USD32,83
EURO35,13
JPY0,207900
RUB0,376400
GBP41,70
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.488,86
BTC65.037,82

Gergerlioğlu: “Anne Babası Cezaevinde Olan Çocuklar İçin Komisyon Kurulmalı”

anne-babasi-cezaevinde-olan-cocuklar-için-komisyon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, annesi ve babası cezaevinde olan çocukların yaşadığı soruların araştırılması için TBMM’de komisyon kurulmasını önerdi. En az 12 bin kadının cezaevinde olduğunu belirten Gergerlioğlu,

“Annenin yanından ayrılmak, anne ile beraber cezaevinde olmak, çocuklarda ciddi psikolojik ve fizyolojik sorunlara neden oluyor. Beyin gelişimi ile ilgili önemli gerilemelere neden oluyor. Psikolojik sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor”

dedi.

Gergerlioğlu Anne Babası Cezaevinde Olan Çocuklar İçin Yardım Çağrısı Yaptı

Yeşil Sol Parti milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, anne ve babası cezaevinde olan çocukların yaşadığı sorunların araştırılması için TBMM Sağlık, Aile ve Çalışma Komisyonu bünyesinde bir alt komisyon kurulması talebiyle önerge verdi. Gergerlioğlu, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu konu neden önemli? Çünkü Türkiye, şu anda büyük bir felaketi yaşıyor, yıllardır bu felaketi yaşıyor. 10 binlerce kişi cezaevinde, en az 12 bin kadın cezaevinde. Bunların binlerce çocuğu, son yıllarda anneleri ile beraber cezaevinde kaldı veya akrabalarının yanında kalmak zorundaydı. 6 yaşına kadar cezaevinde kaldılar, 6 yaşından sonra da akrabalarının yanına gitmek zorunda kaldı bu çocuklar. Büyük psikolojik sorunlar yaşadılar. Bir kısmının babası da cezaevindeydi. Annenin yanından ayrılmak, anne ile beraber cezaevinde olmak, çocuklarda ciddi psikolojik ve fizyolojik sorunlara neden oluyor. Beyin gelişimi ile ilgili önemli gerilemelere neden oluyor. Psikolojik sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor.”

anne-babasi-cezaevinde-olan-cocuklar-için-komisyon

“Çocukların Psikolojik Sıkıntılar Yaşadığını Bizzat Gözlerim İle Gördüm”

“Ben, cezaevlerini bizzat ziyaret ettim, anne ve çocukların bizzat beraber kaldığı koğuşları ziyaret ettim. Orada çocukların ne kadar psikolojik sıkıntılar yaşadığını bizzat gözlerim ile gördüm. Oyuncakları yetersiz, boyama kalem ve kitapları verilmeyen çocukların annelerinin şikayetlerini dinledim. Bu sorunlar sadece anne ile de sınırlı kalmıyor, babaların yokluğu da çok önemli bir problem. Yanında babalarını görmeyince bir rol model eksikliği yaşıyorlar ve büyük sıkıntılar oluşuyor. İşte biz, bunların çok ayrıntılı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Suçlu olarak insanları cezaevine atabilirsiniz, fakat bu çocuklar suçlu değil. Bu çocukları da acımasızca cezalandırmış oluyorsunuz. Anne ve babanın cezaevinde birlikte kalması aileyi perişan ediyor, aile dramlarına neden oluyor, maddi ve manevi büyük sıkıntılara neden oluyor. Çocuklar yurdun bir tarafındaki şehirde, anne bir şehirde, baba başka bir şehirde. Çocuklar, anne ve babayı ziyaret konusunda büyük sıkıntılar yaşıyorlar.

Çocuklar etiketleniyor, dışlanıyor, ötekileştiriliyor. Bütün bunlar büyük sorunlar. Bütün bunların araştırılması için biz; Sağlık, Aile ve Çalışma Komisyonu’nda bir alt komisyon kurularak annesi ve babası cezaevinde olan çocukların sorunlarının araştırılmasını talep ediyoruz.”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Gergerlioğlu: “Anne Babası Cezaevinde Olan Çocuklar İçin Komisyon Kurulmalı”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!