USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

TOGG Açılımı Nedir? TOOG Özellikleri Nelerdir?

togg-acilimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TOGG açılımı, birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. Son zamanlarda ülke gündemini en çok meşgul eden konular arasında yer alan TOGG açılımı sıkça soruluyor.  Uzun zamandır çıkması beklenen ve ön satışları başlayan TOGG, her kesimden vatandaş için ilgi konusu oluyor.

 İnternet ortamında TOGG açılımı nedir, TOGG fiyatı ne kadar, TOGG hangi özelliklere sahip, TOGG ne zaman satışa sunulacak gibi sorular başta olmak üzere TOGG ile ilgili birçok soru dolaşıyor. İşte TOGG açılımı ve TOGG’a dair birçok şey…

Yerli Otomobil TOGG Nedir? TOGG Açılımı Nedir?

Merak edilen TOGG açılımı, bir kuruluşu ifade eder. TOGG açılımı son dönemin en merak edilen konusudur. Çünkü TOGG, Türkiye’nin yerli otomobili olma özelliğine sahip bir otomobildir. Uzun zamandır beklenen TOGG nihayet vatandaşlarla buluşmaktadır. Ön satışları başlayan araç farklı modellere ve renklere sahiptir.

Renkleri, özellikleri, tasarım ve donanımı ile kamuoyu tarafından beğenilen TOGG’un ilk yerli ve milli elektrikli araç olması birçok vatandaşın beğenisini kazanmış durumdadır. TOGG açılımı, özellikleri, sahipleri, fiyatı gibi TOGG’a dair merak edilen çok şey vardır.

togg-acilimi
TOGG Açılımı

Bahsedilen TOGG, Türkiye merkezli bir otomobil üretim firmasıdır. Firma, ilk otomobilini 29 Ekim 2022 tarihinde seri üretime hazır hâle getirdi. TOGG, bir anonim şirket özelliğini taşımaktadır ve Türkiye’nin yerli otomobilini üretmektedir. 25 Haziran 2018 tarihinde kurulan şirket, Türkiye’nin yerli ve milli otomobilini üretebilme amacı ile kurulmuştur.

Peki TOGG açılımı nedir? İşte TOGG açılımı ve daha fazla bilgi…

Kısaca TOGG Açılımı Nedir?

TOGG açılımı ‘’Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’’ olan bir şirket ve markadır. Türkiye’nin yerli ve milli arabasını üretmek için yola çıkmış TOGG şirketi, uzun zamandır bu proje üzerinde çalışmaktadır.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli aracı olması ile öne çıkan TOGG açılımı vatandaşların merak konusu. Tasarımı, renkleri, özellikleri ile herkesin beğenisini kazanan TOGG’un ilk seri üretim aracı geçen 29 Ekim 2022’de banttan indi. Böylece Türkiye’nin 60 yıllık rüyası gerçek olurken pek çok kişi TOGG açılımı başta olmak üzere TOGG’a dair araştırmalar yapmaya başladı.

Kısaca TOGG açılımı: Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu

Peki TOGG Sahibi Kim? TOGG Ortakları Kimler? TOGG Ortakları Ayrıldı mı?

togg-acilimi

Şirketin genel merkezi Gebze’de olan şirketin CEO’su Gürcan Karakaş’tır. Şirketin sahipleri, farklı hisse miktarları ile Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB’dur. Anadolu Grubu, BMC, Turkcell ve Zorlu Holding yüzde 23’er hisseye sahipken kalan yüzde 8’lik hisse TOBB’a aittir.

TOGG’un Tarihçesi

TOGG açılımı sonrasında TOGG’un tarihçesini ve bu noktaya geliş aşamalarını ele almakta fayda var.

Türkiye’de yerli otomobil üretebilmek için beraber çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar belirtildi. Kasım 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyuruldu. Bu amaçla Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding, Kök Grubu ve TOBB tarafından 25 Haziran 2018’de TOGG açılımı anlamına gelen ‘’Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’’ Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

2019 eylülünde Kök Grubunun projeden çekileceği söylendi. Ekim 2019’da şirket merkezi İstanbul/Şişli’den Kocaeli/Gebze’ye taşınmıştır. Şirketin CEO’su olan Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacağını söyledi. Ayrıca otomobilin 2022’de satışa çıkacağını açıkladı. TOGG yerli ve milli elektrikli otomobilin SUV ve sedan modelleri 27 Aralık 2019’da bir basın toplantısında halka tanıtılmıştır.

TOGG’un gövde tasarımı İtalyan tasarım firması Pininfarina ile beraber yapıldı. Sonrasında elektrikli otomobil üretimi için Bursa’nın Gemlik ilçesinde fabrika kurulacaktır. Fabrika için proje bazlı devlet yardımı verileceği açıklandı. 21 Mayıs 2020 tarihinde fabrikanın yapımına başlandı. Ağustos 2020’de şirketin TOGG markası ile üretim yapması kararı alındı.

18 Aralık 2021 tarihinde TOGG’un yeni logosunun tanıtımı yapılmıştır. 6 Ocak 2022’de Amerika’da CES 2022 etkinliğinde yer aldı ve lansman gerçekleştirdi. Aynı yıl ekim ayında fabrika inşaatı tamamlandı. 29 Ekim 2022 tarihinde ilk TOGG, üretim bandından “Anadolu Kırmızısı” rengiyle indi.

TOGG Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olan TOGG açılımı kadar özellikleri de merak ediliyor. TOGG, birçok özelliğe ve donanıma sahip modern bir otomobil. Gerek içinde barındırdığı teknolojilerle gerekse tasarımı ile beğenilen otomobilin özellikleri merak konusu.

İki farklı donanım ve pil seçeneğiyle kullanıcıların karşısına çıkan otomobil, özellikleriyle dikkat çekiyor. Diğer yandan, C segment SUV modeline T10X adını veren TOGG’dur. Aracın arkadan itişli sürümlerinde iki farklı menzil değeri sunmaktadır. Her ikisi de 160 kW güce sahip bu versiyonlar 314 ya da 523 kilometre menzil değerleridir.

togg-acilimi

TOGG; doğuştan elektrikli, doğuştan sürdürülebilir, doğuştan dijital ve doğuştan yeşil sözlerini vurguladığı ilk akıllı cihazıdır. C-SUV’u, ‘T10X’ ismiyle vatandaşlarla buluşturacak. Model adındaki T, Türkiye’yi ve TOGG’u; 10, cihazın üzerine inşa edildiği C segmenti platformunu simgelemektedir. X ise SUV gövde tipini ifade ediyor.

160 kW / 218 Beygir güç veya 350 Nm tork üreten otomobil, 314/ 523 kilometrelik menzillere sahiptir. T10X’in 52,4 kWh kapasiteye sahip pil seçeneği 16,7 kWh/100 km enerji tüketimi değeri sunmaktadır. 88,5 kWh kapasiteye sahip pil seçeneğinin tüketim değeri ise 16,9 kWh/100 km.

TOGG T10X, hızlı şarj ile 28 dakikalık bir sürede yüzde20’den yüzde 80pil seviyesine erişebiliyor. Böylece kullanıcılar uzun yolculuklarda kısa bir kahve molası süresi kadar dinlenirken, otomobilleri de yolculuğun kalan bölümü için hazır duruma geliyor. Ayrıca kullanıcılar, sıfır emisyon salımıyla çevre dostu bir yolculuğun tadını çıkarıyor.

TOGG, Son Teknoloji Özellikleriyle Birçok Kolaylık Sağlıyor

TOGG açılımı vatandaşlar tarafından merak edilirken donatıldığı özellikler sayesinde kullananlara kolaylıklar sağlıyor.

Vatandaşların kişisel verilerini veya akıllı cihazın dijital güvenliğini blok zinciri teknolojisi ile gerçekleştirilmiştir. TOGG T10X, Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenliğinin değerlendirildiği Euro NCAP testlerinden en üst dereceye göre tasarlanmıştır.

T10X standart olarak sunduğu 7 tane hava yastığı, dayanıklı veya sağlam altyapıyı desteklemekedir. İleri seviye sürüş asistan sistemleriyle büyün yol şartları için güvenli sürüş olanağı sunmaktadır.

togg-acilimi

T10X, sürekli öğrenme ile olgunluğunu geliştirebilen ve uzaktan güncellemeler ile sürekli kendini yenilemektedir. Sürücü destek sistemleri sayesinde sürüş güvenliği ve konforunu en üst seviyeye yükseltiyor.

T10X Türkiye’de ve sınıfında ilk defa “yoğun trafik pilotu” asistan özelliği ile bulunmaktadır. Böylece kullanıcıların 15km/saat hıza kadar olan yoğun trafikte ellerini direksiyondan ayırıp T10X’in kontrolünde ilerlemelerini sağlayacak.

Satışa Sunulan TOGG Renkleri Nelerdir?

Hiç şüphesiz TOGG açılımı ve diğer özellikleri kadar TOGG renkleri de çok merak ediliyor. TOGG T10X’in dış renkleri, Türkiye’nin büyüleyici güzelliklerinden esinlenmektedir.  TOGG 6 farklı renkle kullanıcıların kullanıcıların karşısına çıkıyor. Her bir renk farklı bir durumu ya da kavramı temsil ediyor.

  • Gemlik, Gemlik’teki zeytin ağaçlarının gölgesindeki mavi sularını yansıtıyor.
  • Anadolu, Anadolu topraklarındaki samimiyet ve tutkuyu yansıtan kırmızıyı üzerinde taşıyor.
  • Oltu, oltu taşının göz alıcı siyahlığını, parlak dokusunu ve sağlam yapısını temsi ediyor.
  • Kula; Kula’nın doğal yapısı, kayaçları ve vadilerini ortaya koyan gri ihtişamını yansıtıyor.
  • Kapadokya; Kapadokya’nın olağanüstü güzellikteki doğa harikası peri bacalarının toprak ve kum bejinin bir tezahürü.
  • Pamukkale ise Pamukkale travertenlerinin göz kamaştıran beyazlığını sergiliyor.

Ayrıca TOGG satın almak isteyenler; “Gemlik”, “Anadolu”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” arasından bir seçim yapılmaktadır.

TOGG Ne Zaman Çıkacak?

togg-acilimi

TOGG açılımı kadar TOGG’un ne zaman satışa sunulacağı merak ediliyor. Cumhuriyet’in 99. yıl dönümü olan 29 Ekim 2022’de banttan indirilmiştir. Tanıtılan TOGG’un çıkış tarihi, araç sahibi olmak isteyen kişiler tarafından araştırılıyor.

Yerli otomobil TOGG’un tanıtımında ilk teslimin 2023 mart ayının sonuna doğru yapılacaktır.

TOGG Fiyat Ne Kadar?

Elektrikli araçlar matrah limitinin artırılması ile kimi modellerin fiyatı tekrardan yüzde 10’luk ÖTV dilimine girdi. Bu düzenleme, TOGG’un satış fiyatı için önemli. Arkadan itişli ve dört çeker olmak üzere iki farklı versiyonla satışa çıkmaktadır. TOGG’un 160 kW güce sahip arkadan itişli versiyonunun yüzde 10’luk ÖTV dilimine girmesi beklenmektedir.

TOGG açılımı anlamına gelen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, fiyatları buna göre belirledi.

TOGG fiyatı, ekonomik şartlara ve ileride çıkacak modellere göre değişmekle beraber 1 milyon TL civarındadır.

İlginizi Çekebilir: TOGG İçin Fiyat Açıklaması

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
TOGG Açılımı Nedir? TOOG Özellikleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!