USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.583,52

SMA TIP 2 Kas Hastası Özgür Yardım Bekliyor!

sma-tip-2-kas-hastasi-ozgur-yardim-bekliyor (1)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarih öğretmenleri Ferdi ve Firdevs Karaboğa çifti, 19 aylık SMA Tip 2 hastası oğulları Özgür’ün tedavisini yaptırabilmek için yardım kampanyası başlattı. Bankada toplanan paranın ancak yeterli miktara ulaştığınca valilikçe tedavinin yapılacağı hastaneye aktarıldığını belirten Anne Firdevs Karaboğa, bu nedenle herkesin gönül rahatlığıyla destek olabileceğini söyledi. Firdevs Karaboğa, “Eşim de ben de ikimiz de öğretmeniz, ikimiz de bu topluma bireyler yetiştiriyoruz, biz bu topluma nefes olmaya çalışıyoruz. Ama bu süreçte kendi yavrumuza can olamıyoruz. Bu yüzden herkesin desteğini bekliyoruz. Bizi gören herkesin desteğini bekliyoruz” dedi.

İstanbul’da görev yapan ve yaşayan tarih öğretmenleri Ferdi ve Firdevs Karaboğa çifti, SMA Tip 2 hastası 19 aylık oğulları Özgür için destek kampanyası başlattı. Destek çağrısında bulunan aile, kampanyanın valilik onaylı olduğunu, paranın sadece gerekli miktar toplandığında valiliğin hesabından hastanenin hesabına aktarılabileceğini belirti. Firdevs Karaboğa şunları söyledi:

Temel Yaşam Becerileri Özgür için Çok Zor

sma-tip-2-kas-hastasi-ozgur-yardim-bekliyor (1)

Özgür 19 aylık, desteksiz oturamıyor. Uyuduğunda sağa sola dahi dönemiyor. Ben hala Özgür’le yatıyorum. Düşünsenize saatlerce aynı yönde yattığınızı, vücudunuz ağrır değil mi? Özgürüm huzursuz oluyor, rahatsız oluyor, ağlıyor. Gece onu çeviriyorum, rahat etsin diye. Aslında çabalıyor, çabalıyor ama hastalığı buna izin vermiyor. Bu yüzden dönemiyor sağa sola. Yani saçı kaşınsa kolunu kaldırıp kaşıyamayacak durumda. Özgür’e hala anne sütü veriyorum, elimi tutsun diye parmağımı veriyorum, sıkamıyor. O kadar güçsüz. Bu hastalık böyle bir şey maalesef. Ve biz istiyoruz ki bir an evvel bu para toplansın. Özgür’ün elimi doyasıya sıkabilsin. Uzandığı yerde rahatlıkla dönebilsin, yürüyebilsin, koşabilsin. Ama dediğim gibi daha fazla bekleyecek vaktimiz yok.

Valilik Onaylı Kampanyaya Güvenebilirsiniz 

Kampanyamız valilik onaylı bir kampanya, yani paranın buraya girişi vardır. Ama çıkışı ne zaman olur biliyor musunuz, tedavimiz için gereken meblağı toplandığında anlaştığımız hastane ile valiliğin görüşmesi sonrasında valilikten hastaneye o para aktarılır, çıkışı öyle olur. O yüzden yine ifade edeceğim, açtığımız varlık onaylı hesaba insanlar gönül rahatlığıyla desteklerini yapabilirler.”

SMA hastası Özgür’ün babası Ferdi Karaboğa ise sürecin çok yıpratıcı olduğunu, fakat karamsar olmamaya çalıştıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

Yıpratıcı bir süreç, düşünsenize çocuğunuzla ilgili hayalleriniz var. Emeklemesini, nesnelere tutunarak ayağa kalkmasını, büyümesini, peşinden koşmasını hayal ediyorsunuz fakat çocuğunuz bunların hiçbirini yerine getiremiyor ve çocuğunuz sürekli size bağımlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda.

Güçlü Kalabilmek için Psikolojik Destek Şart

sma-tip-2-kas-hastasi-ozgur-yardim-bekliyor (1)

Psikolojik olarak bizi tabii ki olumsuz etkiliyor. Fakat biz şunun da farkındayız, biz güçlü olmazsak eğer, dirayetli olmazsak bu çocuğumuza olumsuz şekilde yansır. Bunun bilincindeyiz. Bazı sorunlar yaşamıyor muyuz? Tabii ki çok fazla sorun yaşıyoruz. Uyku günde üç dört saat. Uykulu ayakta kaldığımız zamanlar var. Hala da öyle. Bu bizi yani yıpratıyor, mental açıdan da çok tıkanıyoruz. Karamsar olmamaya çalışıyoruz. Her zaman umut etmeye çalışıyoruz fakat tabii ki mümkün değil. İşin çok olumsuz tarafı var. Fakat biz dediğimiz gibi güçlü olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ama süre sonunda ruh sağlığı için destek almayı düşünüyoruz.”

Özgür için Zaman Daralıyor

Özetle çocuklarını tekerlekli sandalyede görmek istemediklerini söyleyen anne, “Biz Özgür genç olduğu zaman Allah’ın izniyle bu hastalık yüzünden acaba akciğeri ne zaman tahrip eder diye düşünmek istemiyoruz. Biz Özgür’ü bir an evvel tedavisine ulaştırmak istiyoruz. Yarınlara daha umutla, daha neşeyle baksın istiyoruz. Anne babası, ikimiz de öğretmeniz, ikimiz de bu topluma bireyler yetiştiriyoruz, biz bu topluma nefes olmaya çalışıyoruz. Ama bu süreçte kendi yavrumuza can olamıyoruz. Bu yüzden herkesin desteğini bekliyoruz. Bizi gören herkesin desteğini bekliyoruz” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
SMA TIP 2 Kas Hastası Özgür Yardım Bekliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!