USD30,92
EURO33,45
JPY20,67
RUB0,334900
GBP39,06
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.015,55
BTC51.458,12

Yeni Yargı Paketinde Kiracıya Müjde

yeni-yargi-paketi
Fotoğraf: Anadolu Ajansı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mecliste yakında gündeme gelecek olan yeni yargı paketine göre, ev sahibi ve kiracı anlaşamazsa arabulucu devreye girecek.

Anlaşmazlıklarda önce arabulucuya gidilecek

Meclisin açılacağı Ekim ayında gündeme gelmesi beklenen 7’nci yargı paketinde yer alan konulardan biri de kiracı-ev sahibi uyuşmazlıkları üzerine. Son dönemde yüksek artışlar yapıldığı için davalık olan kiracılar için bu şekilde anlaşma yolu açılmış olacak.

Düzenlemeye göre mahkemeye gerek kalmadan bir çok konuda arabulucular tarafından çözülen konulara kira anlaşmazlıkları da eklenecek. Düzenlemede kiranın gecikmesi, ödenmemesi ve yeniden belirlenmesi ile ilgili anlaşmazlıklar için tarafların önce arabulucuya gitmeleri gerekecek. Arabulucuya gitmeyenler dava açamayacak.

Bekir Bozdağ “Kira sorununu çözmeye kararlıyız”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada “Kira anlaşmazlıkları için mahkemeleri meşgul etmeme konusunda kararlıyız, tarafları öncelikle arabulucuya göndereceğiz. Düzenleme Ekim ayında TBMM’de değerlendirilecek ve kabul edildiği takdirde yasalaşacaktır” dedi.

Yüzde 25 rağbet görmedi

Pandemi sonrasında yükselen ve dizginlenemeyen kira artışları ile birlikte kiracılar ve ev sahipleri arasında uyuşmazlıkları ve hukuki sorunları da beraberinde getirdi. Hükümetin aldığı önlem ve düzenlemeler ile Türk Borçlar Kanunu’nda geçici olarak değişiklik yapıldı. Ev kiralarının TÜFE oranına göre belirlenmesi uygulamasına 1 yıllığına ara verildi. 1 Temmuz 2023’e kadar kiraya yapılacak zam oranı yüzde 25’le sınırlandırıldı. Ancak bu çözüm uyuşmazlıkların önüne geçemedi.

Konu ile ilgili uzmanlardan alınan bilgilere göre, arabulucuya gitmeden direk mahkemeye başvuru yapılması halinde dava reddedilecek. Ekim ayından sonra hayata geçirilecek uygulama ile mahkemelerin iş yükü de azalmış olacak. Sistem etkili bir şekilde uygulanırsa 6 ay ile 1 yıl arasında süren kiracı tahliye davaları 1 ay içinde sonuçlanabilecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yeni Yargı Paketinde Kiracıya Müjde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!