USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihi ve Dahası

kadinlar-gunu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hepimiz 8 Mart’ın dünya genelinde kadınlar günü olarak kabul edildiğini biliriz. Bazı insanlar bugün de annelerine hediye alır. Bazı insanlar sevgililerini yemeğe çıkarır. Bazı insanlar ise kızlarına sürprizler yapar. Buradan da anlaşılacağı gibi 8 Mart günü dünya kadınları için önemli ve güzel bir gündür. Peki ama neden? Neden bugünü bizler kadınlara adadık ve onların mutlu olmasını istiyoruz?

Genelde herkesin bugünü bilmesine karşın çok az kişi bugünün anlam ve önemini bilir. Bizde sizlere bu yazımızdan bundan bahsedeceğiz. Bununla birlikte bugünün tarihçesinden de bahsedeceğiz. Ayrıca bugün de sevdiğiniz kadına ne alabilirsiniz kısaca buna da değineceğiz.  Artık insanların kafalarında kadınlar günü ne zaman gibi sorular yerine acaba bugün sevdiğim kadın için neler yapabilirim sorusu olacak.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi Kısaca

kadinlar-gunu

Bugünün tarihi 1900’lü yılların başlangıcına kadar gitmektedir. 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantının ismi Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’dır. Burada bulunan kadın üyelerden bazıları dünyada her yıl bir kadınlar günü kutlanmasını talep etmişlerdir. Bu öneri de oy birliği ile kabul edilmiştir.

Ayrıca bugünün bir diğer adı da dünya emekçi kadınlar günü olarak bilinmektedir. Bu durum 1921 yılında kesinleşmiştir. Bu yıl 3.’sü düzenlenen kongrede bir sınıfsal çatışma amaçlı gerçekleşmiştir. Ancak bu durum 1930’lu yıllarda faşizm etkisi ile tekrar eski ismini almıştır. Bu yıldan sonra da hep böyle bilinmiştir.

1945 senesine gelindiğinde ise Uluslararası Demokratik Kadın Federasyonu kurulmuştur. Bu federasyonun kurulmasından sonra 1975 yılında, Birleşmiş Milletler artık 8 Mart’ı kadınlar günü olarak kutlama kararı almıştır. Ancak bugünün elde edilme süreci kanlı olaylara sahiptir. Bu bakımdan kadınların günü olarak kutlanan bugüne bütün kadınlar haklı olarak sahip çıkmaktadır.

Emekçi Kadınlar Günü İçin Dünya’da Nasıl Etkinlikler Yapılıyor?

kadinlar-gunu
kadınlar günü

Bugün gelinen hali ile dünyada birçok ülke kadınlar günü için çeşitli kutlamalar yapmaktadır. Ancak bunlar arasında kadınların ve bugünün destekçilerinin de bulunduğu yürüyüşlerde vardır. Özellikle kadın haklarına saygı duyulmayan ülkelerde bu yürüyüşler her yıl yapılmaktadır. Kadınlar bu yürüyüşleri yaparak kendi haklarının ve özgürlüklerinin önemini vurgularlar.

Bunlardın dışında bazı medeni ülkelerde ise durum daha iyidir. Özellikle Hollanda, Danimarka ve İsveş gibi ülkelerde bugün, resmî tatil ilan edilmiştir. Özellikle 8 Mart’ta ülke çapında resmi bir tatil ilan edilmesi, bu ülkelerde kadınlara verilen önemi göstermektedir. Bunların yanı sıra bugün özelinde kadınlar günü indirim de birçok ülke de yapılmaktadır. Bu durumda dünya ülkelerinin temel haklara karşı bakışını göstermektedir.

Bütün bunlara ek olarak diğer ülkelerde de çeşitli gösteriler yapılmaktadır. Bu kutlamalar da kadınlar günü şiirleri okunmakta ve dansları da yapılmaktadır. Ayrıca kadınların içinde bulunduğu çeşitli törenlerde düzenlenmektedir. Bu törenlere her bir mesleği simgeleyen kadın kendi kıyafeti ile katılmaktadır. Bu durumda toplumdaki adalet ve eşitlik haklarına yapılan bir göndermedir.

Kadınlar Günü’nü Kutlayan Ülkeler Hangisi?

kadinlar-gunu

Dünya kadınlar günü özel bir gündür ve uluslararası kutlanır hale gelmiştir. 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından kararlaştırılmıştır ve her yıl aynı gün kutlanır. Peki hangi ülkeler bu tarihi özel kabul eder ve her yıl düzenli olarak kutlar? İşte kadınlar için ayrılan bu özel günü kutlayan 3 ülke;

  • Türkiye
  • Rusya
  • Amerika Birleşik Devletleri

Kadınlar Günü İçin Hangi Hediyeler Alınabilir?

Sıra geldi erkeklerin kadınlar günü hediyeleri için ne yapabileceklerine. Erkeklerin dünyasını da güzelleştiren ve anlamlandıran kadınlar için yapılabilecek çok şey vardır. Bunlardan bir tanesi kadınların kendi günlerinde mutlu ve huzurlu olmalarını sağlamaktır. Bu bakımdan da ister çeşitli hediyeler alınabilir istenirse de kadınlara özel anlamı olan kutlamalar yapılabilir.

kadinlar-gunu

Erkeklerin kadınlara alabileceği hediyeler arasında en önemlilerini takılar oluşturur. Bilindiği gibi her kadın kendini güzel hissetmeyi sever. Bu güzellik içinde en kullanışlı araçlar takılardır. Özellikle pırlanta cinsinden olanlar. Kadınlara onların ışıltısını ön plana çıkaracak hediyeler almak iyi bir seçim olacaktır. Ancak hediyelerin yanında kadınların hoşuna gidecek bir çiçek de unutulmamalıdır.

Kadınları bu özel günlerinde mutlu etmenin bir diğer yolu ise onlara güzel ve duygusal bir akşam yaşatmaktır. Bu ister bir akşam yemeği olsun ister hoş bir kaçamak olsun kesinlikle sevecekleri bir hediyedir. Ancak kadınlar günü için alınabilecek en güzel hediye bir kadının gülümsediği zamandır. Kadınların, özellikle erkeklerin ama genel olarak tüm insanların hayatında önemli olduklarını unutmamalıyız. Bu yüzden onları mutlu etmeli ve değer vermeliyiz. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihi ve Dahası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!