USD32,22
EURO34,99
JPY0,207300
RUB0,356300
GBP41,09
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.509,95
BTC69.976,81

Ülser Nedir ? Ülser Düşmanı 14 Gıda

ulser-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülser nedir? Mide veya bağırsaklarında sorunlar yaşayan kişiler sıklıkla internette bu rahatsızlığı sorgulamaktadır. Çünkü bazen hemen doktora gidemeyen kişiler strese girip psikolojik olarak da zorluk yaşamaktadır. Böylece kişi en azından aklına takılan soruları araştırmakta ve bu rahatsızlığında hangi birime başvuracağını öğrenmektedir.

Ülser Nedir? Gastrit ve Ülser Belirtileri Nelerdir?

Ülser nedir sorusu ile gastrit nedir sorusunun cevabı temel olarak aynı olsa da bazı farklılıklar barındırmaktadır. Bundan dolayı tıpta gastrit; ülserin daha derine inmiş hali olarak kabul edilir.

Ancak bu tanıyı sade doktorlar koyabilir. Bu amaçla hastanelerin Gastroentoloji bölümüne başvuru yapmalısınız.  Burada mide ülser nedir öğrenebilir, şikayetleriniz ve mide ülseri belirtileri arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Böylece tanıdan sonra uygun tedaviye başlayabilirsiniz..

Mide ülseri neden olur? Mide ya da on iki parmak bağırsağının mide öz suyu gibi asitli sıvılar yüzünden tahriş olarak iltihaplı yaraya dönüşmesi durumu ülser nedir sorusuna cevap verir. Bu rahatsızlık toplumda sıkça ortaya çıkar. Çünkü bu rahatsızlığın en yaygın nedeni Helicobacter pylori bakterisidir ve bu bakteri insandan insana bulaşabilir. Böylece mide ve bağırsağın çeşitli alanlarına yerleşir ve enfeksiyona sebep olur. Bu enfeksiyon sonucunda;

 • Duodenum ülseri (on iki parmak bağırsağında oluşan ülser çeşidi)
 • Mide ülseri
 • Mide kanseri gelişebilir.

Bu tarz hastalıkları uzman hekimler mide ülseri ilaçları gibi ilaçlarla tedavi edebilir. Ancak siz de beslenmenize bazı gıdalar ekleyerek veya hayatınızdan bazı besinleri  çıkararak tedavinize destek olabilirsiniz. Peki tedaviye destek amacıyla hangi gıdaları ve nasıl tüketmelisiniz? İşte ayrıntılar.

1 – Muz

ulser-nedir

Muz zengin olarak potasyum ve magnezyum içerir. Aynı zamanda bağırsaktaki probiyotik bakterileri besler ve bağırsak sağlığının düzenlenmesinde rol oynar.

Ülser nedir sorusu ile mide asidinin ülsere neden olduğunu öğrenmiştiniz.  Bu aşamada muz tüketimi mide asidine karşı koruyucu bir mukus yapılı bakteri üretir. Böylece ülsere neden olan bakterilerin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.

2 – Ülser Nedir? Yoğurt Ülser İçin Faydalı mıdır?

Yoğurt gibi fermente olmuş gıdalar zengin probiyotik içerir. Bu yüzden reflü gibi şikayetlerin gerilemesini sağlar. Sonuç olarak düzenli tüketildiğinde mide duvarını sağlamlaştırıcı etki gösterir. Bu yüzden ülser nedir gibi sorularınızda yoğurt tüketilmesi şeklinde bir öneri ile karşılaşabilirsiniz.

3 – Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi zengin lif içerir. Bu sayede mide asiti miktarının azaltılmasında etkili olur. Böylece ülser nedir sorusu ile değiştirmeyi düşündüğünüz beslenmenize bu gıdayı eklemeniz size fayda sağlayacaktır. Yulaf ezmesini marketlerde bulabilir ve öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Günümüzde yulaf ezmesi tarifleri oldukça yaygın olarak kullanılır.

Bunun dışında yulaf bolca lif içerir. Bu sayede kolayca sindirebilirsiniz. Böylece bağırsaklarınız da zorlanmaz.

4 – Zerdeçal

ulser-nedir
Ülser Nedir

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal sağlık üzerinde birçok olumlu etki gösterir. Bu baharat Anti-inflamatuar yani ödemi ve inflamasyonu azaltıcı özelliğiyle ön plana çıkar. Bu yüzden zerdeçal ile tariflere ülser nedir aramaları esnasında karşılaşabilirsiniz.

Zerdeçalin vücuttaki diğer etkilerini öğrenmek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

5 – Kefir

Probiyotik bir besin olan kefir ülser nedir diye soranlara önerilen gıdalar arasındadır. Kefir sindirim sisteminizi düzenler ve mide sağlığınıza destek olur. Ayrıca içerdiği polisakkaritler sayesinde mideyi koruyan mukus tabakasının onarımında görev üstlenir. Kefiri marketlerden satın alabilirsiniz veya kendiniz kefir mayası ile yapabilirsiniz.

6 – Bal

ulser-nedir

Yapışkan bir yapısı olan bal bu özelliği ile mide iç yüzeyini kaplar ve mide asidinin tahrişini azaltır. Ayrıca bal anti-bakteriyel bir özelliğe sahip olduğu için Helicobacter pylori  bakterisine karşı mücadele eder. Böylece hem tahrişin azalmasında hem de bakterinin yok edilmesinde etkili olur. Sonuç olarak ülser nedir sorusu ile beslenmenize balı dahil edebilirsiniz.

Ancak lütfen bal gibi gıda ürünlerini alırken dikkatli olmanız gerektiğini unutmayınız. Güvendiğiniz bir üreticiden direk kendiniz alabilirsiniz veya gerekli kuruluşlardan onay almış balları tercih edebilirsiniz.

7 – Az Yağlı Etler Ve Balık

Et ve et ürünleri  ülser nedir sorusu ile beslenmenizde düzenlemeniz gereken gıdalar arasında yer alır. Çünkü ülser gibi hastalıklar mide asidinin artması ile kişiye ciddi rahatsızlık ve ağrı verir.  Bu yüzden beslenmenizi düzenleyerek tedavi aşamasında ağrı ve rahatsızlıklarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

8 – Yeşil çay

Toplumu olarak genelde siyah çay tüketiriz. Ancak ülser nedir diye soran bir bireyseniz sıcak içeceklerinize yeşil çayı da ekleyebilirsiniz. Çünkü yeşil çay;

 • Antioksidan bakımından zengindir.
 • Stres azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Mideyi yatıştırır.
 • Anti-inflamatuar özellik gösterir.

Sonuç olarak bu özelliklerinden dolayı ülser tedavisinde destek olarak kullanabilirsiniz.

9 –  Patates

Patates herkesin çok sevdiği bir gıdadır. Ancak ülser nedir diye soruyorsanız patatesi kızartma şeklinde tüketmemeyi tercih etmelisiniz çünkü mide sağlığınızı korumalısınız. Tercihinizi haşlanmış ve pişmiş patates olarak kullanabilirsiniz. Çünkü haşlanmış veya pişmiş patatesin dokusu yumuşar. Böylece midenizi rahatsız etmez. Ayrıca zengin potasyum ve magnezyum içerir. Bu sayede midenizi rahatlatır

10 – Tam Buğday Ekmeği

ulser-nedir

Lifli içeriği sayesinde  tam buğday ekmeği daha yavaş sindirilir. Ayrıca içeriğindeki işlenmemiş tahıllar tok kalmanıza yardımcı olur. Eğer ülser nedir diye soruyorsanız sindiriminizin sağlıklı olması için bu ekmeği tercih etmelisiniz. Ayrıca tam buğday ekmeği sayesinde kan şekerinizi ve kolesterolünüzü dengeleyebilirsiniz. Böylece kalp sağlığınızı da destekleyebilirsiniz.  

11 –  Meyan Kökü

Meyan kökü bağırsak ve mide gibi sindirim sistemi organlarını destekler. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak bilim adamları ülser nedir sorusuyla ilgili olarak meyan kökünü tek olarak kullanma konusunda henüz anlaşamamıştır. Bu yüzden siz de doktorunuza danışarak doğal bir destek amacıyla meyan kökünü tercih edebilirsiniz.

12 – Kızılcık

“Kızılcıklar oldu mu selelere doldu mu?” türküsü ile bildiğimiz kızılcık ülser nedir gibi sorunlarınızda mide sağlığınızı destekler. Ekşi ve acı tadıyla bilinen kızılcıkları kuru meyve veya çay olarak tüketebilirsiniz. Böylece bakterilerin büyümesini engelleyerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca kızılcığı;

 • İdrar yolu enfeksiyonu durumunda kullanabilirsiniz.
 • Kalp sağlığınız için tüketebilirsiniz.
 • Bağışıklığınızı desteklemek için çay olarak tercih edebilirsiniz.

13 – Kereviz

ulser-nedir

Ülser  nedir diye sorusuyla mide asidi gibi kavramlarla ilgili bir sorun olduğunu öğrendiniz. Bu yüzden eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa mide asidi oranını arttıracak gıdaları beslenmenizden çıkarmalısınız. Bu besinler yerine asidi dengeleyecek besinleri tüketmelisiniz. Örneğin kerevizi beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Kerevizi ülserle mücadele esnasında veya ülser riski ortaya çıktığında önleme amaçlı kullanabilirsiniz. Kereviz içerdiği besin değerleri sayesinde mideyi korur. Özellikle mide asidini dengelemeye çok yardımcı olur. Yüksek antioksidan sayesinde mide sağlığını destekler. Bunun dışında yüksek su içerdiği için bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

14 – Kuşkonmaz

Kuşkonmaz ülser nedir sorusu ile ülsere faydalı sebzeler arasında yer alır. İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde midede oluşan yaranın iyileşmesini sağlar.

Sık Sorulan Sorular

Ülser günümüzde sık rastlanılan bir hastalık olduğu için internet aramalarında da fazlaca yer alır. Aşağıda konu ile ilgili merak edilenleri ve cevaplarını bulabilirsiniz.

1 – Bağırsak Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak ülseri belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Koyu renkli -kanlı dışkı ile karşılaşabilirsiniz.
 • Mide bulantısı  ve kusma ile sürekli mücadele edersiniz.
 • İştah veya kilo kaybı yaşabilirsiniz.
 • Midede oluşan şişkinlik hissi ve geğirme sorunu yaşayabilirsiniz.

2 – Ülser Nedir Ve Neden Olur?

Ülser bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık beslenme ve stres kaynaklı olarak ortaya çıkar.

3 – Ülser İyileşir mi?

Genel olarak iyileşir. Ancak bu konuda siz de çaba göstermelisiniz ve beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

4 – Ülser Ciddi Bir Hastalık mıdır?

Tedavi edilmediği sürece ciddi bir hastalıktır. Tedavi olmamak hastalığınızın ilerlemesine neden olur. Ayrıca tamamen iyileşme olmadan tedaviyi kesmeniz durumunda hastalığın tekrarlama riski artar.

ulser-nedir

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ülser Nedir ? Ülser Düşmanı 14 Gıda

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!