USD33,01
EURO36,01
JPY0,210100
RUB0,373900
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.570,13
BTC63.652,98

Tüfe Oranı Ne, Nasıl Belirlenir? 2024 Tüfe Oranı Kaç?

TÜFE oranı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüfe oranı tüketici fiyat endeksini yansıtır. Tüketici fiyat endeksi bir ülkedeki tüketimdeki mal ve hizmetlerinin fiyat değişimlerini gösterir. Bu değişim oranı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanır. Bu açıklamalar aylık bazlı ve yıllık bazlı olarak yapılır. Tüfe oranı genel olarak bir alışverişte sepete konan malların zaman içindeki fiyat değişimidir.

Kişiler market alışverişlerinde de farklı zamanlarda ödenen tutarı hesaplayarak bu oranı bulabilir. Açıklanan Tüfe oranı zaman içinde değişebilir niteliktedir. Bu değişiklikler TÜİK Tarafından düzenli olarak güncellenir. En güncel oranları görüntülemek için TÜİK resmi web sitesi ziyaret edilebilir.

2023 TÜFE Oranı Ne Kadardır?

2023 Tüfe oranı son olarak Aralık ayında açıklanır. Bu açıklama aylık bazdaki son açıklamadır. Aralık ayı itibari ile Tüfe oranı % 2.93 artış kaydetmiştir. Yıllık olarak ise %64.77 olarak gerçekleşmiştir. Bu oranlara göre yılbaşından itibaren mallar % 64 oranında zamlanmıştır. 2024 yılına ait oranlar ise henüz açıklanmamıştır.

Bu yapılan açıklamalar devlet kurumu aracılığıyla yapılmaktadır. Ayrıca bu açıklamalara ek olarak bağımsız kuruluşlar da bu tarz oranlarda açıklamalar yapabilmektedir. Kişiler ister devlet açıklaması ister özel şirket açıklaması olsun bu verileri ücretsiz olarak ulaşabilmektedir.

TÜFE oranı

2023 ÜFE Oranı

ÜFE oranı TÜFE’den farklı olarak yurt içi üretici fiyat endeksini yansıtır. Üretici üzerindeki maliyet artış ve azalış oranlarını hesaba katar. ÜFE oranı açıklanması da TÜFE oranı gibi TÜİK tarafından yapılmaktadır. Bu oran aylık bazlı olarak açıklanabildiği gibi yıllık bazlı olarak da açıklanabilmektedir. ÜFE oranı aylık bazlı olarak en son Aralık ayında açıklanır.

Aralık ayı ÜFE oranı %1,14 oranında artış göstermiştir. Ayrıca ÜFE oranının yıllık olarak üreticiye yansıyan oranı da bulunmaktadır. Bu oran 2023 yılı itibariyle %44,22 olarak gerçekleşmiştir. ÜFE oranları yine devlet kurumları tarafından açıklana bildiği gibi özel kuruluşlar tarafından da açıklanabilir özelliktedir.

Yİ-ÜFE 12 Aylık Ortalama Değişim Oranı Ne Kadardır?

ÜFE 12 aylık değişim oranı TÜFE oranı açıklanması gibidir. Değişim oranları aylara göre değişim gösterebilmektedir. Özellikle bahar aylarında daha net değişimler meydana gelir. Bu net değişimlerin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Eylül ayında gerçekleşen aylık değişim oranı % 1.94 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aralık ayına göre ise % 38,70 olarak gerçekleşmiştir.

TÜFE oranı

2023 Aylık Enflasyon Oranları?

TÜFE oranları gibi enflasyon oranı da aylık ve yıllık bazlı olarak açıklanır. Enflasyon ayrıca alım gücün etkilenme oranını da gösterir. Ayrıca bu orana bağlı olarak çalışanların maaşlarına zam yapılmaktadır. Bu zamlar bazı hallerde enflasyon oranının altında olduğu gibi bazı hallerde bu oranın üzerinde olabilmektedir. Aylık olarak açıklanan mevsimin son ayı enflasyon oranları ise şu şekildedir;

  • Şubat 3.15
  • Mayıs 0.04
  • Ağustos 9.09
  • Kasım 3.28

2023 TEFE TÜFE Oranı Arasındaki Farklar Nelerdir?

2023 yılında hem tefe hem de TÜFE oranı açıklanmıştır. Bu oran tüketici fiyat endeksi oranını yansıtır. Ancak tefe oranı toptan eşya fiyat endeksi oranını yansıtır. Bu iki orana birbiri ile bağlantılı olarak artış veya azalış gösterir. TÜFE oranı için birim fiyat dikkate alınır. Tefe oranında ise toptan fiyatlar hesaba katılarak artış oranları belirlenmektedir.

TÜFE oranı

2023 Enflasyon Oranı Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Enflasyon oranını yıl içinde belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler TÜFE oranı belirlenirken de kullanılabilmekte. Ayrıca enflasyon oranının artışında mevsimsel geçişler ve artan vergi oranları da etkilidir. Enflasyon oranı üzerinde en çok etkisi bulunan ilk kalemi gıda ve alkolsüz içecekler grubu oluşturur. Bu grup %24 oranında etkinlik gösterir ve en geniş kalem olarak yer tutar.

TÜFE oranı için etkili bir diğer kalem ise ulaşım sektöründe meydana gelen değişimlerdir. Ayrıca kur artışları ve akaryakıt fiyatlarında büyük değişimde enflasyon oranında etkili bir diğer kalemdir. Bu kalemlerle birlikte konut, su, elektrik, gaz gibi etkenler tüketiciyi doğrudan etkileyen kalemler arasında yer alır.

2023 TEFE Oranı Ne Kadar?

TEFE oranı her geçen ay ve yıl değişime uğramaktadır. Bu değişimleri takip etmek için birçok farklı yol bulunmaktadır. Bu yollardan biri TÜİK resmi web sitesidir. Bir diğer takip edilebilecek yer ise özel kuruluşların yaptığı açıklamalardır. TEFE oranı açıklanan resmi rakama göre %54,26 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca bu oran geçen yılın Aralık ayına göre %55 olarak gerçekleşmiştir.

TÜFE oranı
TÜFE oranı

Son 4 Yıl Yıllık Enflasyon Oranları Ne Kadardır?

Bu oranlar çok çeşitli sebeplerle değişkenlik gösterebilmektedir. Devletin yapacağı bir vergi düzenlemesi veya akaryakıt fiyat artışı da enflasyona etki edebilmektedir. Bununla beraber bazı durumlarda enflasyon bir önceki yıla göre daha düşük olabilir. Enflasyon oranının düşük olması devletler açısında olumlu bir sonuçtur. Yıllara göre enflasyon oranı şu şekildedir;

Yıllık Enflasyon OranıEnflasyon Yılı
14,602020
36,082021
64,272022
64,772023

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorular kısmında konu hakkında çokça merak edilen sorular cevaplanmaktadır. Bu şekilde kişiler konu hakkında gerekli bilgileri elde edebileceklerdir. Tüfe oranı belirlemede birçok farklı etkenin göz önünde bulundurulması birçok farklı soruya neden olabilmektedir. Konu hakkında sıkça sorulan sorulardan bazıları şu şekildedir;

1 – TÜFE Oranı Neye Göre Artar?

Bu oran birçok sebebe bağlı olarak artış gösterir. Ancak bu oranın temel bağlantı noktası enflasyondur. Enflasyon ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Artışlarda birlikte artış ve düşüş görülebilmektedir. Ayrıca bu oranlar ait oldukları ülkelerdeki para biriminin alım gücünün de bir göstergesi olarak kabul edilebilmektedir.

TÜFE oranı

2 – 2023 Kira Artışı Nasıl Hesaplanır?

2023 yılı kira artış oranı bu seneye özgü olarak enflasyondan bağımsız olarak belirlenecektir.  Kural olarak bu sene kira artis orani geçici kanun ile belirlenecektir. Bu oran %25 olarak gerçekleşecektir. Ayrıca bu kanun bu yıla özgü getirilmiş olup önümüzdeki sene için herhangi bir geçerliliği bulunmuyordur.

3 – 2024 TEFE TÜFE Ne Kadar Olacak?

2024 yılı beklentileri arasında birçok tahmin bulunmaktadır. Son ve geçerli açıklamayı ise TÜİK açıklayacaktır. Ve açıklanan bu son resmi rakama göre maaş artış oranları belirlenecektir. Kesin olmamakla birlikte uzmanların tahminine göre ise TÜFE oranı %36 civarında olacağıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tüfe Oranı Ne, Nasıl Belirlenir? 2024 Tüfe Oranı Kaç?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!