USD32,21
EURO34,98
JPY0,206800
RUB0,360000
GBP41,12
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.425,57
BTC68.821,48

Metaverse Nedir, Bu Kurgu Evrenin Özellikleri Nelerdir?

featured
metaverse-nedir-sanal-gerceklik
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sizlerin de bildiği gibi son yıllarda hayatımıza metaverse diye bir kavram girmiştir. Peki ama bu kavramın anlamı nedir? Türkçeye kurgu evren olarak da çevrilen bu kavram, aslında fiziki bir yapıda değildir. Yani henüz değildir. Çünkü bu kurgu evren durumu şu anda sadece dijital dünya içerisindedir. Ancak çok yakın bir zamanda bu durumun değişeceğini öngörebiliriz.

Bu yazımızda sizlere metaverse kavramını tanıtacağız. Bunu yaparken bu kurgu evrenin birçok yanına da değineceğiz. Bu ilişki zaman zaman kripto dünyasını kapsayacak. Zaman zaman da yine yeni bir kavram olan NFT’leri kapsayacak. Sizde gelecekte bu dünya içerisinde yerinizi almak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Hazırsanız bu kurgu dünyaya girebiliriz.

Metaverse Giriş Nasıl Yapılır?

Bu kurgu dünyayı anlamak için öncelikle onu tanımak gerekir. Dolayısıyla birçoğunuzun aklında metaverse nasıl girilir sorusu olabilir. Öncelikle bunun için bu kurgu dünyanın ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bunu kısaca, içerisinde insanların birbirleri ya da çevreleri ile sanal bir etkileşim kurabildikleri bir dünya olarak tanımlayabiliriz.

Bu dünyaya şu anda bilgisayarlar ve sanal gerçeklik gözlükleri ile erişebilirsiniz. Ayrıca bunun çeşitli uygulamalara ya da oyunlara da sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü metaverse projeleri giderek farklılaşmaya başlamıştır. Bu projeler oyunlar üzerinden olabileceği gibi faklı hizmetlerde sunabilirler. Bunlara örnek olarak da tanınmış giyim markalarının bu sanal gerçeklik dünyasında yaptığı satışlar verilebilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu kurgu dünya tek bir yapıdan ya da tek bir uygulamadan oluşmamaktadır. Hatta öyle ki bazı uygulamalar üzerinden dünyadaki gerçek arsa ve araziler satışa çıkarılmıştır. Bunun etkileri ise birçok insanda metaverse arsa nasıl alınır diye soruları gündeme getirmiştir. Dolayısıyla bu durumun yansımaları Türkiye’de de görülmektedir.

Metaverse Türkiye Kullanıcıları İçin Ne Durumda?

Dünya çapında metaverse gerçekten de çok popüler bir hal almış durumdadır. Bu popülaritenin arkasında ise belli başlı teknoloji ve sosyal ağ devleri yer almaktadır. Bunlardan en bilineni eski adı Facebook yeni adı ise Meta olan şirkettir. Çünkü Meta Şirketi kendi kurgu dünya projesini yaratmıştır. Peki ama bu durumun Türkiye’deki kullanıcılara ne gibi etkisi olmuştur.

Öncelikle Türkiye’deki kullanıcılar bu kavrama daha çok metaverse coin olarak bakmaktadır. Çünkü bildiğiniz gibi sanal dünyaların bizim ülkemizdeki yansımaları kripto paralar olmuştur. Her ne kadar bizim insanımız bu paraları bir borsa gibi düşünse de durum pek de öyle değildir. Bu paralar aslında yaratılacak yeni sanal evrenler için orada kalabilme gücüdür.

Ancak daha önce de dediğimiz gibi bizim ülkemizde bu gelişmeler genel olarak kripto paralar üzerinden yaşanmaktadır. Fakat işin bir başka boyutu da bu sanal evrenler üzerinden satılığa çıkarılan sanal arsalardır. Evet birçok insan buralarda sahibi oldukları arsaları internet siteleri üzerinden satmaktadır. Bunlara metaverse arsa alma şeklinde kısa bir arama ile sizlerde ulaşabilirsiniz.

NFT Metaverse İçerisinde Satılabilir Mi?

Yazımızın başında metaverse dünyasının içerisinde birçok etkinlik ve aktivite yapabileceğinizi söylemiştik. Bunlardan bir tanesi de dünya üzerinde sanal ortamlardan yapılan NFT satışlarıdır. NFT’nin açılımı Non-Fungible Token’dır. Bu ürünler aslında kripto para teknolojisini birer yansımalarıdır. Ancak kullanıcılar bunları da birer meta haline getirmişleridir. Metalaşan bu durum üzerinden de çeşitli kazançlar elde etmektedirler.

Peki ama bu NFT’ler sanal dünya içerisinde satılabilir mi? Tabi ki de bunu yapabilirsiniz. Hatta bazı çok ünlü marka veya kişilerin yapmış oldukları NFT eserler, metaverse arsa fiyatları açısından da önem kazanmaktadır. Çünkü bu marka veya kişiler sergileyecekleri NFT eserlerine en uygun yerleri seçmek isterler. Dolayısıyla da bunun yansıması olarak sanal dünya da bazı arsa ve arazi fiyatları artış göstermektedir.

Ayrıca bu durum kişilerin kendi NFT koleksiyonlarını oluşturmaları açısından da önemlidir. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi kullanıcılar metaverse içerisinde özgürdürler. Bu özgürlükten hareketle de istedikleri yerde istedikleri eserleri oluşturabilirler. Bunları evlerinde oturarak dünyanın diğer ucundaki bir kullanıcıya saniyeler içerisinde satabilirler. Hatta bunu yaparken aynı zamanda Everest Dağı’na bile tırmanabilirler.

Türkiye’de Metaverse Sahibinden Etkisi!

Gelelim bu sanal evrenlerin Türkiye’deki en önemli etkisine. Yazımızın üst başlıklarında metaverse kavramı için henüz yeni gelişen bir teknoloji olduğunu söylemiştik. Ancak gelişen bu dijital teknoloji Türkiye’de öncelikle arsa fiyatları üzerinden ilerliyor gibi görünmekte. Çünkü birçok Türk kullanıcı kurgu evrenler içerisinde sahip oldukları arsaları satışa çıkarmıştır.

Bu durum o kadar artmıştır ev ve araba için kullanılan siteler bile bundan nasiplerini almışlardır. Özellikle geçtiğimiz birkaç ay içerisinde sahibinden sitesinde metaverse içerisinde satılan arsalar sergilenmiştir. Bu durum, sanal dünyaların insanların gerçek dünyasına nasıl etki yaptığını da göstermektedir. Peki ama bu gerçek olmayan sanal gerçeklik arsaları ne kadar anlamlıdır?

Eğer sizde geleceğin dünyası içerisinde bulunmak ve yer edinmek isterseniz bu gibi durumlara yönelebilirsiniz. Ancak buralara gelecekte çok fırsat var diye, düşünmeden girmek de ilerde canınızı sıkabilir. Dolayısıyla metaverse dünyası içerisinde birçok fırsat barındırdığı gibi aynı zamanda riskler de taşımaktadır. Bu noktada yatırım yapılırken dikkatli olunmasına fayda görüyoruz.

Facebook Metaverse İçin Neden Önemli?

Sırada bu sanal dünyanın gerçek dünyalarla etkileşimi var. Bildiğiniz gibi dünya da metaverse yani sanal evrenler akımı Facebook ile başladı. Şirket, daha sonrasında buralarda kullanmak için kendi sanal gerçeklik gözlüğünü çıkardı. Sonrasında ise adını değiştirerek Meta yaptı. Buradan da meta şirketinin aslında bir öncülük yaptığını çok kolay bir şekilde söyleyebiliriz.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, yarattıkları metaverse için çeşitli geliştirmeler yaptıklarını da söyledi. Bunlardan biri kendi meta dünyalarını tasarlamış olmalarıydı. Bir diğeri ise kendi sanal gerçeklik gözlükleri yani VR gözlükler ile işin içine gerçekçi bir boyut katmalarıydı. Bu iki durum da şirketin ilerleyen yıllarda bu sanal evrenler içerisinde olma isteğini bizlere göstermektedir.

Sanal dünyaların Meta Şirketi için bir başka önemi de değişen dünyaya öncülük etmektir. Bildiğiniz gibi Facebook sosyal ağların gelişimine öncülük etmiştir. Meta’da metaverse gelişimine öncülük etmek istemektedir. Bu yüzden Meta, bu sırayı kimseye vermek istemeyip yatırımlarına devam etmektedir.

Metaverse İçerisinde Neler Yapılabilir?

Sizlere yazımızda metaverse kavramının ne olduğundan ve ne gibi özellikleri içerdiğinden bahsettik. Aynı zamanda bu kavramın Türkiye’ye olan yansımalarına da değindik. Peki ama bu sanal dünyalarda neler yapabilirsiniz. Hazırsanız gelin birazda bu gerçeklikten çok uzak yeni gerçek dünyamızda neler yapabileceğimize bakalım.

Öncelikle metaverse içerisinde insanlarla ve çevrenizle etkileşimde bulunabilirsiniz. Ayrıca yine bu dünya da çeşitli VR oyunları oynayarak da zaman geçirebilirsiniz. Ya da Paris sokaklarında arkadaşlarınızla bisiklet turuna çıkabilirsiniz. Tabi evinizden hiç kalkmadan metakonserler verme fikri de yine bu evrenlerde mevcut.

Ancak bu sanal evrenlerde olay sadece oyun oynamak değil. Eğer isterseniz ve yeterli alt yapınız varsa işinize de buradan gidebilirsiniz. Yani kısaca bu evren içerisinde iş arkadaşlarınızla toplantılar yapabilirsiniz. Sanal dünya gezileri düzenleyebilirsiniz. Ya da çeşitli bilgilendirici konferanslar düzenleyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi metaverse olanakları sadece sizin hayal gücünüz ile sınırlı.

Metaverse Dünyası İçerisinde Bulunan Bir Başka Şirket; Microsoft  

Sizlere yazımız içerisinde Meta Şirketi’nin gelişmekte olan bu sanal dünyaya öncülük ettiğini söylemiştik. Peki ama metaverse için çalışma yapan başka şirketler yok mu? Tabi ki de var. Bu şirketlerden biri de Bill Gates’in kurduğu Microsoft Şirketi. Bildiğinizi gibi Microsoft yazılım üzerine kurulmuş bir şirket. Ancak aynı zamanda yeni dünyaya adım atmak isteyen şirketlerin arasında da yer alıyor.

Microsoft zaten hali hazırda hologram teknolojisini kullanmakta olan bir şirket. Aslında metadünya da bundan çok farklı değil. Bu yüzden, çeşitli metaverse araçları ve uygulamaları geliştirmeye devam ediyorlar.  Bunlar arasında askeri olarak kullanılacak teknolojiler olduğu gibi iş ortamları içinde çeşitli alternatifler bulunmakta. Ayrıca Microsoft, bu sanal dünya içerisinde kullanıcılarına kendi dijital avatarlarını yapma imkânı da sunuyor.

Görüldüğü gibi sanal dünyalar geliyor. Hem de çok hızlı bir şekilde. Bu hızı, özellikle bu konulara yatırım yapan şirketlerin politikalarını takip ederek anlayabiliriz. Ayrıca sadece şirketler değil bireysel kullanıcılarda metaverse içerisinde yer almak için canla başla çalışıyorlar. Bu yüzden tüm dünyada yazımız boyunca anlattığımız sanal yansımalar yaşanıyor. Sizde bu yansımaları yaşamak isterseniz geleceğin dünyasına adım atabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Metaverse Nedir, Bu Kurgu Evrenin Özellikleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!