USD33,10
EURO36,10
JPY0,211500
RUB0,374400
GBP43,13
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.601,90
BTC63.841,64

Yaşam Koçu Nedir? 2022 Yaşam Koçu Olma Şartları Nelerdir?

yasam-kocu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşam koçu belki de sadece söz olarak çevrenizden duyduğunuz bir meslek dalıdır. Yaşam koçları ne yapar? Gibi soruların cevaplarını genelde çoğu kişi bilmemekte. Yaşam koçları bazı zamanlarda öyle kararlar alır ki, koçluk yaptığı kişilerin hayatlarını bir noktadan başka bir noktaya atlatabilirler.

Yaşam koçlarının temel amaçları hizmet verdikleri kişilerin potansiyellerini en üst düzeyde sergileyebilmelerini sağlamak. Öyle ki, bir şirket girişiminde bulunacak kişiler yaşam koçlarından yardım alarak normal şartlarda alabilecekleri sonucun oldukça fazla katı sonuç alabilir.

Yaşam koçları içinizdeki enerjiyi dışarı çıkartarak elde edeceğiniz başarının en üst düzeylere çıkmasını sağlamakta. Söz konusu başarının karşılığı olarak yaşam koçunuza ücret ödemeniz de gerekmekte.

Yaşam Koçları Ne Yapar? Kimler Yaşam Koçluğu Yapabilir?

Yaşam koçları ne yapar? Yaşam koçları özel eğitimler almış ve pek çok aşamayı tamamlamış kişilerdir. Psikolojik olarak aldıkları eğitimler sayesinde koçluk yaptıkları kişilerin hayatlarına dokunma şansına sahip olabilmektedirler.

Yaşam koçları aldıkları eğitimler sayesinde koçluk yaptıkları kişilerin kendi kararlarını en iyi şekilde almasını sağlamanın yanı sıra yaptıkları işlerde onlara motivasyon sağlamakta. Bir nevi kişilerin tutunabileceği bir dal olmaktalar.

Yaşam koçu nasıl olunur? Yaşam koçu olmak için belirli eğitimler almanız gerekmekte. Söz konusu eğitimler sonrasında sizin de yaşam koçu olma şansınız bulunmakta.

Psikoloji konusunda aldıkları sıkı eğitim sayesinde kişileri doğru şekilde yönlendirmektedirler. Özellikle sertifikası olan yaşam koçları en çok tercih edilen yaşam koçlarıdır. Koçlar kişilerden gelecek olan her soruya açık olmalıdır. Açık olmasının yanı sıra fikir verebilmeli veya kişilere kendi içlerindeki cevapları kendilerine göstermeyi başarabilmelidirler.

Yaşam Koçlarının Yaptığı İşler Yaşam Koçları Ne Yapar?

yasam-kocu

 Yaşam koçlarının görevleri nelerdir? genel olarak bakacak olursak karşımıza şöyle bir tablo çıkmakta. Yaşam koçlarının yaptığı işler;

 • Hizmet verdikleri kişilerin aldıkları kararı en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamalılar ve aldıkları kararın doğru olup olmadığını onlara göstermelere gerekmekte.
 • Kişilere motive sağlama konusunda yardımcı olmalı. Öyle ki ona danışan kişiler yapacakları eylemler için yaşam koçlarından destek alarak motive sahibi olmalıdır.
 • Kişilerin yaşam tarzları, bakış açıları ve diğer faktörleri göz önünde bulundurarak onlara özel hayat planı oluşturmalıdır.
 • Doğru yerde doğru şeyleri sorarak ona danışmış kişilerin doğru cevabı kendi kendilerine vermeyi sağlamaları gerekmekte.
 • Danışmış kişilerin sağlıklı kararlar alması, sağlıklı yaşaması için onu en iyi şekilde yönlendirmesi gerekmekte.

Yaşam Koçu Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bu mesleği neredeyse herkes yapabilir ve meslek halinde yerine getirebilir. Ancak alınması gereken bazı eğitimler gerekmekte. Yaşam koçluğu eğitimi alınması gereken bir daldır. eğitim seviyesi fark etmeksizin herkes katılım sağlayabilir.

Sorunsuz şekilde, başarı ile eğitimi tamamlayan kişiler yaşam koçu olmaya hak kazanırlar. Yaşam koçluğu eğitimi alan kişiler aldıkları sertifika ile birlikte yaşam koçluğu verebilmekte. Yaşam koçları kendi danışanlarını kendileri bulmakta.

Söz konusu bulma yöntemleri arasında hizmet ilanları veya kendilerine ait siteleri bulunmakta. Sosyal medyada da aktif şekilde paylaşımlar yaparak danışan bulma şansına sahipler.

Yaşam Koçluğu Yapmak İçin Alınması Gereken Eğitimler

Yaşam koçluğunu isteyenlerin eğitim alması gerektiğinden bahsettik. Yaşam koçu olmak isteyenler eğitimleri özel eğitim kurumlarından alabildikleri gibi bazı Üniversitelerden de direkt olarak alabilmektedirler.

Kendilerine psikoloji başta olmak üzere pek çok alanda profesyonel eğitim sunulmakta. Eğitim aşamasını sorunsuz şekilde geçmeyi başaran kişiler yaşam koçu olma yolunda hızlı adımlar atabilmekte.

Zihin dili programlama gibi konular başta olmak üzere pek çok konuda profesyonel haline getirilen kişiler hayatlarının geri kalanını profesyonel bir şekilde yaşam koçu olarak devam ettirebilmektedirler.

Sık Sorulan Sorular ile Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam koçluğuna dair sertifikalar, eğitimler son zamanlarda merak edilen konulardandır. Her şeyin karmaşıklaştığı ve geleceğe dair duyulan kaygıların artmasıyla psikologlar, psikolojik danışmanlara ve yaşam koçlarına başvurular artmıştır.

Bu alan sık karşılaşılan ya da adı bir şekilde mutlaka duyulmuş bir alandır. Detaylı bilgi sahibi olunması gereken de bir konudur. Daha iyi ve daha fazla öğrenmek hatta meslek olarak bir eğitim almayı düşünüyorsanız yaşam koçluğuna, yaşam koçluğu eğitimlerine, kişisel gelişim eğitimlerine ve sertifikalarına dair bilgileri bu yazıda öğrenebilirsiniz!

1 – Yaşam Koçluğu için Ne Okumak Gerekir? Etkili Yaşam Koçluğu Nasıldır?

yasam-kocu

Yaşam koçu nasıl olunur sorusu içinde en merak edilen alan, yaşam koçluğu için okunacak bölümün ne olduğudur. Henüz yaşam koçluğu için üniversitelerde ilgili bölüm bulunmuyor. Bundan dolayı da yaşam koçluğu için bu alanda eğitim veren kurslarla bu destek sağlanıyor.

Etkili bir yaşam koçu olmak için öncelikli olarak sağlanması gereken özellikler vardır. Bu özellikler büyük bir oranda karakter özelliklerini, kişisel gelişimi ve iletişim becerilerini içerir. İyi bir iletişim becerisi, pozitif enerji, olumlu düşünceler ve en önemlisi iyi bir dinleyici ve anlayıcı olmak iyi bir yaşam koçunun sahip olması gereken özelliklerdir.

2 – Yaşam Koçu Sertifikası Nasıl Alınır?

Yaşam koçu olabilmek için yaşam koçluğu eğitimi ve eğitim sonunda yaşam koçu sertifikası alınmalıdır. Yaşam koçu nasıl olunur diye bakıldığında eğitimin şart olduğu görülür. Bu alandaki eğitimleri ve sertifikayı kurslar veya bazı üniversitelerin uzaktan eğitim kapsamında verdiği biliniyor.

Kontenjan dahilinde kayıt yaptırarak ve belirtilen ücret yatırıldıktan sonra yaşam koçluğuna dair eğitimleri alınır. Programa göre eğitim, ders saati tamamlandıktan sonra sertifikaya sahip olunur. 

3 – MEB Onaylı Yaşam Koçluğu Sertifikası Nerede Veriliyor?

yasam-kocu
yaşam koçu

Yaşam koçluğu sertifikası genel olarak üniversiteler tarafından verilir. Bundan dolayı da yaşam koçu nasıl olunur cevabı olan yaşam koçluğu eğitimlerini ve sertifikasını üniversiteler verir.

 Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar genellikle öğrenci koçluğu veya aile danışmanlığı alanlarıdır. Yaşam ve öğrenci koçluğu eğitimi açılırsa şayet ve bu alana kayıt yaptırılırsa öğrencilere yönelik olduğu için MEB onaylı sertifikaya sahip olunabilir.

Ayrıyeten bazı kurslar sertifikayı ICF yani Uluslararası Koçluk Federasyonu onaylı da verebiliyor. ICF onaylı sertifika ile uluslararası alanda da yardımcı olan faaliyetler gösterilebiliyor.

4 – Yaşam Koçluğu Eğitimi Kaç Yaşından İtibaren Alınabilir?

yasam-kocu

Yaşam koçluğu için sertifikalı olma zorunluluğundan dolayı minimum yaş 18’dir. Yaşam koçu nasıl olunur veya yaşam koçu eğitimleri nedir, ne zaman alınır sorularının cevabı gereken şartlara bakıldığında 18’dir.

Yaşam koçundan eğitim almak içinse çok net bir yaş sınırlaması yoktur. Destek ve eğitim alınmak istenen alana göre bu yaş değişir. 12 yaş ve üstü baz alınsa da hangi yaşta ve nerede olursanız olun profesyonel sertifikalı ve eğitimli bir yaşam koçundan destek alabilirsiniz.

5 – Yaşam Koçu Sertifikası Fiyat Ne Kadar?

Yaşam koçluğu eğitimlerinin ve yaşam koçluğu sertifikalarının fiyatları eğitim alınacak kurumdan kuruma değişir. Bazı kurumlarda fiyatlara sertifika ücreti de dahil edilirken bazılarına edilmeyebilir. Sertifika onayları da bu noktada fiyatı etkilemektedir.

Bunlar dahil edildiğinde yaşam koçluğu eğitimi ve yaşam koçluğu sertifikası fiyat olarak ortalama 7 bin TL ile 14 bin TL arasında yer alır. Bu fiyat ortalama fiyattır, alınacak kuruma ve sertifika programı türüne göre fiyat azalıp artış gösterebilir. Sertifika açısından net bilgilere ulaşmak için ilgili eğitimi veren kurslar yardımcı olur.

6 – Yaşam Koçu Faydaları Nelerdir?

Yaşam koçluğu yapmak ya da danışmanlık hizmeti almak mümkün. Bu hizmetin insan hayatına birçok faydası bulunur. Bu faydaları da şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hayattaki amacımızın farkına varmak
 • Daha özgüvenli biri haline gelmek
 • Sosyal yaşamında daha hareketli ve aktif biri olmasını sağlamak
 • Her alanda daha iyi ilişkiler kurmak
 • Daha sağlıklı beslenme programlarına uymak
 • Planlı ve programlı hareketli etmeye gayret etmek
 • Hayatta daha ulaşılabilir amaçlar ve hedefler belirlemek
 • Özel hayatı ile iş hayatındaki dengeleri daha iyi kurmak

Yukarıdaki hususlar ile alakalı problemler yaşamanın haricinde psikolojik manipülasyon gibi sorunlar için de danışmanlık hizmeti alınabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yaşam Koçu Nedir? 2022 Yaşam Koçu Olma Şartları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!