USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.924,82

Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Sorgulama 4 Adımda Nasıl Yapılır?

sosyal-guvenlik-kurumu-borc-sorgulama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgulama işveren ve işçi tarafından gerçekleşebilmektedir. Daha önce bu alanda işlem yaptırmamış bireyler tarafından sorgulamanın nasıl yapılacağı merak konusudur. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK bazında borç sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız birkaç yöntem ile sorgulama yapabilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama Nedir, Neden Yapılır?

sosyal-guvenlik-kurumu-borc-sorgulama

SGK borç sorgulama, işveren ve çalışanların kuruma yönelik sahip olduğu borçları saptamak için yapılmaktadır. İşveren SGK borç sorgulama yaparak ödemesi gerekli görülen ücreti öğrenip bunu kapatmaktadır. Dönemsel olarak hükümet tarafından gerçekleştirilen vergi aflarından dolayı da sık sık Sosyal Sigortalar Kurumu borç sorgulama işlemleri gerçekleşebilmektedir.

Sorgulama sonrası varsa kuruma karşı olan borç ortaya çıkarılır. Öğrenilen borç yapılandırılır, taksitlendirilir ya da doğrudan yatırılır. Borç yatırılmadığı takdirde faiz işler ve en son aşamada yine ödenmezse vergi dairesine düşer. Devlet oluşan bu borcu bir şekilde borçludan almak ister. Zamanında ödeme yapılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu işveren borç sorgulama geciktirilmeden yapılmalıdır.

Peki kısaca SGK borç sorgulama nasıl yapılır, hangi yöntemler bulunur? Günümüzde internet kullanımının arttığı düşünüldüğünde değerlendirebileceğiniz aşamalar şu şekildedir:

Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişilerin SGK borç sorgulama yapması için izleyebileceği dört farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekilde özetlenebilir:

Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Sorgulama Yöntemleri
E-Devlet ile SGK Sorgulama
TC Kimlik ile Borç Sorgulama
E-SGK Sorgulama
SGK ile Fiziksel Görüşme ile Sorgulama

Bu yöntemlerin kısaca uygulama şekli ise şu şekildedir:

sosyal-guvenlik-kurumu-borc-sorgulama
Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Sorgulama

1 – SGK Borç Sorgulama T.C. ile Yapma

Sosyal Güvenlik Kurumu Bağkur borç sorgulama yapabilmek kişisel bir durumdur. İşveren ya da işçilerin borçlanmalarını saptamak için kişisel işlem yapılması gerekir. Bunun adına T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapmak şarttır. Kimlik bilgileriniz olmadan arama yapamaz, sorgulama sonuçlarınızı göremezsiniz. Kimlik bilgileriniz olduktan sonra diğer yöntemler de ışığında araştırma yapabilirsiniz.

2- E-Devlet SGK Borç Sorgulama

E-devlet günümüzde birçok işlemin yapılabileceği online bir platformdur. Bunların arasında SGK borç sorgulama da bulunmaktadır. Anlatılan bu işlemin yapılması için kişinin e-devlet şifresi olmalıdır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT aracılığıyla ilk şifreniz verilmektedir, değiştirerek profilinizi oluşturabilirsiniz. Şifreniz olduğu takdirde:

  • E-devlet sitesine giriş yapın. (https://www.turkiye.gov.tr/ linke tıklayarak erişebilirsiniz.)
  • Sitede T.C. kimlik ve e-devlet şifrenizle profilinize erişin.
  • Arama bölümüne ‘Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama (Sosyal Güvenlik Kurumu)’ yazarak aratın.
  • Eğer farklı borç sorgulayacaksanız 4B Borç Sorgulama (SGK) kısmına da giriş yapabilirsiniz.
  • Karşınıza açılan sayfada borçlar görülmektedir ya da sizi ileteceği ekstra bir sayfada borçlarınıza yönelik bilgileri öğrenebilirsiniz.

3 – E-SGK Borç Sorgulama

Diğer bir SGK işveren borç sorgulama yapmanın yolu bizzat SGK’ya ait e-SGK sistemidir. E-SGK hem uygulama hem de site olarak var olduğundan kısa sürede size sorgulama yapmanıza neden olur. TC SGK borç sorgulama için:

  • E-SGK sitesine ya da uygulamasına tıklayın.
  • Sitede profilinize dair bilgileri doldurarak giriş yapın.
  • Site ya da uygulamada borç sorgulama araması yaparak ilgili sayfaya erişin.
  • Varsa borçlarınıza dair bilgiler size sunulacaktır.
sosyal-guvenlik-kurumu-borc-sorgulama

4 – Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Sorgulama | SGK Üzerinden Fiziksel Sorgulama

İnternet üzerinden yapamadığınız işlemler için bizzat bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna gidebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgulama işlemini orada bulunan çalışanlar sizin adınıza gerçekleştirecektir. Bunun için vezneden kimlik bilgilerinizi vermeniz yeterlidir. Tarafınıza var olan borçlarınıza dair detaylar iletilmektedir isterseniz yazılı olarak verilmektedir.

SGK İşveren Borç Sorgulama ile İşçi Sorgulaması Değişiklik Gösterir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumundaki borçların sorgulanması işveren ya da işçi için değişmemektedir. Sistem üzerinde ortak bir depolama yapıldığı için bireylere tek bir yerden bilgi sunulmaktadır. Bu yüzden pratik bir şekilde ister online isterseniz fiziksel olarak sorgulama yapabilirsiniz.

SGK Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

SGK prim borcu ödeme ya da diğer borçların ödenmesi iki yöntemle sağlanacaktır. Kişilerin SGK borç sorgulama yaptıktan sonra tek yapması gereken borç ödeme yöntemlerini değerlendirmektir. Online olarak e-devlet üzerinden banka bilgileri ile ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı ile GSS borç ödeme e-devlet sayesinde gerçekleşir. Fakat dilerseniz, var olan GSS prim borcu ödeme için SGK’ya gitmeniz gerekmektedir.

SGK Borç Sorgulama Hakkında Sık Sorulan Sorular

sosyal-guvenlik-kurumu-borc-sorgulama

SGK borç sorgulama hakkında merak edilen diğer soru ve cevaplar şu şekildedir:

A –  Sosyal Güvenlik Borcu Nasıl Ödenir?

Online ödeme için e-SGK ya da e-devlete giriş yapın. Burada borçlarınızı ödeyebileceğiniz bankaya ait kredi kartınız varsa site tarafından belirtilen aşamalar size iletilecektir. Devlet bankalarına ait kredi kartlarında ‘Borçlar ve Ödemeler’ sekmesinden işlem yapılmaktadır. SGK’ya giderek de bizzat ödeme yapılmaktadır.

B – Sigorta Borcuna E Devletten Nasıl Bakılır?

E-devlete giriş yapın. Daha sonra arama bölümüne ‘sigorta borcu’ ya da ‘SGK borcu’ gibi araştırma yapın. Karşınıza çıkan sayfaya giriş yaptıktan sonra kişisel borçlarınızın sayfası tarafınıza iletilmektedir.

C – SGK Borç Ödeme Online Nasıl Yapılır?

Borç sorgulama ekranında size iletilen aşamaları izleyerek ödeme yapabilirsiniz. Ancak bunun dışında kredi kartlarınızın ödemeler kısmından da SGK borç ödeme, SGK ödeme gibi seçeneklerle işlemi tamamlayabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Sorgulama 4 Adımda Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!