USD32,21
EURO34,98
JPY0,206700
RUB0,351900
GBP41,11
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.419,58
BTC68.708,19

Twitter TT Nedir, Ne Anlama Gelir? Neye Göre Oluşur?

twitter-tt
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Twitter TT, İngilizce bir terim olan Trending Topics kelimesinin kısaltmasıdır. Bu kısaltma bir sosyal medya platformu olan Twitter  kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Peki adını az çok hepimizin duyduğu bu terim hakkında bilinmesi gerekenler neler? İşte konu ile ilgili olarak tüm detaylar yazımızda sizleri bekliyor.

Twitter TT Nedir?

twitter-tt

Twitter TT İngilizce bir kelimenin baş harflerinden oluşan bir terimdir. Bu bölümde platformun en popüer konuları listelenir. Gün içinde en çok konuşulan ve paylaşılanları buradan takip edebilirsiniz. bu bölüm sayesinde diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunabilir ve konular üzerinde tartışma yapabilirsiniz.

Twitter TT Nasıl Oluşur?

Twitter TT oluşumu, en çok konuşulan ve paylaşılan konuların belirlenmesiyle oluşur. Trending topics listeleri ise 2 şekilde gösterilir. Bunlar :

  • Dünya geneli
  • Ülke veya bölge geneli

Bu listeler algoritma tarafından otomatik olarak oluşturulur. Algoritmaya göre belirli bir zamanda ve konuda en çok etkileşim alan tweetler listeyi oluşturur. Bu alanda retweet, beğenme gibi etkileşimler bir konunun öne çıkmasında etkili olur.

Twitter Trend Topic Nasıl Yapılır?

twitter-tt

Twitter  TT olma konusu son dönemlerde en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Bu noktada bilinmelidir ki etkileşim çok fazla önem taşımaktadır. Ayrıca bilginin güvenilir olması veya olayın gerçek olması gibi etmenlerle gündem yön değiştirmektedir. Ancak eğer kendiniz Twitter’da trend topic olmak istiyorsanız gündem oluşturabilmek için özellikli olarak çalışmalı ve gündemi takip etmelisiniz. Tabloda bu çalışmaları görebilirsiniz.

Twitter’da En Çok Konuşulanlar Arasında Olmak İçin Püf Noktalar

twitter-tt
Twitter TT

Twitter TT listesi çok çabuk değişebilen dinamik bir yapıya sahiptir. Bu listede yer alabilmek için yukarıdaki adımlardan sonra birkaç püf noktaya da dikkat etmelisiniz.

  • Hashtage konu dışı başka bir tag eklememelisiniz. Bunun püf noktası ikinci tagden dolayı taginizin konu ile alakası olmayanların önüne çıkma ihtimalidir. Durum böyle olunca etkileşim ihtimaliniz düşecektir. Bu da konunuzun alt sıralara düşmesine neden olacaktır. Böylece retweet ihtimali de düşecektir.
  • Listeye girebilmek için önemli olan konulardan biri de değişik hesapların aynı anda konu hakkında konuşması durumudur. Konu hakkında sadece bir kişinin bir çok mesaj atmasından ziyade daha fazla kişinin etkileşimde bulunması önem arz etmektedir. Kullanıcılar bir tane bile olsa konu hakkında attığında gerçekten de çok önemli bir durum meydana gelir. Tweet ciddi bir etkileşim alır.
  •  Tag kullanımının da önemi burada ortaya çıkar. Yani konunun hashtag atılması önemlidir. tag ile atılmamış ama konu ile ilgili olan paylaşımlar tam anlamıyla doğru sonuçlar sunmaz.
  • Twitter bugün en çok konuşulanlar arasında yer almak için yukarıda yazmış olduğumuz ayrıntıların yanı sıra link paylaşımıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta  ise, TT listesine girmeden özellikle de link paylaşmamaktır.
  • Listede yer alabilmek için zamanlamayı da iyi yapmanız gerekir. Özellikle akşam saatlerinde bireyler hem Tv hem sosyal medya kullanımı arttırır. Televizyon dizilerinin de kendilerine bir hashtag belirlemesinin nedeni budur. Bu yüzden bu saatlerde bir konu açmak etkileşiminizi düşürecektir. Bu saatlerde etkili bir çalışma yapmanız neredeyse imkansızdır. Bu yüzden kitlenizin saatini kestirmeye çalışmalısınız. Konunuzun hedef kitlesi eğer mesaili çalışanlarsa gündüz saatleri sizin için uygun değildir. Bunun gibi hedefinizin uygunluğuna göre çalışma yapmalısınız.
  • Onaylı yani mavi tikli hesapların desteğini almak sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Hashtaginizi buna göre belirleyerek ilerleyebilirsiniz. Bu tarz büyük hesapların dikkatini çekmek ve etkileşimlerini almak listeye girme ihtimalinizi arttırır.

Sık Sorulan Sorular

Konu ile ilgili olarak sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 – Twitter TT Listesi Güvenli mi?

Genel olarak güvenli sayılsa da zaman zaman yanlış bilgiler de olabilir. Bu yüzden bir konuya destek vermeden önce iyice araştırmayı ihmal etmemelisiniz.

2 – Son Dakika Twitter Gündem Nereden Bakılır?

Bunun için hesabınıza giriş yaptıktan sonra keşfet bölümü gelmelisiniz. Buradan gündemi takip edebilirsiniz.

twitter-tt

3 – Twitter Gündem Nasıl Kişiselleştirilir?

Twitter gündem  listesini özelleştirmek için listenin sağ üst köşesinde bulunan Ayarlar butonuna dokunmanız ya da tıklamanız gerekiyor. Bu bölümde karşınıza Konum ve Kişiselleştirme olmak üzere iki seçenek gelecek. Gündem listenizin konumunuza göre belirlenmesi için konum seçeneğini, gündem listenizin ilgi alanlarınıza göre belirlenmesi için ise ikinci seçeneği onaylamanız gereklidir. Eğer her iki alandan gündemi takip etmek isterseniz iki seçeneği de onaylayabilirsiniz.

4 – Son Dakika Twitter Gündem Kaç Dakika Sürüyor?

Liste ortalama olarak 5 dakikada bir güncellenir. Etkileşimin story izleme gibi durumlara göre listede kalma süresi artar veya azalır.

5 – Twitter Kaç Üyesi Var?

Günümüzde en önemli sosyal medya ağlarından biri olan Twitter platforumun  tüm dünya üzerinde 340 milyon abonesi bulunuyor.

6 – Twitter Kullanımı Oranları Nasıldır?

Twitter platformu kullanımında listenin birinci sırasında ABD yer alıyor. Avrupa ise 2. sırada yer alıyor. Türkiye ise 11.8 milyon  Twitter kullanıcısı var ve dünyada 6. sırada yer alıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Twitter TT Nedir, Ne Anlama Gelir? Neye Göre Oluşur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!