USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.583,52

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler, Altın Neden Yükselir?

altın fiyatları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler denildiğinde dünya genelinde meydana gelen savaş ve terör olayları, merkez bankalarının faiz, para politikaları akla gelir. Ek olarak, küresel piyasaya dair gelişmeler, Japonya, ABD, Avrupa, Çin ekonomilerine dair enflasyon oranları, Vix endeksi olarak bilinen piyasalardaki endişe oranı altın fiyatlarını etkileyen faktörlerdir.

Ekonomik takvim verilerinin yanında dolar kurunda yaşanan fiyat gelişmeleri de altın fiyatlarına etki eder. Ticaret ve kur çekişmeleri, gelecek altın fiyatlarına yönelik olumlu veya olumsuz yöndeki yorumlar, haberler, altın fiyatlarında düşüş veya yükseliş ivmesini ortaya çıkarabilir.

Arz ve talep miktarları ele alındığında ülkelerde altına yönelik taleplerin artması halinde altın fiyatlarında da artış yaşanır. Gelin hep birlikte hangi olaylara bağlı olarak altın fiyatının yükseliş veya düşüş yaşadığını alt başlıkta inceleyelim.

Altın Fiyatlarında Artış ve Azalışa Sebep Olan Durumlar Neler?

altın artışı

Altın fiyatlarında oluşan düşüş ve yükselişin sebepleri şu yöndedir:

  • FED faiz kararları altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alır. FED faizi aşağı çektiğinde altın fiyatı pozitif yönde, FED faizi yükselttiğinde altın fiyatı negatif yönde etkilenir.
  • Dolar endeksinde oluşan düşüşler halinde altın fiyatında yükseliş meydana gelir. Dolar endeksinde oluşan yükselişler ise ons altın fiyatları üzerinde baskı oluşturur.
  • Dünyayı etkileyen savaş, terör gibi olumsuz durumlarda altın fiyatları üzerinde artış gözlemlenir. Bunun sebebi ülkelerin ekonomik gidişatlarından veya para birimlerinin değerlenme potansiyellerinden emin olamayan yatırımcıların altını güvenli liman olarak görmeleri, talebi altına çevirmeleridir.
  • Arz ve talep miktarı altın fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir. Bir ülkede altın alımına yönelik taleplerin artması halinde altın fiyatları da yükselir.
  • Dünyanın önemli merkez bankalarının genişleyici para politikalarına yönelmesi halinde altın fiyatları için olumlu şartlar oluşur. Sıkılaştırıcı para politikalarının gündemde olması halinde ilerleyen sürede altın fiyatlarında düşüş meydana gelebilir.
  • ABD ve Çin arasında süren ticaret savaşlarında sürtüşmelerin meydana gelmesi altın fiyatları açısından olumlu senaryoların gündeme gelmesini sağlar. Diğer bir ifade ile kur ve ticaret çekişmelerinin oluşması durumu altın fiyatlarına pozitif etki eder.
  • Vix endeksinde artış yaşanması halinde altın yatırımcılar için yine güvenli liman rolünü alır ve fiyatında değerlenme oluşur.

Sıralanan durumlarda altın fiyatlarında değişim gözlemlenirken, maddelerde konu alınan etkilerin diğer ekonomik şartlar sabitten meydana geldiği unutulmamalıdır. Kısaca, iktisat dalına konu edilen ceteris paribus analiz yönteminde olduğu gibi maddeler diğer koşullar sabitken gerçekleşirler.

Altın Fiyatında Sezona Bağlı Artış Nedir?

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında talepte oluşan artış yer alır. Diğer bir ifade ile kişiler altın satışı yerine yoğunlukla alıma yöneldiklerinde fiyatta yükseliş oluşur. Dünyanın belirli ülkelerinde ise altın alımlarının belli sezonlarda daha fazla oranda gerçekleştiği gözlemlenmektedir.

Özellikle Türkiye’de düğün ve organizasyonların gerçekleştiği bahar, yaz aylarında altın alımına yönelik talepler artar. Bu durum altın fiyatlarını pozitif yönde etkiler. İstatistiksel verilere göre, Türkiye, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde belirli sezonlarda mücevher satışlarında yaşanan artış ile birlikte altın fiyat artışının beraberinde geldiği belirtilir.

Altına Yatırım Yapma Yolları Neler?

altın yatırım yolları

Altına yatırım yapmak isteyenler uzun vadeli bir planı izlemek istiyorlarsa, altını mücevher bazında satın alarak uzun vade ellerinde tutabilirler. Yatırım amaçlı diğer yöntemler şu yöndedir:

  • Orta ve uzun vadede büyük bütçeli altın yatırımı yapmak isteyenler şirketler, külçe altın alımına yönelebilirler. Yatırım yönteminde güven için banka kasalarında külçe altının saklanması tercih edilir.
  • Kısa ya da orta vadede altın yatırımı yapmak isteyen bireysel yatırımcılar bankalardan altın hesabı açtırabilirler. Altın yatırım hesapları aynı zamanda mobil bankacılık uygulamalarından yönetilebilir ve alım-satım talimatları bankalara online adımlar ile iletilebilir. Uygun fiyat üzerinden altın alımı yapmak, ardından altın fiyatlarının en avantajlı tutara ulaştığı anda satışa çıkmak isteyenler, bankaya online olarak verilen talimat kapsamında en hızlı işlemleri yapabilirler.
  • Profesyonel olan ve borsaya ilgi duyan yatırımcılar, altın borsa yatırım fonlarına yönelebilirler. Altın borsa yatırım fonu (BYF), fiziksel altını destekleyen ancak hisse senetleri gibi işlem görebilen kağıt altınları ifade eder.

Altın yatırımında sıralanan yöntemlerden yararlanarak işlem gerçekleştirmek mümkündür.

Altın Fiyatları Bankalarda Neden Daha Yüksek?

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler sonucu altın fiyatında düşüş veya yükseliş yaşansa dahi bankalarda altın satış fiyatları, kuyumcu altın satış fiyatlarına göre bir nebze daha yüksek belirlenebilir. Bu durumun oluşmasındaki sebep, bankaların güncel altın fiyatı üzerinden makas farkı uygulayarak satışı gerçekleştirme haklarının bulunmasıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler, Altın Neden Yükselir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!