USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

4 Adımda Takdir Teşekkür Hesaplama

takdir-tesekkur-hesaplama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Takdir teşekkür hesaplama, özellikle karne dönemi yaklaştığı zaman her öğrencinin araştırdığı konulardan biridir. Öğrenciler, dönem boyunca sınavlarda aldığı notları, karne günü yaklaşınca hesaplarlar. Böylece karne ile beraber bir belge alabilecekler mi, alacaklarsa bu belgenin teşekkür belgesi mi yoksa takdir belgesi mi olacağını bilmek isterler. Bu sebepten ötürü takdir teşekkür hesaplama, öğrencilik hayatındaki önemli konulardan biridir.

Öğrenciler, karneleriyle beraber belge alabilecekler mi, alacaklarsa hangi belgeyi alacaklarını merak ediyor. Bu nedenle de dönem boyunca yazılılardan aldığı notlara bakarak dönem sonu ortalamasını öğreniyor. Takdir ya da teşekkür alıp alamayacağını öğrenmek isteyen öğrenciler, notlarını sürekli takip ediyor. Peki adım adım takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır? İşte cevabı…

Takdir ve Teşekkür Nedir?

Takdir ve teşekkür, Türk eğitim sistemindeki önemli kavramlardandır. Dönem boyunca çalışan ve girdiği sınavlardan iyi notlar alan öğrencileri ödüllendirme yöntemidir. Dönem boyuna girdiği yazılılarda ve sınıf içindeki performansında başarı gösteren öğrenciler takdir ya da teşekkür alabilmektedir. Bu aldıkları belge, karne günü, karne ile beraber öğrenciye verilmektedir.

Gerek teşekkür gerekse takdir, öğrencinin başarılı bir öğrenci olduğunu gösterir. Ancak takdir, belge olarak teşekkürden daha üstündür. Dolayısıyla daha üstün bir başarıyı temsil eder. Dönem boyunca hem derslerindeki başarı hem de okuldaki davranışları ile arkadaşlarına iyi örnek olan öğrencilere takdir ya da teşekkür verilmektedir.

Takdir ve Teşekkür Nasıl Alınır?

Takdir ve teşekkür nasıl alınır sorusu sıkça sorulmaktadır? Öğrencilerin dönem boyunca çeşitli derslerde girdiği yazılılardan aldığı notlar, sınıf içerisinde gösterdiği performans, ödevlerini ne kadar iyi yaptığı ve okulda ne kadar örnek bir öğrenci olduğu vb. gibi faktörler öğrencinin takdir ya da teşekkür almasını sağlar.

Eğer öğrenci hiçbir dersten kalmamışsa ve dönem sonu ortalaması 85 ve üstünde ise o öğrenci takdir almaya hak kazanır. Öğrenci yine hiçbir dersten kalmayıp dönem sonu ortalaması 70 ile 84 arasındaysa öğrenci teşekkür belgesi alır. Öğrencilerin dönem sonu notlarını oluşturan şey ise her dersin yazılılarından aldığı puan ve sınıf içindeki performansıdır.

Takdir Teşekkür Nasıl Hesaplanır?

Takdir teşekkür hesaplama yapabilmek için öncelikle elde notlar olması gerekir. Tüm derslerin notları ile öğrenci takdir ya da teşekkür hesaplaması yapabilir. Özellikle dönem sonu yaklaştığında öğrencilerin sıkça yaptığı bu hesaplama, esasen son dere basit bir işlemdir. Peki nasıl yapılmaktadır?

takdir-tesekkur-hesaplama
takdir teşekkür hesaplama

Öğrencilerin aldığı tüm notlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-okul sisteminde gözükmektedir. Ve e-okul sisteminde öğrencilerin dönem sonu not ortalamaları, dolayısıyla hangi belgeyi alabilecekler, hesaplanmaktadır. Karne günü de öğrenciye bu belge –eğer hak kazandıysa- verilmektedir. Yan,, sistem zaten bu hesaplama işini yapmaktadır. Fakat öğrenciler karne gününden önce bunu öğrenmek için bu hesaplamayı yapmaktadırlar.

Adım Adım Takdir Teşekkür Hesaplama

Her öğrenci, takdir ya da teşekkür belgesi alıp alamayacağını öğrenerek merakını gidermek istemektedir. Teşekkür ya da takdir belgesi hesaplama işlemi, son derece basit adımlardan oluşan bir işlemdir.  Bu işlem, sınıf seviyesine göre değişebilmektedir. Çünkü sınıf değiştikçe dersler farklılaşmaktadır. Hesaplama işlemi sınıflara göre değişse de genel hatları ile şu şekildedir:

  • Tüm derslerden alınan ortalama notlar tek tek yazılır.
  • Tüm derslerin ortalama notları toplanır.
  • Elde edilen sayı, ders sayısına bölünür.
  • Eğer sonuç 70 ile 84 arasındaysa teşekkür, 85 ve üzeri ise takdir belgesi alınacağı anlamına gelir.

Sınıf Seviyelerine Göre Belge Hesaplama

Takdir teşekkür sistemi 4.sınıfta başlamaktadır. 4.sınıftan itibaren öğrencilere takdir ya da teşekkür belgesi verilmektedir. Bu hesabı yaparken girilen derslerden alınan notlar hesaba katıldığı için her sınıf seviyesinde değişebilmektedir. İlkokul, ortaokul ve lisede alınan genel dersler aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Sınıf seviyesine göre bu derslerin notları hesaplamada yer almaktadır.

takdir-tesekkur-hesaplama

Aynı kademede sınıf seviyesine ya da seçilen alana göre bazı dersler farklılaşsa da bir kademede genel dersler vardır.

KademeSınıf Seviyesi
İlkokul1, 2, 3, 4.Sınıflar
Ortaokul5, 6, 7, 8,Sınıflar
Lise9, 10, 11, 12.Sınıflar

Takdir Teşekkür Hesaplama 4.Sınıf

4. sınıf ilkokul kademesinin son sınıfıdır. Takdir ve teşekkür sistemi bu sınıf seviyesinde başlar. 4.sınıfta alınan dersler, diğer ilkokul sınıf seviyelerinden farklıdır. Zira 4.sınıf dersleri ortaokul dersleri ile aynıdır. Ayrıca bu sınıf seviyesinde çocuklar artık yazılı olmaya başlarlar.

takdir-tesekkur-hesaplama

4.sınıftaki tüm derslere ait not ortalamalarının toplanıp ders sayısına bölünmesiyle dönem başarı notu elde edilir. Eğer bu not 70’in altındaysa çocuk belge alamaz. 70 ile84 arasında ise teşekkür, 85 ve üzeri ise takdir almaya hak kazanmaktadır. Bununla beraber öğrencinin belge alabilmesi için hiçbir dersten kalmamış olması gerekmektedir.

7.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

Öğrenci tüm derslerine ait not ortalamalarını toplayıp ders sayısına bölmesiyle dönem başarı notunu elde eder. Eğer bu not 70’in altındaysa çocuk belge alamaz. 70 ile84 arasında ise teşekkür, 85 ve üzeri ise takdir almaya hak kazanmaktadır. Öğrencinin belge alabilmesi için hiçbir dersten kalmamış olması gerekmektedir.

Takdir Teşekkür Hesaplama 8.Sınıf

8.sınıf takdir teşekkür hesaplama,tüm derslere ait not ortalamalarının toplanıp ders sayısına bölünmesiyle dönem başarı notu elde edilir. Eğer bu not 70’in altındaysa çocuk belge alamaz. 70 ile84 arasında ise teşekkür, 85 ve üzeri ise takdir almaya hak kazanmaktadır. Bununla beraber öğrencinin belge alabilmesi için hiçbir dersten kalmamış olması gerekmektedir.

Takdir Teşekkür Hesaplama 9.Sınıf

9.sınıftaki tüm derslere ait not ortalamalarının toplanıp ders sayısına bölünmesiyle dönem başarı notu elde edilir. Eğer bu not 70’in altındaysa çocuk belge alamaz. 70 ile84 arasında ise teşekkür, 85 ve üzeri ise takdir almaya hak kazanmaktadır. Ancak öğrencinin belge alabilmesi için hiçbir dersten kalmamış olması gerekmektedir.

Takdir Teşekkür Hesaplama 10.Sınıf

Bütün 10.sınıf derslerine ait not ortalamalarının toplanıp ders sayısına bölünmesiyle dönem başarı notu elde edilir. Eğer bu not 70’in altındaysa çocuk belge alamaz. 70 ile84 arasında ise teşekkür, 85 ve üzeri ise takdir almaya hak kazanmaktadır. Fakat öğrencinin belge alabilmesi için hiçbir dersten kalmamış olması gerekmektedir.

Takdir Teşekkür Hesaplama 11.Sınıf

11.sınıftaki derslere ait not ortalamalarının toplanıp ders sayısına bölünmesiyle dönem başarı notu elde edilir. Eğer bu not 70’in altındaysa çocuk belge alamaz. 70 ile84 arasında ise teşekkür, 85 ve üzeri ise takdir almaya hak kazanmaktadır. Bununla beraber öğrencinin belge alabilmesi için hiçbir dersten kalmamış olması gerekmektedir.

Takdir Teşekkür Hesaplama 12.Sınıf

Bütün 12. sınıf derslerinin not ortalamalarının toplanıp ders sayısına bölünmesiyle dönem başarı notu elde edilir. Eğer bu not 70’in altındaysa çocuk belge alamaz. 70 ile84 arasında ise teşekkür, 85 ve üzeri ise takdir almaya hak kazanmaktadır. Ayrıca öğrencinin belge alabilmesi için hiçbir dersten kalmamış olması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Takdir teşekkür hesaplama işlemi yapan birkaç internet sitesi de bulunmaktadır. Bunlar aynı zamanda KPSS lisans ve ön lisans puan hesaplama, YKS, LGS puan hesaplama işlemi de yapan popüler sitelerdir. Teşekkür ve takdir belgesi almayı hesaplamaya dair sıkça sorulan diğer sorular şu şekildedir.

45 Not ile Teşekkür Alınır mı?

Dönem notu 45 olan öğrenci hiçbir belgeye hak kazanmamaktadır. Ayrıca dönem notu 70’in üzerinde olsa dahi herhangi bir dersten 45 alıp kalmışsa belge alamamaktadır.

84 Takdir mi Teşekkür mü?

Bazen öğrenciler çok küçük puanlarla takdiri ya da teşekkürü kaçırabilmektedir. 84 puan teşekkür anlamına gelmektedir. Ancak öğretmenler bazı durumlarda kanaat notunu kullanarak öğrencinin notunu yükseltebilmektedirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
4 Adımda Takdir Teşekkür Hesaplama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!