USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,376000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC59.597,34

Alparslan Bayraktar Kimdir, Ne İş Yapar?

alparslan-bayraktar-kimdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alparslan Bayraktar kimdir sorusunu kendisi hakkında bilgi edinmek isteyenler sıklıkla araştırıyor. 3 Haziran 2023 tarihinden bu yana Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapan Alparslan Bayraktar hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

alparslan-bayraktar-kimdir

Alparslan Bayraktar Kimdir, Nerelidir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son seçimin ardından Bakanlar Kurulu’nu açıkladı. Böylece Alparslan Bayraktar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak göreve geldi. Bu kurulun açıklanmasını merakla bekleyen vatandaşlar ise açıklamadan sonra bakanları araştırmaya başladı. En sık arananlar arasında dr. Alparslan Bayraktar kimdir, aslen nereli sorusu yer aldı.

Alparslan Bey Hatay Kırıkhan’da dünyaya gelmiştir. Ancak kendisi aslen Trabzon’un Çaykara ilçesindendir. Babasının adı Mustafa Bayraktar’dır ve kendisi Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Sermaye Müdürü görevini yürütmektedir.

Mustafa Bayraktar Kimdir?

alparslan-bayraktar-kimdir

Alparslan beyin babası olan Mustafa Bayraktar Trabzon Çaykara’da doğmuştur. 1953 yılında doğan Mustafa Bey 60 yaşındadır. 1971 yılında eğitimini tamamlamış ve Kur’an Kursu Öğreticiliği yapmaya başlamıştır. Devamında Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne kaydını yaptırmıştır. Buradan mezun olunca Başkanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda memurluğa başlamıştır. Bunun yanı sıra:

 • 1979-1983 yıllarında Başkanlık Bütçe ve Mali İşler Şubesi Müdürlüğünde Şef
 •  1984 yılında Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü Müdür Yardımcısı
 • Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcılığı ve mütevelli heyet üyeliği
 •  1986´da Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 • Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Yurtdışı Din Eğitimi Şubesi Müdürlüğü
 • 1991 Yayımlar Dairesi Başkan Yardımcılığı,
 • 1992 Diyanet İşleri Başkanlığı APK Uzmanı
 • 2001 Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir.  ve halen son görevini sürdürmektedir.

Ayrıca Alparslan Bayraktar kimdir merak edenler için şu bilgiyi de ekleyelim. Mustafa Alparslan evlidir ve 5 çocuğu vardır.

Alparslan Bayraktar Kimdir, Kaç Yaşındadır?

Bayraktar, 1975 yılında Hatay’da dünyaya gelmiştir. Alparslan Bayraktar kimdir diye merak eden vatandaşlar kendisi hakkında yaş, eğitim gibi bilgilerini merak etmektedir. Kendisi şu an 49 yaşına girmiştir. Bunun yanı sıra kendisinin çocukluğu İstanbul’da geçmiştir.

Eğitim Hayatı

Alparslan bayraktar kimdir hakkında yazdığımız yazının bu bölümünde eğitim hayatına dair bilgileri okuyabilirsiniz. Alparslan Bey ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. Bunları takiben yüksek öğrenimine de İstanbul’da devam etme kararı almış ve İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ne devam etmiştir. Mezuniyetten sonra akademik hayatına devam etmek istedi. Bunun sonucunda şu alanlarda kendisini geliştirmeye devam etti.

 • New York Üniversitesi Stratejik Pazarlama Yönetimi Yüksek Lisans
 • Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans
 • Tufts Üniversitesi Fletcher Uluslararası Diplomasi Okulu Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümü Enerji Ekonomisi ve Politikası Doktora

Kariyeri

alparslan-bayraktar-kimdir
Alparslan Bayraktar Kimdir

Alparslan Bayraktar kimdir sorusunun yanıtını merak edenler bakan olmadan önceki deneyimlerini de merak ediyor. Eğitim alanında kendisini oldukça geliştirmiş olan Alparslan Bey farklı iş kollarında da tecrübeler edinmiştir. Bunları tablodan inceleyebilirsiniz.

Siyasi Yaşamı

Alparslan Bayraktar kimdir diye merak eden vatandaşlar kendisinin hangi siyasi görüşte olduğunu da araştırıyor. Ayrıca herhangi bir siyasi partiye üyeliği olup olmadığını merak ediyor.

Alparslan Bayraktar herhangi bir siyasi partiye üye değildir. Bugüne kadar bir siyasi faaliyette bulunmamıştır.

Özel Hayatı

alparslan-bayraktar-kimdir

Alparslan Bayraktar kimdir araması yapanlar kendisi kadar eşini de merak ediyor. Bayraktar 2018 yılı Ekim ayında hayatını Saide Simin Mercan ile birleştirmiştir. Çiftin nikahını o dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna kıymıştır. Ayrıca nikah şahidi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Başkanı Fatih Dönmez, eski Başbakan Binali Yıldırım olmuştur. Peki Saide Simin Mercan kimdir?

Saide Simin Mercan

Saide Simin Mercan Amerika Birleşik Devletleri büyükelçisi Murat Mercan’ın kızıdır. Alparslan Bayraktar kimdir sorusuyla Saide Simin Mercan’ın da aramalarda payı artmıştır.

Murat Mercan Kimdir?

Asıl adı Hasan Murat Mercan’dır. Murat Bey ABD büyükelçisi olarak görev yapmaktadır. Kendisi bu göreve 15 Mart 2021 tarihinde gelmiştir. Ayrıca 1959 yılında doğmuştur. Bununla beraber iyi bir eğitim geçmişi olan Murat Bey Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeliğinde bulunmuştur. Bunun yanı sıra milletvekilliği görevini de üstlenmiştir. Kendisi 3 çocuk babasıdır ve kızı Saide Simin Mercan, Alparslan Bayraktar ile evlidir.

Alparslan Bayraktar kimdir araştırması yapanlar için, Mustafa Mercan’ın kendisinin kayınpederi olduğunu söylemek isteriz.

Alparslan Bayraktar Selçuk Bayraktar Akraba mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabineyi açıklamasından sonra internet aramaları yoğunlaşmaya başlamıştır.

Alparslan Bayraktar kimdir aramalarında farklı aramalar da öne çıkmaktadır. Bu aramalardan biri de Alparslan Bayraktar Selçuk Bayraktar’ın neyi olur tarzındadır. Ancak iki ismin arasında bir akrabalık olup olmadığına dair net bir bilgi yoktur. Sadece her iki isimin ortak yönü Trabzon kökenli olmalarıdır.

Selçuk Bayraktar Kimdir?

Türk mühendislerinden olan Selçuk Bayraktar 1979 İstanbul doğumludur. Ayrıca kendisi de Alparslan Bey gibi Trabzon’ludur. Annesi Canan Bayraktar babası Özdemir Bayraktar’dır.

Oldukça başarılı bir eğitim hayatı geçirmiş olan Selçuk Bayraktar Baykar Bayraktar TB2 ve Bayraktar Kızılelma’nın mimarıdır. Bunun yanı sıra Baykar Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Kendisinin ismini özellikle Teknofest günlerinde sıklıkla duyabilirsiniz. Hatta Teknofest ziyaretin bulunma imkanınız olursa görme fırsatını da elde edebilirsiniz. Selçuk Bey Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile 2016’da evlenmiştir. Canan Aybüke Bayraktar isminde bir kızı vardır.

Sık Sorulan Sorular

Alparslan Bayraktar hakkında sık sorulan soruları ve yanıtlarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Enerji Bakanı Hangi Okul Mezunu?

Alparslan Bayraktar eğitim alanında kendini geliştirmiş biridir. Eğitim geçmişine baktığınızda birçok farklı eğitim kurumunda eğitim almıştır. Son olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır.

Alparslan Bayraktar Selçuk Bayraktar Kardeş mi?

Soyisimleri ve memleketlerinin aynı olması sebebiyle bu soru sıklıkla aranmaktadır. Ancak iki isim arasında bir kardeşlik bağı yoktur. Aslında aralarındaki tam net olmasa da sadece benzerlik boyutundadır.

Sosyal Medya Kullanıyor mu?

Alparslan Bey hem Instagram hem de Twitter uygulamasını kullanmaktadır. İsmi ile arama yaptığınızda her iki platformda kendisini takip edebilirsiniz.

Bir Bakan Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bakanlar, 2022 yılında 25 ila 60 bin lira arasında değişen bir miktarda alıyordu. Bu dönem için beklenti 70 ila 110 bin lira arasında olması yönündedir.

Kaç Tane Bakan Var?

Her genel seçimden sonra kabine değişir. Son kurulan kabinede 17 bakan vardır. Bu sayıya Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı dahil değildir.

Bakandan Sonra En Yetkili Kişi Kimdir?

Bir bakanlıkta bakandan sonra en yetkili kişi müsteşardır. Müsteşar bir devlet memurudur. Anlam olarak bakıldığında danışılan fikir sorulan kimse manasına gelmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Alparslan Bayraktar Kimdir, Ne İş Yapar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!