilimsel araştırmaların sonuçlarını bulabilirsiniz.

Asperger Sendromu Nedir?

Asperger sendromu nedir sorusundan yola çıkarak bu sendromun otizm spektrum bozukluklarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal beceriler konusunda problemler yaşayan kişilerde Asperger sendromu belirtileri gözlemlenebiliyor. Bu durum, 2013 yılına dek tek başına bir sendrom olarak adlandırılırken 2013 yılı itibariyle otizm spektrumlarından biri olarak kabul edilmiştir.

Asperger sendromundan muzdarip olan kişiler, sosyal anlamda başarısız olsalar da zeka bakımından diğer kişilerden ileri seviyededir. Bu kişiler, bir şeye ya da duruma ilgi duyduklarında o alanda kendilerini en üst seviyede geliştirmek isterler. Dolayısıyla toplumsal yargıları bir kenara bırakarak, Asperger sendromlu kişilerin zeka sorunu yaşadığını söylememek gerekir.

Asperger sendromu, otizm spektrum bozuklukları arasında yüksek işlevselliğe sahiptir. Yani bu sendromun şiddeti diğer spektrumlara oranla oldukça azdır. Asperger sendromu, ilk olarak Hans Asperger tarafından ortaya atılan bir kavram olmuştur. Sendromun adı da buradan gelmektedir.

Asperger Sendromu Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Asperger sendromu neden olur sorusundan yola çıkarak bu durumun temel nedenlerine de bir göz atalım. Tıpkı diğer otizm spektrum bozukluklarında olduğu gibi Asperger sendromunda da kesin bir neden yoktur. Daha doğrusu bilim insanlarının bu alandaki çalışmaları hala devam etmektedir. Bu sendromun nedenleri henüz gün yüzüne çıkmasa da bazı genetik faktörlerden dolayı meydana geldiği söylenmektedir. Aynı zamanda biyolojik ve çeşitli çevresel faktörler de Asperger sendromuna neden olabilir.

Asperger sendromu nedir sorusuna dayanarak bu durumun nedenlerini irdelemek istedik. Bu konuda da karşımıza Asperger sendromu risk faktörleri çıktı. Asperger sendorumunun risk faktörlerini de şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kişinin genetik kodunda otizm spektrum bozukluklarından biri varsa
 • Gebelikte yaşanan bazı sorunlar Asperg sendromuna yol açtıysa
 • Bazı genetik hastalıklardan muzdaripse
 • İleri yaşta çocuk sahibi olunmuşsa

Yukarıda verdiğimiz risk faktörleri, otizm spektrum bozukluklarını tetikleyebilmektedir. Dolayısıyla Asperger sendromunun da risk faktörleri bunlardır.

Asperger Sendromu Nedir ve Asperger Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Asperger sendromu özellikleri aracılığıyla bu sendromun temel belirtilerine ulaşabiliriz. Asperger sendromu nedir daha iyi anlamak için sendromun belirtilerini de bilmek mantıklı bir adım olacaktır.

 • Başka kişilerle göz teması kurmaktan kaçınmak
 • Bazı sosyal mesajları anlamakta zorluk çekmek (ima, yüz ifadesi, duygu içeren mimik ya da jestler vb.)
 • Sosyal çevreye uyumsuz olmak. Sosyal ilişki kurmada zorluk çekmek
 • Yalnız vakit geçirmeyi daha çok sevmek
 • İroni ve mizah konularını anlamada zorluklar yaşamak
 • Duygularını göstermede zorluklar yaşamak
 • Belli bir rutine sahip olmak ve bu rutinden vazgeçememek
 • İlgi duyulan konuya karşı takıntılar geliştirmek
 • Değişime karşı kötü hisler beslemek, değişikliği sevmemek
 • Kaygı ve duygu durum bozuklukları yaşamak

Asperger Sendromu Nedir ve Tanısı Nasıl Konulur?

Asperger sendromu testi gibi bir uygulama günümüz koşullarında ne yazık ki mümkün değildir. Asperger sendromunun belirtileri herkeste aynı şekilde ortaya çıkmayabilir. Dolayısıyla sabit bir test yöntemiyle kişiye bu konuda teşhis konulması çok da mümkün olmayacaktır. Fakat bu durum, genellikle çocukluk dönemlerinde ortaya çıkmakta ve gelişim dönemine dek takip edilmektedir.

Bu sendromun belli bir testi ve tanısı olmadığı gibi Asperger sendromu yüz tipi şeklinde bir belirtisi de bulunmamaktadır. Asperger sendromu gibi otizm spektrum bozukluklarında sık yapılan hatalardan biri de budur. Kişinin fiziksel görüntüsü bu sendromu belli edecek bir özelliğe sahip değildir. Dolayısıyla bu konularda farkındalık sahibi olarak davranmak gerekir.

Asperger Sendormu Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asperger sendromu nedir sorusundan bu sendromun tedavisi olup olmadığı konusunda da değinmek gerekmektedir. Asperger sendromunu tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Zaten sendromun başlangıç tedavileri de stabil değildir. Sendromun belirtileri her kişide farklı şekilde seyreder. Bu yüzden kişiden kişiye değişen bir başlangıç tedavisi uygulamak gerekir.

Bu konuda tedaviden kasıt ise kişinin sosyal hayatta daha rahat davranmasını sağlamaktır. Gündelik hayatta kişinin daha rahat olması için belli başlı terapiler uygulanabilir. Aynı zamanda kaygı bozukluğu ve depresyon gibi durumlara yönelik de bir tedavi yolu izlenebilir.

Yetişkinlerde Asperger Sendromu

Asperger sendromu nedir sorusuna genel itibariyle çocuklar üzerinden bir yanıt verilmektedir. Asperger sendromu da genellikle çocuk yaşta ortaya çıkan bir durumdur. Fakat kimi zaman çocukluk döneminde fark edilmeyen belirtiler, yetişkinlik döneminde fark edilebilir. Böyle bir durumda da yine benzer şekilde terapi tedavisi uygulanabilir. Fakat kişinin yetişkin olması sebebiyle kaygı problemleri yaşaması da mümkündür. Bunun için de kaygı giderici terapi yöntemlerine başvurulabilir.

Asperger sendromu ve cinsellik de bu aşamada tartışılan bir konudur. Asperger sendromundan muzdarip olan yetişkinler partner sahibi olabilir, evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir. Bu tür otizm spektrum bozuklukları, sosyal çevreye uyum sağlamada sorun yaşatsa da kişi, güvendiği partneri ile cinsel birliktelik yaşayabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Asperger Sendromu Nedir? – Asperger Sendromu Hakkında Her Şey

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!