USD31,20
EURO33,85
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,50
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.040,83
BTC60.196,42

Altın Fiyatında ki Daralma Nereye Kadar Devam Edecek?

featured
altin-fiyati
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dar bant içerisindeki hareketleri ile dikkatleri çeken altın fiyatının aşağı yönlü mü yoksa yukarı yönlü mü ivme kazanacağı merak ediliyor. Altın fiyatında ki daralma yakınlaşan ABD tahvil faizleri verisi ile birlikte Ukrayna geriliminin tetiklemesini bekliyor.

Altın Ons fiyatı 1890 Dolar seviyelerinde dar bir hareketle seyrini devam ediyor. Kırılma noktasından sonra düşüş olması halinde destek noktası olarak 1.700 Dolar olması beklenirken yükselişe geçmesi durumunda direnç noktası olarak 2.000 Dolar olması ön görülüyor.

Altın Yine 2 Bin Dolar Olur mu?

Altın 2.000 Dolar seviyesini yeniden test edebilir mi soruları ile birlikte tüm gözler Ukrayna ve Rusya’ya çevrilmiş durumda. Çünkü bu bölgede yaşanabilecek gerilim Altın’ın güvenli liman olması sebebi ile yönelimin artmasına bağlı fiyatında yükselmesine sebebiyet verebilir.

Altın Fiyatında Düşüş Bekleniyor Mu?

Altın fiyatında ki daralma sonrası bir noktada büyük bir ivme ile harekete geçmesi an meselesi. Elbette ki bu hareketliliğin yönünü makro ekonomik veriler belirlerken siyasi arena da yaşanan belirsizliklerde belirleyici olacaktır. 

Altın fiyatının düşmesinde en büyük etkiye sahip olacak bir ekonomik veri açıklanacak. ABD ekonomik verileri arasında yer alan Tahvil faizlerinde FED yükseliş açıklarsa Altın fiyatının aşağı yönlü hareket etmesi muhtemeldir. Bu durumda düşüşün 1.700 seviyelerine kadar olabileceği ön görülüyor. Elbette ki Rusya Ukrayna gerilimi burada da rol oynuyor.

Rusya Ukrayna Geriliminin Altın Fiyatlaması Üzerinde ki Etkisi

Rusya ile Ukrayna arasında meydana gelen gerilim ile birlikte altın fiyatlarında bir miktar yükseliş gözlemlemiştik. Yatırımcıların savaş ihtimaline karşı güvenli liman arayışı ile ortaya çıkan bu yükseliş Rusya tarafından yapılan açıklama ile sona erdi. Rusya’nın Luhansk ve Donetsk bölgelerini bağımsız olarak tanıyacağını ifade etmesi ile birlikte yatırımcıların risk alma pozisyonuna geçtiği görüldü ve bu da altın fiyatlarına düşüş olarak yansıdı.

Ancak Ukrayna gerilimi henüz sona ermiş değil. Rusya parlamentosu tarafından Putin’e sınır ötesi harekat izni verilmiş olması piyasaları tetikte tutuyor. Çünkü her ne kadar tanıyorum dese de savaş ihtimali tamamen ortadan kalkmış değil. Olası bir askeri harekat durumunda Ukrayna’nın buna tepkisiz kalmayacağı aşikar. Bu durumda artan gerilime bağlı olarak yatırımcıların güvenli liman arayışı altın fiyatlarının 2 Bin Dolar seviyesini aşmasına sebep olabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Altın Fiyatında ki Daralma Nereye Kadar Devam Edecek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!