USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.208,78

Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Yapılır? Üyelik Ne İşe Yarar?

Siyasi parti üyeliği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasi parti üyeliği birçok farklı yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemler kişilerin kendi rızası ile gerçekleştirilebilmektedir. Üye olan kişiler üye oldukları partinin çeşitli etkinliklerine katılabilmektedir. Ayrıca üye olan kişiler ayrıca parti içerisinde çeşitli görevleri de üstlenebilmektedir. Bu görevler parti tanıtımcısı, gençlik kolları üyesi veya başkanı olarak da sıralanabilmektedir.

Siyasi Parti Üye Olma

Siyasi parti üyeliği her partide farklı şartları esas almaktadır. Bazı partiler her üyenin başvurusunu doğrudan kabul etmemektedir. Eski üyelerin olumlu görüşünün alınmasını ön şart olarak koymuş olabilmektedir. Siyasi partilere giriş için üyelik işlemleri siyasi partinin ilçe temsilciliklerinde de yapılabilmektedir. Bununla beraber partiler online sayfa üzerinden de bu başvuruları kabul etmektedir.

Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Yapılır?

Bu üyelik işlemleri genellikle online işlemler üzerinden halledilebilmektedir. Bununla beraber hangi parti üyeliği alınacağının belirlenmesi yapılması gereken ilk iştir. Daha sonra arama motoru üzerinden parti adı aratılıp resmi üyelik sayfasına yönlendirilmektedir. Bu yönlendirme sonucunda kişilerden kişisel bilgileri istenebilir. Bu kişisel bilgiler sisteme işlenir ve ardından onay süreci beklenir.

Siyasi parti üyeliği

Siyasi Parti Üyeliği Başvurusu Şartları Nelerdir?

Üyelik başvurusunda dikkate alınan birçok farklı husus vardır. Bu şartlar kişilerin salahiyeti ve özgür iradesi kapsamında yapılmalıdır. Hiçbir kimse zorlama ile başka bir partiye üye olarak kayıt ettirilemez. Ayrıca bazı seçim dönemleri içerisinde habersiz şekilde yapılan kayıtlar da kanuna uygun değildir. Üyelik başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • Akli dengesi yerinde olmak.
  • Kendi rızası ile partiye üye olmak.

E-Devlet Parti Üyeliği Nasıl Yapılır?

E devlet üzerinden üyelik işlemleri hakkında birçok farklı sorgulama yapılabilmektedir.. Yargıtay cumhuriyet başsavcılığı kişilere bu hakkın en kolay yoldan sağlanmasını istemiştir. Bu nedenle de sorgulama işlemi en kolay yollardan yapılabilir hale getirilmiştir. E devlet üzerinden parti üyeliği yapılamamaktadır. Ancak mevcut üyelik kontrol edilebilmektedir. E devlet üzerinden yapılabilen işlemler şu şekildedir;

  • Parti üyeliği sorgulama.
  • Parti üyeliği sona erdirme.
  • Siyasi parti görevlilikleri sorgulama.
  • Siyasi parti kuruculuk belgesi sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.
Siyasi parti üyeliği

CHP Parti Üyeliği

Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye ana muhalefet partisi olarak mecliste bulunmaktadır. Hükümetten sonra en fazla üye sayısına sahip olan bu partinin üyelik için bazı şartları vardır. Partiler üyelerinin kabul işlemleri için bazı şartlar öngörmüştür. Bu şartlar birçok partide aktifliğin üyeler tarafından da sağlanması için koyulmuştur.

Üyelerin yapılan toplantılara katılımları sağlanmak istenir. Bu katılımlar ayrıca partinin de büyüklüğünü ve aktifliğini göstermektedir. Ayrıca yıllar içerisindeki parti üyelikleri artış sayıları da seçim açısından partilerde yaşanan olumlu gelişmeler olarak gösterilmektedir.

AK Parti Üyeliği

Hükümet görevini yürüten Ak Parti’nin Türkiye’de ki en yüksek üye sayısına sahip parti konumundadır. Bu sayılar yıllara göre ve parti politikalarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ak Parti üyeliği başvurusu yapmak isteyen kişiler bu işlemleri ilçe temsilcilikleri, il temsilcilikler ve online işlemler üzerinden yapabilirler. Bu şekilde parti üyesi olup seçim zamanı ve diğer zamanlarda parti etkinliklerine katılabilirler.

Siyasi parti üyeliği
Siyasi parti üyeliği

Siyasi Parti Üyeliği İptali

Üyelik iptal işlemleri yakın bir zaman önce e devletten yapılabilir hale gelmiştir. Bu şekilde yapılan işlemler parti binalarına gitmeden direkt olarak halledilebilmektedir. E devlet uygulamasına giriş ile başlayan bu işlemler arama motoruna parti üyeliği iptal yazılarak devam edilebilmektedir. Daha sonra kişiler karşılarına çıkan seçenek üzerinden gerekli evrakları doldurup üyeliklerine son verebilirler.

Habersiz Siyasi Parti Üyeliği Cezası

Seçim zamanı yaklaşınca ortaya çıkan haberlerden bazıları da habersiz şekilde vatandaşların partilere üye olarak alınmasıdır. Bu gibi haller için kişiler her zaman e devlet üzerinden üyeliklerini kontrol edebilmektedir. Bu kontroller neticesinde kişiler hangi partiler ile bağlantılarının olduklarını görebileceklerdir. Habersiz olarak üye yapılan kişiler istedikleri vakit bu üyeliklerinden vazgeçip iptal ettirebilmektedir.

Ayrıca habersiz yapılan bu işlemelere karşı da dava yolu açıktır. Vatandaşlar bu işlemler neticesinde zarar görmüş olabilirler. Bu nedenle partilere karşı tazminat davası açılabilmektedir. Çok başvurulmayan bir yöntem olan bu işlem neticesinde vatandaşlara makul bir tazminat ödemesi yapılabilmektedir.

Siyasi parti üyeliği

2024 Siyasi Parti Üyeliği Sayıları

Siyasi parti üyeliği partiler arasında da bir rekabete vesile olmaktadır. En faza üyesi olan parti de genel olarak iktidarı elinde tutmaktadır. Bununla beraber yıllar içinde parti üye sayısı değişebilmektedir. Bu sayılar partilerin izledikleri politikalara göre artıp azalabilmektedir. 2024 yılı için geçerli olan parti üye sayıları ise şu şekildedir;

Üye Olunan PartiParti Üye Sayısı
Ak Parti11.041.464
Cumhuriyet Halk Partisi1.428.800
İyi Parti508.578
Milliyetçi Hareket Partisi486.896
Halkların Demokratik Partisi19.855

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorular kısmında konu hakkında okuyucuların en çok merak ettikleri ve sordukları sorular cevaplanmaktadır. Bu şekilde okuyucular akıllarındaki bu sorulara en net ve hızlı cevabı alabilecekleridir. Ayrıca taleplerine uygun şekilde nasıl üye olabileceklerini de öğrenebileceklerdir. Siyasi parti üyeliği hakkında sıkça sorulan sorulardan bazıları şu şekildedir;

Siyasi parti üyeliği

1 – Siyasi Parti Üyeliği Ne İşe Yarar?

Bu üyelik parti politikalarını ve ideolojisini beğen ve destekleyen kişiler tarafından yapılmaktadır. Üye olan kişiler seslerini daha net bir şekilde topluma duyurmayı amaçlarlar. Bu nedenle üyelerin yoğun oldukları yerlerde partiler temsilcilikler açar. Üyeler buralarda toplantı gerçekleştirir ve yapılabilecek çalışmalar üzerinde konuşurlar.

2 – Lise Öğrencileri Siyasi Partilere Üye Olabilir mi?

Siyasi partilere üye olma yaşı ülkeden ülkeye göre değişkenlik gösterir. Bu değişkenlikler kanunlar ile sağlanır. Lise öğrencileri henüz 18 yaşını doldurmamış kişilerden oluşur. Bu nedenle lise öğrencileri siyasi parti üyesi olamamaktadır. Ancak merak ettikleri ve ilgi duydukları partilerin gençlik kollarına katılabilirler. Ayrıca partilerin yaptıkları etkinliklere de katılmalarının önünde bir engel bulunmamaktadır.

3 – Siyasi Parti Üyeliği Memur Olmaya Engel mi?

Memurlar görevleri gereği devlete ve halka karşı sorumlu kişilerdir. Bu kişilerin herhangi bir parti üyesi olması halinde bu güven duygusu sarsılabilmektedir. Bu nedenle devlet memurları herhangi bir siyasi partiye üye olamazlar. Öyle ki kişiler de memur olacakları zaman bu parti üyeliklerinden istifa etmeleri gerekir. Üye olan devlet memurları hakkında ise ayrım gözetmeksizin görevine son verme yapılır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Yapılır? Üyelik Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!