USD32,28
EURO35,05
JPY0,207800
RUB0,363200
GBP41,55
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.423,85
BTC69.562,56

TOGG Hakkında Bilmediğiniz 10 Teknik Detay!

togg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TOGG sedan ve SUV, milli araçlar ilk kez 27 Aralık 2019 tarihinde yapılan bir basın toplantısında tanıtılmıştı. Bu tarihten sonra yapılan lansmanlar ve medyada yayılan görüntüler aracın ilgi odağı olmasına zemin hazırladı. Güncel tarihte ise elektrikli otomobilin seri üretime geçmesiyle birlikte özellikleri en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. Peki yerli ve milli araçta hangi özellikler olacak?

TOGG T10X Milli Aracı ve Tüm TOGG Özellikleri

TOGG ön sipariş haberinin duyurmasıyla birlikte insanların yoğun ilgisini çekti! Henüz siparişe açılmasının ilk gününden TOGG başvuru sayısı beklenin üzerinde gerçekleşti. Bu ilgiye sebebiyet veren neden ise milli aracın hem eşsiz özelliklere sahip olması hem de Türkiye’yi yansıtan TOGG renkleri ile sunulması oldu. Milli araca ait eşsiz özelliklerden bazıları şu şekildedir;

togg

1 – Anahtarsız Kapı Sistemi

Anahtarınız cebinizde ya da çantanızda olsun milli araç sahibiyseniz ekstra uğraşa gerek duymayacaksınız. Akıllı anahtar sistemi sayesinde kapı kolları ya da bagaj düğmesine dokunmanız yeterli olacaktır. Yerli aracınızın kapısı anında sizlere açılacaktır. Kişiselleştirilebilen otonom sistem sayesinde bu özelliğin sağladığı kolaylıktan sizde yararlanabileceksiniz. T10X aracınız size özel olduğunuzu sonuna kadar hissedecektir.

2 – Isıtmalı Koltuklar

Koltuk ısıtma sistemleri günümüzde kulağa çok yabancı gelmese de birçok araçta mevcut değildir. Var olanlarda ise bu sistem tam entegre halde çalışmamaktadır. Türkiye’nin ilk elektrikli aracında ise bu sistem üzerinde oldukça fazla çalışılmış olduğu görünüyor.

Sadece ön koltuklarla kalmayıp arkada koltuklarda dahi ısıtma sistemi uygulanmıştır. Üstelik aracın elektrikli olması bu özelliğin kullanım kolaylığını ve verimliliğini arttırmaktadır. Özellik devreye sokulduktan sonra milli aracınızın koltukları çok kısa bir sürede ısınacak ve konforunuza konfor katacaktır.

3 – Elektrik Sistemli Hafızalı Koltuklar

Araç sahiplerinin hoşuna gitmeyen durumlardan biriside koltuk ayarlarıyla oynanmasıdır. Her araca binişte tekrar tekrar koltuk ayarlamak ve istediğiniz ayarı bir türlü tutturamamak oldukça can sıkıcıdır. Yerli araç tasarımcıları bu sorununuzu da düşünmüş olacaklar ki TOGG araba da hafızalı koltuk sistemine de yer verilmiştir.

Milli aracınız da dört ayrı koltuk hafıza düğmesi bulunmaktadır. Araca bindiğinizde koltuk kenarında bulunan düğmelerden kendinize tanımlamış olduğunuz düğmeye basmanız yeterli olacaktır. Tamamen otomatik ve sessiz elektrikle çalışan sistem sayesinde koltuğunuz her zamanki haline gelecektir. Üstelik bu işlem saniyeler içerisinde gerçekleşecek ve zaman kaybınızı da ortadan kaldıracaktır.

4 – TOGG Kör Nokta Asistanı

Beyinli araçların gelişimiyle beraber bilgisayar sistemleri de araçlarda daha uyumlu çalışmaya başladı. Bunun en belirgin göstergesi de kör nokta asistanlarıdır. Bu sistemde aracınızın ön ve arka alanlarına yerleştirilen radarlar sayesinde yaklaşan tehlikeyi siz görmeseniz dahi akıllı arabanız sizin yerinize görecek ve sizi uyaracaktır.

Sinyal verdiğinizde ya da şerit değiştirmek istediğiniz de kazaya sebebiyet verecek bir durum var ise yan aynalarda ikaz ışıkları yanacaktır. Gördüğünüz bu ışıklar sönene kadar şerit değiştirmemeniz gerekir. Milli aracın bu özelliği sayesinde hem malınız hem de sağlığınız zarar görmekten kurtulacak ve kazalar ciddi oranda azalacaktır.

5 – Otomatik Trafik İşareti Algılama

Seyir halindeyken yol kenarlarında yüzlerce trafik levhasına denk gelirsiniz ancak çoğu zaman bunların farkında bile olmazsınız. TOGG modelleri için özel geliştirilmiş çok fonksiyonlu kameralar sayesinde artık tüm levhalardan haberdar olacaksınız.

togg

Geliştirilen bu yeni uygulama sayesinde yol kenarındaki işaretler aracınızın panelinde belirecek ve hangi yolda hızınızın ne kadar olması gerektiğini bildirecektir. Bunun dışında ise kavşaklara yaklaştığınızı ya da yaya geçidine yaklaştığınızı önceden size bildirecek ve kaza riskinizi ortadan kaldıracaktır.

6 – Şerit Takip ve Uyarı Sistemi

T10X modelinde uygulanan şerit takip sistemiyle bundan sonraki sürüşleriniz artık çok daha güvenli olacak! Aracın gelişmiş ön kamera fonksiyonlarıyla şeritler sürekli takip edilir. En küçük kayma ya da şeritten çıkma durumunda milli araç sürücüye anında uyarıda bulunur. Hatta bununla da kalmayıp ani manevralar ile birlikte aracınızı tekrar şeridine sokar. Yerli araçla artık daha güvendesiniz.

7 – Çarpışma Uyarısı ve Acil Durum Fren Sistemi

Arabanızda yer verilen bu sistem sayesinde ilerlediğiniz yolda tüm araç ve yayalar tespit edilir. Simülasyon şeklinde sürekli kontrol altında tutulur ve oluşabilecek kazalar önceden belirlenir. Milli aracınız önce size sesli ve görsel uyarılarda bulunur. Bu uyarılara tepki vermediğiniz taktirde kazayı önlemek amacıyla sistem devreye girer ve acil durum freniyle arabanız durur.

8 – Hız Sabitleyici ve Akıllı Dur Kalk Fonksiyonları

Özellikle uzun yollarda ayakların sürekli pedalda olması insanlar için sürüş konforunu olumsuz etkilemektedir. Üretici ve TOGG ortakları araçtaki sürüş konforuna oldukça önem verdikleri için hız sabitleme seçeneğini de efektif bir şekilde kullanmıştır.

Akıllı ekrandan hız sabitleme ayarlarına girerek aracınız saatte kaç kilometre hızla gitmesini istediğinize karar verebilirsiniz. Üstelik geliştirilmiş tabela tanıma sistemlerini de devreye girerek yolun gidişatına göre otomatik hız düşürür ya da hız yükseltirsiniz. Akılı dur kalk sistemiyle de aniden yoğunlaşan trafikte güvenli bir şekilde aracınızın durmasını sağlayabilirsiniz.

9 – Uçtan Uca Ekran

Görsel şölen tadındaki uçtan uca ekran ile yerli otomobil görenleri kendine hayran bıraktı. 12.3 inç dijital gösterge paneliyle baştan sona ekrana sahiptir. Bu araçta tüm işlemleri tek dokunuşla aktif etmek artık çok kolay. Karmaşık menüler ya da içinden çıkılmayan komutlara son veren sistemde geniş ekran üzerinde tüm kontrollere yalın ve kolayca erişirsiniz.

togg

Kolay ayarlanabilmesi sayesinde araç kullanırken de basitçe işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik şoför koltuğunun yanında oturun da düşünülmüş olacak ki geniş ekranda ona da pay verilmiştir. Böylece özellikle ön koltukta oturanlar için keyifli bir yolculuk sağlanmaktadır.

10 – Euro NCAP Standartlarına Uygunluk

Euro NCAP standartları Avrupa pazarında araçların güvenlik derecelerini değerlendiren ve onay veren bağımsız bir kuruluştur. Türkiye elektrikli otomobiline o kadar çok güvendi ki testlere girmek için başvuruda bulundu! Sonuç ise gerçekten beklentilerin üzerinde oldu. Euro NCAP standartlarında en yüksek puan olan 5 tam notunu almıştır. Milli araç Avrupa’da da güvenliğini başarıyla kanıtladı.

TOGG Açılımı Nedir? T10X Ne Demek?

TOGG ilk çıktığı andan itibaren TOGG açılımı ile merak edilmektedir. Aslında Türkiye’nin otomobili girişim grubu anlamına gelmektedir. Ancak isminin bu şekilde telaffuzu oldukça zor olacağından baş harfleri ile kodlanmıştır. İlk olarak seri üretimine başlanan T10X modeli ise aracın bazı özellikleri göz önünde bulundurularak ismini almıştır.

T harfi TOGG kelimesinden gelmektedir. 10 ise aracın “C” segmentinde olduğunu ifade etmektedir. “X” Harfi milli aracın gövde yapısını anlatmaktadır. Tüm bu ayrıntılar bir araya getirilerek ilk üretimine başlanılan araca T10X adının verilmesi uygun görülmüştür.

togg
TOGG Özellikleri

TOGG Fabrikası Nerede?

Yerli aracın üretilmesi ve dağıtımının kolayca gerçekleşmesi için kurulan fabrikanın konumu oldukça önemli konulardandır. Büyük şehirlere yakınlığı ve ulaşımının kolay olacağı düşünülmüş olacak ki fabrikanın kurulduğu şehir buna göre belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yayınladığı kararname ile üretim fabrikası Bursa’nın Gemlik ilçesinde faaliyete başlamıştır.

2023 Güncel TOGG Fiyatları Ne Kadar?

C segment sınıfında yer lüks milli aracın özellikleri göz önünde bulundurulduğunda fiyatlar hakkında tahminler yapıldı. Araç fiyatlarının oldukça yüksek olacağı tahminleri kulaktan kulağa gezmekteydi. Oysa fiyat listesi açıklandıktan sonra birlikte birçok özelliği içerisinde otomobilin fiyatının çokta yüksek olmadığı anlaşılmıştır.

Elektrikli otomobilin yerli üretim olması nedeniyle vergi oranı %10 olarak belirlenmiştir. Bu şekilde aracın fiyatı ise şöyle belirlenmiştir. Standart fabrika çıkış paketi olan T10X V1 RWD kısa menzil araç 953 bin TL’dir. Buna karşılık aracın tam opsiyonlu full paketi olarak bilinmekte olan V2 RDW uzun menzilli otomobili ise 1 milyon 215 bin TL olarak ön siparişe açılmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
TOGG Hakkında Bilmediğiniz 10 Teknik Detay!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!