USD31,20
EURO33,84
JPY0,207500
RUB0,342300
GBP39,57
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.040,44
BTC63.295,81

4 Yıl Sonra Gelen FED Faiz Artırımı

fed faiz arttırımı
fed-faiz-arttirimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En son 2018 yılında faiz artırımı yapan FED, dün tarihi bir karar alarak politika faizinde 25 baz puanlık artışa imza attı. 8’e 1 oy ile FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) de alınan bu karar sonrasında yapılan açıklama da % 2’ ye yakın uzun vadede enflasyon oranının yakalanmasının hedeflendiği belirtildi. Peki, FED Faiz artırımı sonrası piyasalarda ki etkisi nasıl oldu?

FED Faiz Kararı Açıklandı

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Bu soru dünün gündemini belirleyen bir soru olarak karşımıza çıkmıştı. Para piyasaları tarafından beklenti FED faiz artırımı yapılarak faizin 0,50 oranına yükseltilmesi idi ve yapılan açıklama da beklenti doğrultusunda oldu.

FED tarafından yapılan açıklama da enflasyon oranının uzun vadede 2 seviyesine getirmenin ekonomiyi rahatlatacağı ve yatırımcılarında iştahını arttıracağı sözlerine yer verildi. Tam istihdam ile çalışmaların sürdürülmesi halinde kısa sürede beklenen istikrara kavuşmanın mümkün olduğu açıklamaları piyasaları oldukça rahatlattı.

FED Faiz Artırımı Sonrası Para Piyasaları

Yılda 8 kere gerçekleşen FED faiz kararı bu ay Ukrayna Rusya savaşı sebebi ile erkene alınmıştı. Savaşa bağlı olarak enerji maliyetlerinde ki artışın küresel enflasyonu da yükseltmesi ön görülüyor. Bu nedenle dünkü ekonomik takvim verileri arasında en büyük öneme sahip olan FED faiz kararı, beklenti doğrultusunda gerçekleşince para piyasalarına büyük bir rahatlama hakim oldu.

FOMC tarafından yapılan 25 baz puanlık FED faiz artırımı sonrası en büyük tepki Altında yaşandı. İlk dakikalarda Altın alımına yönelerek fiyatların yükselmesine neden oldu. Ancak ileriki saatlerde gelen FED açıklaması sonrasın da piyasalar rahatlayarak Altın fiyatında gerilme gerçekleşmeye başladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
4 Yıl Sonra Gelen FED Faiz Artırımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!