USD32,18
EURO34,91
JPY0,205900
RUB0,356900
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.874,34
GR. ALTIN2.493,54
BTC69.512,29

Tesbih Duası Ne Anlama Gelir? Nasıl Yapılmalıdır?

tesbih-duasi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tesbih duası Allah rızasını kazanmak isteyen insanların Allah’ı zikrederek yaptığı duadır. Allah-u teala kullarının dünyada kendini bolca zikretmesini ve anmasını ister. Ayrıca insanın kendisi üzerine istediği her şey Allah’ın isimleri ve sıfatları eşliğinde daha çabuk kabul olmaktadır. Ve bu şekilde dua etmek Allah katında daha makbuldür.

Dua ve zikirler Allah’a yaklaşmanın en kestirme yoludur. Özellikle dua öncesi farz veya nafile namazlar kılarak sonrasında samimiyet ile edilen dua Allah katında çok kıymetlidir. Bu sebeple Müslüman alemi namazlarını kıldıktan sonra Hz. Muhammed (S.A.V.)’in sünnetine uygun şekilde dua etmelidir. Yapılan tesbih duası namaz bitiminde oturur şekilde veya ayakta Allah’ı anarak yapılmalıdır.

Tesbih Duası Nasıl Yapılır? Anlamı ve Faziletleri Nelerdir?

tesbih-duasi

Genellikle camide cemaatle namaz kılan kişiler namaz sonrası tesbihat yapıldığına birçok kez şahit olmuştur. Her namaz sonrası tesbih eşliğinde yaptıkları dualara tesbih duası denilmektedir. Duada Allah zikredilir ve Peygamber Hz. Muhammed (S.A.V.)’e salavatlar getirilmektedir. Allah rızasını kazanmak ve kulluk mertebesini arttırmak için namazlar kadar tesbihat da önemlidir.

Böylelikle ister camide ister evde vakit namazlardan sonra tesbih duası yaparak Allah’ın rızasını kazanmak mümkündür.  Bir Müslüman her an Allah’ı anmak ve ona kulluk etmekle mükelleftir. Sadece namazlardan sonra değil hayatın her anı Allah-u teala anılmalıdır. Ve O’na layık kul olmak adına çalışılmalıdır. Bu dua ise layıkıyla yapılması gereken görevlerden sadece biridir.

1 – Namazdan Sonra Tesbih Duası Nasıl Yapılır?

tesbih-duasi
Tesbih Duası

Namaz sonrası tesbih duası kısa veya uzun şekilde yapılmaktadır. Uzun tesbihatta her vaktin kendine özel tesbihatı vardır. Vakti kısıtlı olup kısa tesbihat yapmak isteyen kişiler ardından Allah’ın isimlerini zikreder. Tesbihat yapıldıktan sonra ise Kur’an-ı Kerim’den farklı sureler okunmalıdır.

Sabah namazı tesbihatında;Haşr suresinin son 5 ayeti okunmalıdır.
Öğle namazı tesbihatında;Fetih suresinin son 3 ayeti okunmalıdır.
İkindi namazı tesbihatında;Nebe (Amme) suresi okunmalıdır.
Akşam namazı tesbihatında;Haşr suresinin son 5 ayeti okunmalıdır.
Yatsı namazı tesbihatında ise;Bakara suresinin 285. Ve 286. Ayetleri okunarak dua tamamlanmalıdır.

Geçmişin ve zamanın alimleri tesbih duası yapmanın edilen duanın kabulünü ve feyzini arttırdığını belirtmiştir. Ayrıca ibadetlerin değerini bin kat arttırmakla kalmayıp Allah katında makbul dualardan sayıldığı söylenmektedir. Her namaz sonrası kısa bir süre ayırarak Allah’ı zikretmek ve dua etmek Müslümanlar için oldukça kıymetlidir.

2 – Tesbih Duası Okunuşu ve Açıklaması

tesbih-duasi

Gün içerisinde işlerinden vakit ayırıp kulluk görevlerini yerine getirmek isteyen insanlar camilere akın etmektedir. Böylelikle farz namazlarını eda etmekle birlikte toplu dualara da eşlik etmektedir. Camilerde kılınan namazlarda geniş bir vakit olmadığından imama uyulmakta ve birlikte dua edilmektedir. Namazlar kılındıktan sonra tesbih duaları kısa olarak sırasıyla şöyle yapılmaktadır;

 • Allahümme entesselamu ve min kesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram denilmelidir. (Allah’ım sen selamsın, selamet de sendendir. Ey celal ve ikram sahibi sen münezzehsin ve yücesin.)
 • Allah Resulüne salavat getirilmelidir. (Allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed.)
 • Subhanallahi vel hamdulillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim. (Allah’ı bütün eksik sıfatlardan tenzih ederiz. Bütün hamd ve senalar Allah’adır. Allah’tan başka ilah yoktur. İhtiyaçları gideren ve zararları yok eden yalnızca Allah’tır.)
 • Ayet-el Kürsi okunmalıdır,
 • Zikir tesbih duaları olan 33 kez Subhanallah,
 • 33 kez Elhamdülillah,
 • 33 kez Allah-u Ekber zikirleri çekilmelidir.
 • La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh denilmelidir. Ayrıca içten ve samimi bir şekilde dua edilmelidir.
tesbih-duasi

Dua ne kadar içten ve samimi olursa o kadar makbuldür. Ayrıca dünya meseleleri bir kenara bırakılmalıdır ve hüzünlü şekilde dua edilmelidir. Ardından duaya Amin denilerek bitirilmelidir. Elbette Hz. Muhammed (S.A.V.)’in tavsiye ettiği faziletli ve güzel tesbih duaları sonrası Fatiha suresi okunacağı unutulmamalıdır.

3 – Tesbih Duasının Faziletleri Nelerdir?

tesbih-duasi

Yapılan her dua ve ibadetler farklı faziletlere sahiptir. Yapılan tesbih duası da bu faziletler düşünülerek özenle yapıldığında Allah katında daha değerli olmaktadır. Faziletleri şöyledir;

 • Tesbih duası içerisinde zikredilen Lailahe illallah 99 belayı def etmektedir.
 • Uhud’dan daha büyük sevaba kavuşmak için Subhanallah, Elhamdulillah ve Allah-u Ekber zikirleri ihmal edilmemelidir.
 • Gece ibadetleri yapmakta zorluk çekenler ve düşman korkusu yaşayanlar sürekli tesbih duası okumalıdır.
 • Bela ve musibet korkusu yaşayanlar bahsedilen duadan vazgeçmemelidir.
 • Namaz sonrası yapılan bu dua imanı kuvvetlendirmektedir.

Dilek Tesbih Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Doğumdan ölüme dek insanoğlu Allah-ü Teala’dan birçok dilek ve temennide bulunmaktadır. Bunun için eller semaya açılarak Allah’a dualar edilmelidir. Bu duaların faziletini arttıran bir dua ise tesbih duası olmaktadır. Bununla birlikte Hz. Muhammed (S.A.V.)in tavsiye ettiği dilek duaları da bulunmaktadır.

tesbih-duasi

Dua ne için olursa olsun dua öncesi bol tövbe istiğfar çekilmelidir. Dua içten tevazu ve yalvararak yapılmalıdır. Dualar bir defaya mahsus olmamalıdır. Allah-u Teala’dan ısrarla istenmelidir. Israrla edilen dualar Allah’ın en hoşuna giden dualardır ve kabul olması daha hızlı gerçekleşmektedir. Ayrıca duaya başlarken bol salavat getirilmelidir ve Allah’a şükür edilmelidir.

70 defa Ya Allah, Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Kavi, Ya Kadir çekilmelidir. Ve ardından dua edilmelidir. Söylenen rivayetlere göre sayı tek seferde ve 70 defa olmalıdır. Ne bir eksik ne bir fazla okunmamalıdır. Bu tesbih duası sonrası istenen ne murat varsa Allah-u Teala tarafından gerçekleştirildiği belirtilmiştir.

Namazdan Sonra Tesbih Çekmeden Okunan Dua Var mı?

Namaz sonrası çekilen zikirler ve yapılan tesbih duası Allah’ı zikretmek ve bağlılığı dile getirmek için yapılmaktadır. Ne kadar bol tesbih çekilirse o kadar Allah’a yakınlaşılmış olunur. Ayrıca duanın kabulünü arttırmak için de namaz sonrası tesbih çekmek ihmal edilmemelidir.

tesbih-duasi

Alimler tesbihat yapılmadan bitirilen namazı ekilmiş fakat sulanmamış tarlaya benzetirler. Böylelikle bin bir uğraşla dikilerek yarıda bırakılmış bir tarladan mahsul de beklenmemelidir. Bu bağlamda namaz tesbih ve duayla taçlanmalı ve faziletlerinden faydalanılmalıdır.

Tesbih Namazı Nasıl Kılınmalıdır?

Tesbih namazı insanın ömründe en az bir kere kılması tavsiye edilen bir namazdır. Resulullah amcasına bu namazı kılmasını söylemiştir. Ayrıca namazı kılan kişinin 10 türlü günahının bağışlanacağını belirtmiştir. Kişinin haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömründe bir defa kılmasının yeterli olduğu rivayetler arasındadır. Tesbih duası kadar değerli bir ibadettir.

tesbih-duasi

Namaz 4 rekattan oluşmaktadır. Kerahat vakitlerinde kılınmaması gereken tesbih namazı şöyle kılınmalıdır;

 • Allah rızası temennisiyle tesbih namazı kılmaya niyet edilmelidir,
 • Subhaneke okunmalıdır. Sonra 15 defa Sübhanellahi velhamdülillahi vela ilahe illlallahu vallahü ekber tekrarlanmalıdır.
 • Eüzu besmele çekilmelidir. Ve ardından Fatiha suresi okunmalıdır.
 • Fatiha suresinden sonra 10 kere Sübhanellahi velhamdülillahi vela ilahe illlallahu vallahü ekber denilmelidir.
 • Bu tesbih rükuya varınca 10 kere, rükudan doğrulunca 10 kere söylenmelidir. Ayrıca ilk secdede 10 kere, kalktığında 10 kere, ikinci secdede 10 kere tekrar edilmelidir. Böylelikle her rekatta 75 defa tesbih edilmektedir.
 • İkinci rekattan kalkan kişi yine 15 defa tesbih eder ve ardından Fatiha suresini okuyup 10 kere tesbihi tekrarlar.
 • Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır. 4 rekatın tamamlanmasıyla birlikte toplamda 300 defa tesbih edilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Amenerresulü Duası

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tesbih Duası Ne Anlama Gelir? Nasıl Yapılmalıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!