USD33,02
EURO35,98
JPY0,215500
RUB0,388500
GBP42,70
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.503,09
BTC64.926,88

2024 KPSS Ön Lisans Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? 

kpss-on-lisans-puan-hesaplama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KPSS ön lisans puan hesaplama özellikle mesleğini almış ve artık atanmayı bekleyen kişiler tarafından KPSS ön lisans puan hesaplama yani KPSSP93 Puanı belli formüllere göre hesaplanmaktadır. Bu çıkan sonuca göre o yıl içerisinde sınava girmiş adaylar içerisinden sıranız belirlenir ve atamalar buna göre yapılır.

KPSS ön lisans puan hesaplama yapılırken neye dikkat edilir? Hangi formüller kullanılır ve ön lisans bölümü için çıkacak soru sayıları nelerdir? İşte KPSS ön lisans ile ilgili merak edilen tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

kpss-on-lisans-puan-hesaplama

 KPSS Ön Lisans Hesaplama Nasıl Yapılır? 

Adaylar için yapılan KPSS ön lisans sınavı genel kültür ve genel yetenek başta olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Adaylar burada aldıkları puanları KPSS puan tablosu detaylarına göre incelerler ve puanları belli olur. Peki bu hesaplama nasıl yapılmaktadır?

KPSS ön lisans sınavında genel kültür ve genel yetenek soruları eşit dağılmış olup toplamda 120 sorudur. Verilen süre ise 130 dakikadır. Adayların verilen süre içerisinde en yüksek puanı almaları beklenmektedir.

KPSS ön lisans için ağırlıklı standart puanlar ÖSYM formülleri tarafından hesaplanmaktadır. En doğru sonuca ulaşılmaktadır. 

  • KPSSP93 Ağırlıklı Standart Puanlar (ASP) = (0.50* GYASP) + (0.50*GKASP)

Burada yer alan GYASP=(Genel yetenek testi ağırlıklı standart puan)

GKASP ise (Genel kültür ağırlıklı standart puan) temsil etmektedir. 

  • KPSSP93 Formül ise şu şekildedir; 70 + (30*[2*(ASP-X)-S]) / ([2*(B-X)]-S)

Burada temsil edilen semboller ise X: ASP Ortalaması dağılımı, S: ASP ortalamasının standart sapması, B: ASP ortalamasındaki en yüksek ASP’dir.

KPSS ön lisans puan hesaplama için tüm verilerin doğru bir şekilde bilinmesi gerekir. 

kpss-on-lisans-puan-hesaplama

KPSS Ön Lisans Sınavında Ders ve Konu Dağılımı Nasıldır?

Sınavda çıkacak konuları ve dersleri bilmeniz sizi her zaman bir adım öne çıkarır. Bu da ciddi bir hazırlık gerektiren ve belki de hayatınıza yön verecek sınava gelişi güzel hazırlanmaktansa hangi konulara çalışacağınızı bilmeniz demektir. 

2024 KPSS ön lisans sınavına girecek kişiler genellikle hangi konularla ve derslerle karşılaşacakları konusunda hazırlıklıdırlar.  Fakat bu sınavda önemli olan her dersin konularına son anda yüklenmek değil önce konulara hâkim olup daha sonra bol bol pratik yapmaktır. 

Temel olarak Genel Kültür ve Genel Yetenek olarak ikiye ayrılan bölüm kendi içerisinde de ayrılmaktadır. Genel yetenek kısmında daha çok adayların problem çözme yetileri kontrol edilirken, genel kültür kısmında adayların bilgi düzeyi ölçülür. 

KPSS Ön Lisans Türkçe Dersi Konu Dağılımı Nasıldır?

Türkçe dersi her zaman temel dersler arasında sayılmıştır. Burada genel yetenek dersleri arasında karşınıza çıkan Türkçe içerisinde özellikle birden fazla konu dağılımına dikkat çekmek önemlidir. 

Türkçe konuları ve testi KPSS ön lisans için toplamda 30 sorudur. Bugüne kadar yapılan sınavlarda en fazla soru sayısı paragrafta anlam konusundan gelmiştir. Burada asıl amaç adayların okuduklarını yorumlama yeteneğini ölçmektir. Tabloda eklenmeyen ama son yıllarda soru olarak adayların karşısına çıkan bir diğer konu ise sözel mantıktır. 

KPSS Tarih Dersi Konu Dağılımı

kpss-on-lisans-puan-hesaplama

Tarih dersi hem güncel bir ders olması hem de genel kültür dersleri arasında olması nedeniyle kimi zaman adayları zorlayan sorular gelebilmektedir. Burada en güncel bilgiler özellikle Çağdaş Türk ve Dünya tarihi konusundan gelmektedir.

KPSS Ön Lisans Coğrafya Dersi Konu Dağılımı

Coğrafya dersi özellikle güncel ve daha takip edilmesi nedeniyle adayların dikkatini çekmektedir. KPSS sınavında genel coğrafya değil sadece Türkiye coğrafyası üzerinde durulmuştur.

Genel kültür derslerinden biri olan coğrafya da adaylara tarih bilgilerinden sonra geneli Türkiye coğrafyası olmak üzere toplamda 18 soru sorulmaktadır. 

kpss-on-lisans-puan-hesaplama

KPSS Ön Lisans Vatandaşlık Dersi Konuları

Vatandaşlık konuları arasında anayasa ve temel haklar bulunduğu için güncel verilere dikkat edilmesi esastır. Adayların bu noktada çalışırken de özellikle güncel kaynakları takip etmesi önemlidir. 

Vatandaşlık bilgisi soruları ise toplamda 9 sorudan oluşmaktadır. Ayrıca yine adayların genel bilgilerini test etmeye yöneliktir. 

KPSS Ön Lisans Matematik Konu Dağılımı

Matematik çoğu zaman sayısal olması nedeniyle işlem yeteneği gerektirir. Bu da her adayın bu soruları çözememesine neden olabilmektedir. Matematikte sayısal analiz önemlidir. 

Matematik dersi adayların genel yeteneklerini ölçmek için hazırlanan bir testtir. Genel olarak toplamda 27- 30 soru arasında değişmektedir. Türkçe ile genel yetenek kısmını oluşturmaktadır. 

kpss-on-lisans-puan-hesaplama

KPSS Ön Lisans Hesaplama İle Hangi Bölümler Seçilebilmektedir?

KPSS lisans puan hesaplama ve programlarına olan ilgi çok fazladır. Ayrıca KPSS ön lisans puan hesaplama ve bölüm merakı oldukça fazladır. Ayrıca Adaylarının seçebileceği birde fazla alan ve imkan bulunmaktadır. 

KPSS puan tablosu özellikle incelendiğinde taban ve tavan puanlarını görmek mümkün. KPSS ön lisans adaylarının yerleşebilecekleri bölümler şu şekildedir;

  • Zabıta memuru
  • İcra takibi memuru
  • Veri hazırlama ve kontrol memuru
  • Destek personeli
  • Aşçı
  • Temizlik personeli gibi birden fazla seçenek yer almaktadır. 
kpss-on-lisans-puan-hesaplama

Ön Lisans Puan Hesaplama Baraj Puanı Nedir?

KPSS ön lisans puan hesaplama esnasında bir diğer önemli faktör de taban ve tavan puanlarıdır. Seçeceğiniz bölüm bu iki kriter doğrultusunda şekillenir.  Özellikle KPSS ön lisans puan hesaplama ve baraj puanı genellikle 60 puan olarak hesaplanır. 

KPSS ön lisans puan hesaplama esnasında kaç puan yapar gibi sorular oldukça fazla kafa karıştırıcıdır. Unutulmamalıdır ki her sınav dönemi için standart sapmalar farklı olabilmekte buna bağlı olarak sorular ve konu dağılımları da etkili olabilmektedir. 

KPSS Ön lisans sınavında yaklaşık olarak 30-25 arası net yapan biri yaklaşık 68 puan almıştır. Ve barajı geçmiştir. Fakat KPSS puan hesaplama ve atama noktasında işin içine birden fazla faktör girebilmektedir. Ayrıca burada dikkat etmeniz gereken şey oldukça yüksek puan almaktır. 

KPSS Ön Lisans Hakkında Merak Edilenler 

KPSS sınavı birçok adayın hayatına yön veren sınavlardan biridir. Özellikle devlet dairelerinde çalışabilmek ve adaylar arasından eleme yapmak için bu sınav yapılmaktadır. Ayrıca Yapılan sınav hakkında merak edilen soruların cevapları şu şekilde;

kpss-on-lisans-puan-hesaplama
KPSS ön lisans puan hesaplama

1 – Ön Lisans 70 Net Kaç Puan?

Bu sorunun cevabını ancak geçmiş yıllardan yapılan netlere göre vermek mümkündür. Ortalama olarak geçmiş yıllarda 70 puan almak için. Bir adayın 40 ile 45 net yapması gerekmektedir.

2 – Memurluk İçin Kaç Net Gereklidir?

Özellikle memurluk puanları 70’den başlamaktadır. Ayrıca burada da girdiğiniz sıralama devreye girer ve en yüksek alandan başlayarak atamalar gerçekleşir. 

3 – KPSS Zor Olursa Puan Artar mı?

Bilindiği gibi standart sapma en az kişi tarafından yapılan soruların daha yüksek olduğunu göstermektedir. Fakat burada zor soruları çözmek size artı puan getirecektir gibi bir düşünce sizi yanlışa yönlendirir. 

4 – KPSS Sıralama Önemli mi?

Bu sınavda branş bazlı sıralama işlemleri sadece kendi alanınızdaki rakipleriniz arasındaki farkı göstermek içindir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2024 KPSS Ön Lisans Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!