USD31,20
EURO33,84
JPY0,208500
RUB0,342200
GBP39,53
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.037,51
BTC60.330,20

VR Platformu Horizon Worlds 300.000 Kullanıcıya Ulaştı!

featured
meta-horizon-worlds
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

VR dünyasına ilgili olan herkes Facebok’un Metaverse dünyası olan Horizon Worlds ismini duymuştur. Bu platform geçen aylarda açıklanan veriler göre çoktan 300.000 kullanıcıyı aşmış durumda. Peki ama bu ilginin nedeni ne? İnsanlar neden günlük hayat yerine VR teknolojisinin yarattığı ortamlarda zaman geçirmek istiyorlar? Ayrıca bu platformlar insanlara ne vaat ediyor ve ne gibi özellikleri var?

Bu yazımızda sizler için bu soruların hepsini cevaplayacağız. Bununla da kalmayıp bu teknolojinin derinlerine ineceğiz. Bu VR platformlarının ne olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca bu platformlara hangi teknolojileri kullanarak giriş yapabileceğinizi de anlatacağız. Son olarak ise sizlere Horizon Worlds platformun neler vaat ettiğinden bahsedeceğiz.

Facebook Horizon Nedir?

Bilindiği gibi dünyada bulunan ilk sosyal ağ platformlarından biri Facebook’tur. Bu platform geçmişten bugüne birçok yeniliğe imza attığı gibi birçok kullanıcıyı da kendine çekmiştir. Tabi burada gelişen internet teknolojilerinin önemi de büyüktür. Facebook tarafından geçtiğimiz yıllarda ise Horizon Worlds isimli bir VR teknoloji tabanı içeren bir platform duyurulmuştur.

Bu platformun duyurulmasını Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg yapmıştır. Bundan daha önceki tarihlerde ise şirket, ismini Meta olarak değiştirmiştir. Bu resmen gelecekteki teknolojilere yapılacak olan yatırımın değerini gözler önüne sermektedir. Böylelikle de Horizon Worlds platformu doğma aşamasına girmiştir. Peki ama bu platform tam olarak nedir?

Şirketin CEO’sunun yaptığı tanıtımda bu platformun birçok yeniliği kapsadığı belirtilmiştir. Bu yeniliklerin birçoğu insan hayatını kolaylaştıran ve bunları teknolojiyle birleştiren şeylerdir. Bunlara örnek olarak sanal ya da dijital ortamlarda alım satım yapma verilebilir. Ayrıca Horizon Worlds içinde kendi karakterinizi yaratarak günlük hayattaki birçok deneyiminizi yine bu platformda yaşayabilirsiniz.

Metaverse VR Teknolojisi Ne Kadar İlerdi?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Horizon Worlds gibi Metavers platformlarına VR teknoloji ve bilgisayarlarla erişilebiliyor. Buradan hareketle de bu teknoloji içerisinde bazı önemli gelişmeler yaşanıyor. Özellikle Horizon Worlds gibi platformlar da bu teknolojinin gelişmesine öncülük ediyorlar. Peki bu teknolojiler neler?   

VR teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değil. Bu teknolojinin duyulmasını sağlayan unsurlar sosyal medya ağları olmuştur. Buradan hareketle de bu teknolojinin henüz daha gelişiminin başında olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de sizlerle bu teknoloji için kullanılan araçları paylaşmak istedik. Bunlar arasında özellikle Horizon Worlds için önerilen 3 tane sistem bulunmakta.

Bu sistemlerden ilki Oculus Rift S sistemidir. Bir diğer ise Oculus Quest olarak bilinmektedir. Ayrıca Oculus Quest’in ikinci versiyonu da bu sistemler arasında sayılmaktadır. Buradan hareketle şimdilik bu VR sistemlerinde çeşitli kablolar ve bilgisayar bağlantısı gerekli olmaktadır. Ancak Horizon Worlds tanıtımı sırasında Meta’nın Oculus Quest 2 sisteminde kablosuz bağlantı ve el tanıma gibi özelliklerinin olacağı söylenmiştir.

Oculus Quest 2 Metaverse İçin Ne Anlama Geliyor?

Biraz önce sizlere Horizon Worlds için VR platformlarında önerilen sistemlerden bahsettik. Bu sistemlerden biri de Oculus Quest 2 olarak bilinen sistemdir. Sistem, Meta’nın birkaç yıl önce yaptığı toplantı da bir yenilik olarak tanıtılmıştır. Çünkü eski sistemlere nazaran bu sistem içerisinde bağlantı kablolarına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ayrıca bu sistemin zamanla bilgisayara bağlantısına da ihtiyacı olmayacağının sinyalleri verilmiştir.

Buradan hareketle Meta’nın Horizon Worlds platformunda kullanıcılarına daha rahat hareket imkânı sunduğunu söyleyebiliriz. Bu durum da sistemin daha geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmayı amaçladığını göstermektedir. Firma buradan hareketle yaptığı tanıtım toplantısında biraz önce değindiğimiz yenilikleri de göstermiştir.

Ayrıca bu sistemin zaman içerisinde bilgisayara yönelik ihtiyacının azaltılmak istendiğine de değinmiştik. Bununla bağlantılı olarak Meta şirketi Horizon Worlds için daha erişilebilir yöntemlerde denemektedir. Bu yöntemlerin başında ise telefonlar ve tabletler gelmektedir. Evet, doğru duydunuz. Şu anda VR platformları bilgisayara bağlı olabilir. Ancak gelecekte bu durum telefonlarımıza kadar inecektir.  

Metaverse Horizon Kullanıcı Sayısı Neden Bu Kadar Hızlı Artış Gösterdi?

Şu ana kadar anlattıklarımızı birçok insan biliyor olabilir. Peki ama neden onca başka sanal dünya varken Horizon Worlds kullanıcı sayısı bu kadar artış gösterdi? Bu oyunun kullanıcı sayısının 3 ayda 10 kat artmasının 3 temel nedeni var. Bunlardan biri bu teknoloji için Meta Şirketi’nin elini çabuk tutmuş olması. Yani Mark Zuckerberg daha önce sosyal ağ platformlarında olduğu gibi burada da bu teknolojiye öncülük etmek istemiştir.

Bir diğeri ise zaten hali hazırda bulunan Facebook sosyal ağının çok tanınıyor olması. Bu durum şirketin ve Meta’nın geleceği üzerine kullanıcılar açısından güven oluşturmuştur. Oluşan bu güven karşısında şirket de Horizon Worlds üzerinden kendini ve kullanıcıları besleme imkânı bulmaktadır. Çünkü açıklanan veriler bu oyunun 10 milyon adetten daha fazla satıldığını göstermektedir.  

Son sebep ise insanın değişen teknoloji algısıdır. Bu durum insanları önce bilgisayarlara itmişti. Hemen ardından dokunmatik ve akıllı telefonlar gelmişti. Şimdi de Meta gibi şirketlerin öncülüğünde Horizon Worlds gibi oyunlar ve platformlar oluşmaya başlamıştır. Bu 3 durumda, bu alanlara olan ilginin neden bu kadar çok arttığını gözler önüne sermektedir.

Horizon Worlds Neler Vaat Ediyor?

Bir önceki başlığımızda Horizon Worlds gibi platformların yeni gelişen bir teknolojinin ürünü olduğunu söylemiştik. Buradan hareketle de Horizon için şimdilik bir oyun kapsamında kaldığını belirtmeliyiz. Ancak oyun demekle geçmeyin. Nihayetinde günümüz dünyasının içine doğan çocuklar bunlardan besleniyorlar. Peki ama bu oyun bizlere gelecekte neler vaat ediyor?

Meta tarafından yapılan Horizon Worlds oyunu şu anda sadece bir oyun olarak bulunuyor. Ancak bu oyun içerisinde siz kendinize özel karakterler yaratabiliyorsunuz. Bununla da kalmayıp yine oyun içerisinde olan arkadaşlarınızla sohbet edebiliyorsunuz. Hatta eğer sohbetleriniz özel olacaksa buralarda kendinize özel yerler oluşturabiliyorsunuz. 

Ancak tabi ki de ilerde neler olacağı kesin olarak bilinemez. Fakat şirketin politikalarını göz ününde bulundurursak Horizon Worlds için daha iyi tahminler yapabiliriz. Bunlardan en basiti evinizden çıkmadan günlük spor ve sanat aktivitelerinizi yapabilmeniz olabilir. Ya da eğer bir ressamsanız kendi ürünlerinizi hatta kendi NFT’lerinizi buralarda sergileyebilirsiniz.

Horizon Worlds Dünyasına Neden Girmelisiniz?

Sizlere daha önce de belirttiğimiz gibi Horizon Worlds henüz çok yeni bir dünya. Buradan hareketle de dünyada birçok teknoloji kullanıcısı bu sanal dünyanın içerisinde olmaya çalışıyor. Çünkü bu insanlar, artık insanların yaşamlarında daha çok teknoloji barındırmaları gerektiğine inanıyor. Bu yüzden de dünyada gelişen bu akımın öncüleri olmak istiyorlar. Peki ama siz neden bu sanal dünyaya girmelisiniz?

Öncelikle henüz yeni olan bu teknolojinin içinde bulunmak uzun vadede iyi olabilir. Çünkü bilindiği gibi bütün oyunlar satışa direk sunulmadan önce bir test aşamasından geçerler. Sizde Meta’nın Metavers’i diye adlandırılan Horizon Worlds oyunu içindeki yerinizi alarak deneme imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca diğer birçok kullanıcı ile de tanışıp kendi çevrenizi de geliştirebilirsiniz.

Bilindiği gibi bu teknolojileri uzun vadede kullanıyor olmak çok önemlidir. Çünkü bu kullanım sırasında eğer bir yatırım ya da bir karar almanız gerekirse daha önceki tecrübeleriniz önem kazanmakta. Bu yüzden de Horizon Worlds içerisinde zaman geçirmek size gelecek kararlarınızda yardımcı olacaktır. Ayrıca bu platformların gelecekte birer iş dünyası olduğunu da unutmayın. Sebep ister sosyalleşmek ister iş imkanları olsun bu platformlarda uzun süreli bulunmanız çok önem arz etmektedir.

Quest Game Olarak Hangi Oyunlar Oynanabilir?

Daha önce sizlere Oculus Quest ve Quest 2’den bahsetmiştik. Şimdi ise bu VR gözlükleri ve setleri ile hangi oyunları oynayabileceğinizden bahsedeceğiz. Sıralamamızı tabi ki de ilk olarak Horizon Worlds ile açmak istiyoruz. Çünkü bildiğiniz gibi bu oyun, yazımızın temel dayanağı. Bu oyun içerisinde daha önce de belirttiğimiz gibi tek veya toplu olarak arkadaşlarınızla zaman geçirebilirsiniz.

Ancak oyun dünyası sadece Horizon Worlds ile sınırlı değil. Özellikle Oculus Quest sistemlerini kullanarak zaman geçirebileceğiniz birçok oyun ve uygulama mevcut. Bunlardan bir tanesi Jurassic Park oyunları. Bu oyunlarda kendi dinozor alanlarınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca onları besleyip arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Bir diğer oyun türü ise spor oyunları olabilir. Özellikle kayak ya da dağcılığa meraklıysanız bu VR gözlükleri kullanarak buralarda zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca golf ve boks gibi oyunlarda Oculus sayesinde oynanabiliyor. Tabi yine Horizon Worlds içerisinde de grup toplantıları ve fitness gibi aktiviteler mevcut. Görüldüğü gibi sanal dünya gelişmeye ve kullanıcıların hayal gücüne yanıt vermeye devam ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
VR Platformu Horizon Worlds 300.000 Kullanıcıya Ulaştı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!