USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.769,63

182 Neyin Numarası, 182 Ücretli mi?

182-neyin-numarasi-1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

182 neyin numarası, 182 ne işe yarar? soruları son zamanların en çok sorulan soruları haline geldi. İşte 182 ile merak edilenler!

182 neyin numarası sorusu son zamanlarda çok fazla merak ediliyor. Teknolojinin gelişmesi, içinde yaşadığın çağın teknolojiye uyarlanması aynı zamanda birçok alanda yeniliği de beraberinde getirdi. Bu yeniliklerden birisi de Türkiye’nin dört bir yanından aranabilen 182 numaralı telefon hattıdır.

Son dönemlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanan 182 numaralı hat üzerine birçok farklı soru işaretleri de oluşmaya başlamıştır. Kullanıcıların birçoğu 182 insanı niye arar, 182 hatlı numaradan hangi işlemler yapılır gibi soruların cevapları da kullanıcılar tarafından araştırılmaya başlanmıştır.

Türkiye’nin her yerinden ulaşım sağlayabileceğiniz 182 neyin numarası sorusunun yanı sıra bu hattın ücretli olup olmadığı ya da bu numarayı arayanlara hangi soruların sorulduğu gibi sorular da merak edilenler arasında yer alıyor.

 

182 Neyin Numarası?

182 neyin numarası sorusuna neredeyse herkes belirli zamanlarda cevap aramaktadır. Hatta zaman zaman kullanıcılar, 182 numaralı hattın aranmaması ya da hattın düşmesi gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir.

182 numarası, merkezi randevu sistemidir. Yani diğer bir deyişle; sağlık kurumlarına ulaşmak ve sağlık kurumlarından hekim başvuru yapmak isteyen hasta ya da hasta yakınlarının sıkça kullandığı numaradır.

Kısacası; 182, MHRS yani “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” olarak kullanılmaktadır. Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilen bu numara üzerinden doğrudan aradığınız il ya da ilçe doğrultusunda işlemler yapmanız mümkündür.

182’den Hangi İşlemler Yapılır?

Gelişmiş bir sistemi bir telefon kadar uzağınıza getiren 182 neyin numarası diye sıkça soruların odağında olan MHRS numarası sayesinde bulunduğunuz il ya da ilçedeki devlete bağlık sağlık kurumlarından randevu almanız son derece kolaydır.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun telefonunuzdan 182 numaralı hattı tuşladığınızda ve çağrıyı cevaplayan operatöre bulunduğunuz il ve ilçeyi belirttiğinizde o bölgedeki hastaneden ve hastanedeki hekimler arasından istediğiniz hekimden randevu oluşturabilirsiniz.

Günümüzde hasta ve hasta yakınlarına büyük kolaylık sağlayan 182 numarası sayesinde artık hastanelerde sıra almak ya da doktorlardan randevu almak saatler süren ve beklemenizi gerektiren bir iş olmaktan çıkmış durumdadır.

Bu numara üzerinden sadece hastanelerden değil aynı zamanda bulunduğunuz il ya da ilçelerdeki ağız ve diş sağlığı merkezlerinden veya bağlı olduğunuz aile hekiminden de randevu almanız mümkündür.

182 Arayarak Randevu Nasıl Alınır?

Son zamanlarda 182 neyin numarası sorusunun cevabını arayanların sayısı oldukça artmış haliyle bu hattın kullanım oranı da yükselmiştir. Dolayısıyla da zaman zaman hat üzerinde yoğunluklar meydana gelebilmektedir. Ancak hatta beklediğiniz takdirde mutlaka çağrınıza kısa bir süre içinde operatörler tarafından cevap verilmektedir.

Hastanelerden, ağız ve diş sağlığı merkezlerinden ya da aile hekimliklerinden randevu almak için telefonunuzdan doğrudan “182” numarasını tuşlamanız yeterlidir. Arama sırasında o an müsait olan operatöre bağlanırsınız. Operatöre gitmek istediğiniz hastaneyi, bölümü ve varsa doktor tercihinizi belirttiğinizde hattaki görevli kişi sistem üzerinden size en yakın randevu tarih ve saatlerini belirtir. Onay verdiğiniz takdirde sistem üzerinden randevunuzu oluşturur.

182’de Ne Soruyorlar?

182 numaralı hat üzerinden doğrudan hastaların kendileri randevu alabilecekleri gibi hasta yakınları da randevu oluşturabilmektedir. Ancak randevu oluşturma sırasında birtakım soruların cevabını bilmeniz gerekmektedir. Eğer hasta sizseniz size TC kimlik numaranızı, adınızı ve soyadınız, gitmek istediğiniz hastaneyi ve bölümü soracaklardır.

Hasta yakını olarak randevu oluşturmak istediğiniz takdirde ise çağrı merkezi görevlisi sizlere; hastaya olan yakınlığınızı, hastanızın TC kimlik numarasını ve randevu oluşturmak istediğiniz hastane ile bölümün hangisi olduğunu soracaktır. Bu soruları cevaplayarak hasta olan yakınlarınızın adına da randevu oluşturabilmeniz mümkündür.

182 ücretli mi? 182 Ne Kadar Ücret Alıyor?

182 neyin numarası diye merak edenler kadar aynı zamanda bu hattın ücretli olup olmadığını ve eğer ücretliyse ne kadar ücret alındığını sıkça araştırmaktadır. 182 Merkezi Hekim Randevu Sistemi, acil aramalar kapsamına girmeyen bir numara olduğundan ücretli hatlar arasında yer alır.

Sabit hatlardan ya da cep telefonundan arayabileceğiniz 182 numaralı hat ücreti ise sabit telefon hattını aramanın ücreti ile birebir aynı olarak ücretlendirilir. Dolayısıyla da fahiş bir şekilde fiyatlandırılan bir hat değildir.

182-neyin-numarasi-3
182 Neyin Numarası? Nasıl Kullanılır?

Sık Sorulan Sorular ile 182 Neyin Numarası? 

Hemen hemen herkesin hayatında en az bir kez başvurduğu 182 neyin numarası? 182 ile hangi hizmetler alınır? MHRS ile randevu alamayanlar 182 ile alabilir mi? İşte, detaylar…

1- 182 Neyin Numarası Ücretli mi?

Alo 182 randevu hattı olup, özel olarak acil aramalar dışında olduğundan ücrete tabidir. Ücret belirlenmesinde BTK ana kuralları geçerli olup, üst sınırı yine bu kurum belirler. Ayrıca sabit hat ücreti ile cep telefonu üzerinden Alo 182’nin aranması için aynı ücretler ödenir. 

2- 182 Telefon Numarası Nasıl Kullanılır?

182 neyin numarası nedir, nasıl kullanılır? MHRS Sağlık Bakanlığına bağlı olan hastanelerden, aile hekimlerinden ve diş sağlığı merkezlerinden randevu alınmasına yarayan bir numaradır. Alo 182 telefon üzerinden aranarak canlı operatörlerden kısa sürede istenilen hastane ve doktordan randevu alınmasını sağlar.

3- 182 Randevu Nasıl Alınır?

MHRS uygulaması üzerinden ve 182 numarasını arayarak kolayca sağlık durumlarınız için randevu alabilirsiniz. Bunun için T.C. kimlik numaranızı 182’yi aradıktan sonra operatöre iletmeniz sonrası bilgiler onaylanır ve istediğiniz hastane, doktordan randevu alırsınız. Bu işlemler sırasında hangi bölümden randevu alacağınızı bilmiyorsanız canlı operatörden yardım alabilirsiniz.

182-neyin-numarasi-2

4- 182 MHRS Randevu Diş Hastaneleri için Geçerli mi?

182 neyin numarası sonrası en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de bu numara ile diş hastanelerinden randevu alınıp, alınamayacağıdır. Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan ağız ve diş hastanelerinden dilediğiniz tarihlerde randevu alabilir, tedavi olabilirsiniz.

5- 182 Ne Numarası Neden Arar? 

Alo 182 MHRS randevu hattından kolayca istediğiniz bölümlerden kısa sürede kolayca randevu alabilirsiniz. Randevu sonrasında oluşan tarih yaklaştığında 182 hattından arama alabilirsiniz. Bu aramada randevuya geleceksiniz 1’i gelmeyecekseniz 2’yi tuşlamanız istenir. Bu sayede randevuya gelmeme durumunda farklı bir hasta içinde randevu alma şansı doğar. 

6- 182 Neyin Numarası Neden Arar?

182 neyin numarası neden arar? Teknoloji geliştikçe insanlara sunulan hizmetlerde büyük gelişme olmuştur. 182 randevu hattı olup, hastaneler başta olmak üzere aile hekimliklerinden, ağız ve diş hastanelerinden randevular oluşturulabilmektedir.

182 hattı numarası üzerinden alınan randevuların onaylanması ve hastaların kesin gelecekleri sistem üzerinden netleşmesi için arama yapılır. Eğer hasta randevusuna gitmeyecekse kendisi de hem uygulama üzerinden hem de Alo 182 hattı üzerinden arama yaparak randevuyu iptal edebilir.

182-neyin-numarasi-4

7- 182 Telefon Numarası Güncelleme Nasıl Yapılır?

182 telefon numarası güncelleme işlemi oldukça kolay olup, sadece bu numaranın aranması ile yapılabiliyor. Arama yapılması sonrası operatöre numara güncelleme yapacağım denmesi sonrası T.C. numaranızı iletmeniz ve özel bilgilerinizin güvenlik nedeni ile iletilmesi sonrası güncelleme yapılır.

182 telefon hattına alternatif olarak MHRS uygulaması üzerinden de telefon numarası güncellemesi yapılabiliyor. Güncelleme yapmak için uygulamaya giriş yapıldıktan sonra hesap bilgilerim seçilerek açılan ekrandan iletişim butonunu seçilir. Buradan telefon numarasının güncel halini tuşlamanız ve kaydetmeniz işlem için yeterli olacaktır.

8- 182 Dolandırıcılığı Nasıl Anlaşılır?

182 neyin numarası 182 dolandırıcılığı nasıl anlaşılır? Günümüzde yeni bir dolandırma yöntemi olan bu yöntemde hastalara randevunuz iptal olmuştur diyerek yaklaşılır. Sonrasında özel bilgiler(adınız, soyadınız, adresiniz, kimlik numaranız) isteniz. Normalde bu bilgiler hesapta yapılacak değişiklikler için istenir randevu iptalinde asla böyle bir uygulama söz konusu değildir. Bu nedenle sizden bu şekilde özel bilgilerinizi isteyen kişilere asla bilgilerinizi vermeyin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
182 Neyin Numarası, 182 Ücretli mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!